| CinevaAnonimă a întrebat:

De ce rugaciunea "Imparate ceresc" nu se spune un timp dupa Pasti? Cat timp nu se spune?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Rugaciunea este catre Tatal pentru a trimite Duhul Sfant peste noi, pacatosii, si peste darurile ce s.au pus inaintea noastra.Pai, Postul Mare a mai sters din pacate, iar "daruri"nu prea au mai ramas pe mese. Spui rugacinea cand te simti iarasi plin de pacate, ca doar nu o sa.l chemi degeaba...

16 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Nu știu pentru ca are legătură cu tradiția. Dar ideea e ca Dumnezeu vrea sa ne rugam din inimă și sa nu spunem cuvinte pe de rost. Matei6:6-8

| xerxes1 a răspuns:

Se mai satura si Dumnezeu de rugaciunile voastre multe si absurde.

| CinevaAnonimă explică (pentru xerxes1):

Se mai satura si TPU de blasfemiile voastre!

| anonim_4396 a răspuns (pentru CinevaAnonimă):

Se mai satura și întreaga planetă de atâția îndoctrinați.

| CinevaAnonimă explică (pentru anonim_4396):

Intreaga,,planeta" a ateilor, vrei sa spui?

| Superior a răspuns (pentru anonim_4396):

Se mai satura si extrateretrii de planeta asta happy

| anonim_4396 a răspuns (pentru CinevaAnonimă):

Unele statistici precizează că în lume există aproximativ 700 de milioane de atei, ceea ce reprezintă cam o treime din numărul creștinilor de pe Terra. Dar pentru ăștia ca tine care habar nu au ce-i ăla un ateu, da, este într-o oarecare măsură planeta ateilor.

| xerxes1 a răspuns (pentru CinevaAnonimă):

Dumnezeu are si el o zi de odihna si voi atunci il zapaciti mai tare cu rugaciunile.
Ce altceva mai faceti pentru zeul vostru in afara de cersit favoruri?

| CinevaAnonimă explică (pentru xerxes1):

Nu cersim. Si o rugaminte pentru toti: nu ii mai spuneti zeu sau Yehova. Este Dumnezeu fara de alt nume pe care il folosesc ortodocsii. Nu exclud ca nu ar fi gresit sa ii spunem altfel, dar nou doar asa spunem. Multumesc!

| xerxes1 a răspuns (pentru CinevaAnonimă):

Dumnezeu inseamna domnul ZEU.
In Biblie este scris YHWH, transliterat de obicei prin Iahwe sau Iehova.

| CinevaAnonimă explică (pentru xerxes1):

In care Biblie? In Biblia mea nu este scris asa.

| xerxes1 a răspuns (pentru CinevaAnonimă):

In Vechiul Testament in limba ebraica YHWH apare de 6823 de ori.
O bila alba pentru Martorii lui Jehova.
Traducerea lor este mai aproape de original, cel putin in privinta numelui.

| CinevaAnonimă explică (pentru xerxes1):

Yahve a fost un zeu la care se inchinau evreii, nu Dumnezeul adevarat. Apropo, tu esti ateu sa Martor al lui Iehova?

| xerxes1 a răspuns (pentru CinevaAnonimă):

"Yahve a fost un zeu la care se inchinau evreii, nu Dumnezeul adevarat.

Corect.
In sfarsit suntem si noi de acord.

Nici nu-ti dai seama ce adevar ai spus.
Asta incerc sa le spun spalatilor pe creier, ca YHWH nu a fost dumnezeul adevarat.

| Elide a răspuns:

De mai satură și Dumnezeu de ateii spurcați! laughing

| Cris888 a răspuns:

Absurditatile dogmelor religioase.
Habar nu am - dar nu inteleg de ce Dzeu este imparat.
De ce rugaciunea tine de temporalitate...