| OmulDeStiinta1986 a întrebat:

De ce Romania, cea mai religioasa tara din Europa, e pe ultimele locuri ca nivel de trai, iar Suedia o duce foarte bine si la ei doar 15% din oameni cred in Dumnezeu? In Romania sunt: 2milioane de alcoolici si multi altii la limita alcoolismului(fiind pe locul 5 mondial la consumul de alcool + are 6 milioane de autovehicule inmatriculate), un milion ce au primit diagnosticul de cancer, 2 milioane au diabet zaharat, peste 2 milioane de bolnavi de hepatita B sau C, o femeie batuta in fiecare 5 secunde, 6 violuri pe zi, 100.000 de apeluri pe an la Telefonul Copilului unde cer ajutor, locul 1 la TBC in Europa(25000 de cazuri noi pe an), in aproape 40% dintre locuinte WC-ul este in curte( in timp ce media europeana este de sub 3%), 27% dintre copiii care ar trebui să frecventeze şcoala nu sunt cuprinşi în sistemul de educație, locul 5 la salariile cele mai mici din Europa, 50% din tinerii de sub 35 de ani locuiesc cu parintii, in 2015 36% din populatie nu a putut plati intretinerea, 700.000 datornici la banci, peste 1 milion de consumatori de droguri. Si toate astea doar oficial... Asa sta treaba in tara in care 95% din populatie crede ca omnipotentul + omniprezentul dumnezeu exista si se roaga la el. Tara cu cele mai multe biserici pe cap de locuitor din Europa.

Salariul mediu a tarilor: http://medlines.org/wp-content/uploads/2013/07/othar-avg .jpg

Răspuns Câştigător
| xerxes1 a răspuns:

Daca le imprumutam politicienii nostri olandezilor, in 6 luni ii aduce in sapa de lemn si ii pune sa pupe si icoane cu ordonanta de urgenta.

5 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Simplu.
Religia mereu a vrut sa tina masele sub control. Asta inseamna mai multa saracie si mai putina educatie.

| SG1995 a răspuns:

Problema nu e religia, ci lipsa de cultura si educatie a maselor si lipsa de bun simt a alesilor nostri corupti, uiti ca nu avem cel mai mare numsr de politicieni care au dosar penal, ca presedintele celui mai mare partid din tara e acuzat de plagiat, furt si frauda?

| Nilsson a răspuns:

Suedia? Acea tara care acorda azil politic unor pedofili precum Bivolaru, sau unde tinerii liberali propun legalizarea necrofiliei?

| Mclaren12 a răspuns:

De asemenea trebuia sa adaugi ca patriarhul Daniel are salariu de peste 10.000 de lei pe luna in timp ce salariul mediu de economie este de 1250 de lei.
De asemenea mai sunt si trantorii care sunt pupati in buric de stat sa nu munceaca iar clasa muncitoare trebuie sa munceasca si sa plateasca si pentru ei.

Populatia este foarte permisiva si ignoranta. Foarte multi cred ca nu se poate indeparta sau macar minimiza coruptia in tara dar la fel de "foarte multi" in primul rand nu fac nimic ca sa indrepte situatia si in al doilea rand le este suficient sa cerseasca ajutor de la stafia evreilor ca poate indreapta ea situatia.
Este nevoie de o miscare nationala de amploare iar asta nu se face cu o mana de oameni care mai pot gandi si fara cartea de basme a evreilor. Coruptii trebuie constransi si obligati sa demisioneze iar un popor indoctrinat si educat insuficient nu are puterea sa cauzeze asta.
Era o vorba: "Cel mai mare dusman al unui guvern corupt este un popor educat" sau ceva de genul. Suedia este probabil unde este pentru ca populatia majoritar atee nu inghite o asemenea bataie de joc plus ca sunt si mai educati si mai cu capul pe umeri.

| S8N a răspuns:

Religia nu are neaparat un factor major in chestia asta. Ideea e ca Suedia e mult mai industrializata, are economie mai mare, etc. in timp ce Romania e o tara distrusa care traieste de pe importuri si tarani cu tractoare.