| mentholinks a întrebat:

De ce s-au construit zeci de mii, sute de mii de biserici in toata lumea cand se stie ca Dumnezeu vrea doar un templu la Ierusalim?

8 răspunsuri:
| Freya1 a răspuns:

De Dumnezeu se spune ca este in sufletul fiecaruia si langa fiecare la necaz nu in biserici si vile construite de hoti de preoti care mai baga un ban in sutana

| oprescudorin11 a răspuns:

Biserica Ortodoxa este SOBORNICEASCA si Ecumenica.
Biserica este o institutie bazata pe COMUNITATI.
De aceea este nevoie de o Biserica in fiecare comunitate.Biserica pastreaza CREDINTA in acea comunitate.
Ce spuneai tu referitor la un singur TEMPLU, este altceva, anume ca trebuie sa luptam toti sub acelasi steag!
Pentru bine.Despre asta vorbea Iisus in Pildele Lui.
Vedeti cum va fura gandirea sectele parazite? Si anticristii?
Cum vi se spala creierul si asa fragil?

| xerxes1 a răspuns:

O mica completare.Era un fel de zeu local care a mostenit o mana de ciobani evrei.

| NGheorghe a răspuns:

Auzi! Cică: "se știe ca D-zeu vrea templu"!
Cam tot ce se știe este ca Iisus a zis ca dacă vrei sa te rogi atunci sa te închizi in cămara ta, ba mai mult: sa nu mai dai niciun ban oamenilor bisericii.
Cam tot ce se știe este ca tu minți. Cam greu sa ne convingi ca ție ți se pare ca trăiești in vremurile lui Solomon...

| mentholinks explică (pentru NGheorghe):

In Ezekiel Dumnezeu ii arata cum vrea templu.

| NGheorghe a răspuns (pentru mentholinks):

Si asta a fost cu câte mii de ani înainte de Hristos?

| Elide a răspuns:

Biserica este lăcaș de cult care sa te rogi unde te rugai cum tu ești născut în România și NU in Ierusalim

| mentholinks explică (pentru Elide):

Isus a spus sa te rogi in camera ta cu usa incuiata nu la biserica sau in public.