| Octavian199 a întrebat:

De ce s-a razbunat Dumnezeu pe Sodoma si Gomora?

37 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Pentru că erau homosexuali și sex liberation nu era la modă.

| Octavian199 explică (pentru sadrian46):

Si acum sunt si mai multi, de ce nu se intampla la fel?

| sadrian46 a răspuns (pentru Octavian199):

Cum nu face la fel? Hiroshima și Nagasaki au fost doar niște mici atenționări. Urmează.

| Octavian199 explică (pentru sadrian46):

Amuzant exemplu.Bombele produse de om si detonate tot de om

| sadrian46 a răspuns (pentru Octavian199):

No, bombele produse de savanți evrei, și detonate tot de ei.

| Octavian199 explică (pentru sadrian46):

Si nu sunt oameni?

| sadrian46 a răspuns (pentru Octavian199):

Ba da, dar fac parte din Poporul Ales. Nu este tot una. Sunt oameni și oameni, trebuie să știi să faci diferența dacă vrei să înțelegi lumea asta. De exemplu, revoluționari evrei au făcut comunism în Rusia. Erau și ei oameni? Bine înțeles. A mai fost o urgie trimisă de Dumnezeu recent, căderea Turnurilor Gemene, WTC, 11.09. 2011. Țin bine minte ziua că mă retrăsesem cu o amantă la ea acasă, că lipsea gazda ei, să facem niște rugăciuni. Ne-a stricat ziua. Și în acea zi, niște evrei au scăpat, că lipseau, așa, ca din întâmplare de la serviciu, ba că aveau programare la dentist, ba că a stat copilul mai mult pe oliță ca de obicei și au pierdut metroul. Și cum au scăpat de fapt? Le-a șoptit Dumnezeu ca să nu, că de El ( Allah, de data asta) cu avioanele. Așa că, repet ca să înțelegi, încă din timpuri biblice, scrie și în Biblie asta, sunt oameni și Oameni Aleși.

| Octavian199 explică (pentru sadrian46):

Popor ales din parti. Deci vrei sa zici ca zeul evreu are un singur popor? Si ca tine numai cu ala?

| sadrian46 a răspuns (pentru Octavian199):

Da. zeul evreu, Elohim, Iahve, este zeul evreilor. Și acum ca și atunci, ține cu poporul evreu.
Zeul creștinilor nu mai e cel evreu. A fost zeificat Isus, adică fiul zeului evreu, ca să ia locul tatălui.

| Octavian199 explică (pentru sadrian46):

Ce le stii tu pe toate, ai fost acolo?

| Octavian199 explică (pentru sadrian46):

Ce le stii tu pe toate, ai fost acolo? Deci, iti place sa fi supus evreilor?

| sadrian46 a răspuns (pentru Octavian199):

Nu îmi place, dar nu am încotro.
Uite evreii, ca să se apere, USA va ataca Iranul. Pot eu să fac ceva?
Tot ei vin cu avioanele la Câmpia Turzii, cu rachetele la Deveselu, pot eu să zic că nu vreau?

| Octavian199 explică (pentru sadrian46):

De, daca unii au fost prosti si au inventat bomba atomica.

| sadrian46 a răspuns (pentru Octavian199):

Nu au fost deloc proști. Cine o făcea primul și o utiliza, devenea stăpân pe lume în acel moment. Savanții lui Hitler au pierdut cursa. Iar pe japonezi numai asta îi putea potoli.

| Octavian199 explică (pentru sadrian46):

Bomba atomica poate sa-l distruga si pe cel care o foloseste

| sadrian46 a răspuns (pentru Octavian199):

Da, de aceea ea nu se mai folosește. Este gata de a fi folosită, poate folosită în orice moment cu o apăsare pe buton, pentru fiecare obiectiv strategic din teritoriul inamic, este pregătită câte o rachetă cu o bombă nucleară pe ea, în silozuri, pe submarine și în avioane care sunt gata să decoleze în orice moment. Dar din cauza acestui potențial distructiv, ea este folosită doar ca discurajare. Din cauza asta cel de-al doilea război mondial a fost ultimul mondial.

| Octavian199 explică (pentru sadrian46):

Nu are legatura cu zeul evreu nici 0. 000000000000000000001%

| sadrian46 a răspuns (pentru Octavian199):

Ei, nu!
Ai analizat, sau ai spus din puțul gândirii?
Hitler cu care zeu a luptat. nu cu zeul evreu? Nu vezi conexiunea, le gătura?
Iar ce se întâmplă cu noi acum este o pace post Hitler? Nu vezi nici o conexiune, nici cât un atom? Sau nu vrei să vezi, că îți răstoarnă un pic lumea personală, cea în care te lupți cu zeul evreu? De partea cui te poziționezi?

| Octavian199 explică (pentru sadrian46):

Toata lumea ura evreii, ca erau prea destepti.Nu ca tineau cu zeul evreu.

| sadrian46 a răspuns (pentru Octavian199):

Nu pentru că erau deștepți, ci pentru că își foloseau deșteptăciunea ca să rezolve problemele, spre deosebire de restul lumii, care cu puțină sau multă minte nu făceau nimic. Ca Cain, care îl omoară pe fratele lui, din cauză că acela avea succes, iar el nu.

| Octavian199 explică (pentru sadrian46):

Si ce legatura are asta cu zeul evreu fictiv sau alti zei?

| sadrian46 a răspuns (pentru Octavian199):

Toți zeii și trimișii lor pe pământ și preoții lor vor să salveze lumea. Zeul evreu vrea să îi salveze pe ai lui, pe poporul ales, Isus vrea să îi salveze pe toți, asta este legătura. Spui că e fictiv. Dar ce nu e fictiv pe lumea asta? Arată-mi ceva ce nu e fictiv.

| Octavian199 explică (pentru sadrian46):

Apa, noi, iarba, etc

| sadrian46 a răspuns (pentru Octavian199):

Și cum le percepi pe toate? Nu cu creierul? Și ce ai în creier despre ele? Videoclipuri. Acele videoclipuri sunt reale sau ficțiuni, adică povești despre realitate?

| Octavian199 explică (pentru sadrian46):

Sunt reale, ca sunt proiectii ale imaginilor

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu se hăsta, că se sodomeau.

| Panamax a răspuns:

Au fost 5 cetati distruse, Sodoma, Gomora, Adma Teboim si Toar.
Au incalcat aliantele militare incheiate cu YHWH. Epopeea lui Erra descrie distrugerea cu lux de amanunte.
Dar si in Biblie pentru cei care stiu sa citeasca este scris motivul:

23. Vazand pucioasa si sarea si ca tot pamantul este zgura, incat nici nu se seamana, nici nu rodeste si nu rasare pe el nici un fir de iarba, ca de pe urma Sodomei, Gomorei, Admei si Teboimului, pe care le-a stricat Domnul in mania Sa si in iutimea Sa,
24. Vor zice: Pentru ce a facut Domnul asa cu tara aceasta? Cat de mare este aprinderea maniei Lui!
25. Atunci vor raspunde: Pentru ca au parasit legamantul Domnului Dumnezeului parintilor lor, pe care Acesta l-a incheiat cu ei, cand i-a scos din pamantul Egiptului,
26. Si s-au dus si s-au apucat sa slujeasca altor dumnezei si s-au inchinat acelor dumnezei pe care ei nu i-au cunoscut si pe care El nu i-a hotarat.
27. De aceea s-a aprins mania Domnului asupra Zarii acesteia si a adus El asupra ei toate blestemele legamantului, scrise in aceasta carte a legii,

| Octavian199 explică (pentru Panamax):

Si culmea, in zilele noastre sunt si mai multi homosexuali, de ce zeul evreu nu face la fel?

| AmFostOdataEuOBaba a răspuns (pentru Octavian199):

S-o fi plictisit.

| sadrian46 a răspuns (pentru Octavian199):

Face, uite de exemplu Cecenia. Dacă ești homosexual, nu ai ce căuta acolo.

| Octavian199 explică (pentru sadrian46):

Dar nu se intampla ce s-a 'intamplat' acolo

| Octavian199 explică:

'Ma-ta' are cratima

| Octavian199 explică:

Iq 20?

| Helper07 a răspuns:

Erau foarte pacatoase si cred ca a avut de a face si cu faptul ca erau in apropierea poporului ales deci il putea influenta negativ. Pacatele lor erau privitoare in special la sex, nu spun mai mult.

| Octavian199 explică (pentru Helper07):

Prostii inventate de evrei.

| RaulAlmășan a răspuns:

Pai erau idolatrici,Dar nebunia sexuala, era peste tot.
Copii erau abuzati sexual, o familie care avea fete sau baieti, ca oaspeti in acea zona trebuia sa isi ofere copii tuturor, locuitorilor.
Plus multe altele.

| Mar3n a răspuns:

Dumnezeu nu se răzbună pe Sodoma sau pe Gomora. Este vorba despre o rațiune a lucrurilor, de o logică din care locuitorii cetăților respective ies. Fiecare intervenție a lui Dumnezeu în Vechiul Testament, chiar dacă pare răzbunare, în esență este o intervenție în vederea mânturii și coordonării poporului ales. Ieșirea din această logică a firii, concretizată în cultura zonală a sodomiților și gomoriților, echivalează cu ceea ce numim noi „păcat". Dumnezeu intenționează să șteargă păcatul. Probelama e că oamenii, aici în cauză fiind cei din Sodoma și Gomora, s-au alipit prea mult de el, au ajuns în starea în care să nu se mai poată lăsa de obiceiurile lor. Acel foc mistuitor, acea pucioasă, avea în vedere ștergerea și curățirea de păcat și de urmările sale. Totuși, întrucât omul nu a părăsit păcatul, odată distrus păcatul, e distrus și omul. Evenimentul cu cei 2 îngeri justifică legătura cetățenilor cu păcatul, legătură din care nu doreau să iasă: ei încalcă „codul" ospitalier al vremii respective, punând pe primul loc plăcerea proprie, nu găzduirea unor oameni. E mult și e frumos de discutat. Dacă vrei mai multe detalii, dacă dorești mai multe lămuriri, dă-mi mesaj privat.