| OctavianDanielMaria a întrebat:

De ce s-a razbunat zeul iudeu pe cei care au construit Turnul Babel?

9 răspunsuri:
| ania a răspuns:

Contravenea poruncii din Genesa 1 :28-Inmultiti-va si ummpleti pamantul.

Răspuns utilizator avertizat
| RAY a răspuns (pentru ania):

Te contrazice biblia
Geneza 11:4. Însă Dumnezeu, (scris în ebraică YHWH, tradus în română ca Yahweh, Iehova, sau cel mai adesea, Domnul), văzând că oamenii păcătuiau împotriva Lui, Le-a încurcat limbile și a împrăștiat limbile ca să nu se mai poată înțelege între ei pe tot Pământul.

Răspuns utilizator avertizat
| Lukasssz a răspuns:

Era nebun

| Werrich a răspuns:

Stia ca se vor scumpi materialele de constructii
https://www.startupcafe.ro/......returi.htm

| CIaudiu a răspuns:

Ca au furat materiale.

| Bluestar15 a răspuns:

Fiindca babel inseamna de fapt minte in stare cazuta, adica minte care produce lucrarea raului. Tot ce este rau are un inceput in mintea umana (prima data vine gandul, abia apoi vine fapta rea in sine), iar Dumnezeu a stricat babelul (adica El strica otrava, lucrarea cea rea a mintii atunci cand omul ii cere ajutorul). Cand intr-o societate majoritatea covarsitoare nu mai considera ca au nevoie de acest ajutor vedem ce se intampla: comunistii lui Mao ucideau intr-o luna cat toate religiile in intreaga istorie a umanitatii.

Răspuns utilizator avertizat