| RAY a întrebat:

De ce sa creada atei, agnostici in Dumnezeul creștin? Ce ofera el in plus fata de hinduism, budism? De ce sa avem credinta oarba in ceva ce empiric nu este dovedit?

3 răspunsuri:
| AC4S4 a răspuns:

Nu asa vine credinta. Nu alegi "care e religia mai buna" sau "care are cartea sfanta mai interesanta" sau mai stiu eu cum.
De ce sunteti atat de porniti impotriva Bibliei si a lui Dumnezeu?
Nici nu vreti sa credeti in acestea, doar vreti sa va certati non-stop.

Uite la Octavian, pentru ca nu i-am raspuns inapoi ca sa se contrazica cu mine, si-a imaginat singur conversatia:
https://postimg.cc/fSKSZkH2

| RAY explică (pentru AC4S4):

Nu e ca nu vrem si e ca nu exista dovezi, de exemplu tu poti sa crezi ca nu exista gravitatia dar asta nu inseamna ca daca te arunci de la etajul 9 isi vei lua zborul, cei drept nu exista dovezi empirice, e o credinta, acum cu ovidiu a exagerat

| Octavian199 a răspuns:

Fiecare le promite ceva in plus.