| RAY a întrebat:

De ce sa ma rog pentru x sa nu mearga in rai? daca x e pe patul de moarte de ce sa ne rugam sa nu moara daca stim ca ajunge in paradisul vesnic?

4 răspunsuri:
| costis a răspuns:

O multime de de ce-uri pentru x, fara nici o finalitate, si nici o intrebare pentru folosul real al propriei tale fiinte.

| Mădă0611 a răspuns:

Oamenii-s egoisti, ipocriti, ignoranti. Bunica-mea n-a avut o viata prea faina, si e bolnava, are probleme cu inima, acum ceva timp a avut probleme grave si maica-mea era "vai, daca moare, weee". Am zis ca sunt sigura ca ar vrea sa moara, cica am idei prostesti. Logic! Lasa sa sufere altii, noua sa ne fie bine, sa-i avem langa noi, sa nu ne lipseasca, chiar daca ar fi paralizati, sau ar sta numai in pat, da-i drecu, noi contam. Asta e logica crestinilor, a oamenilor needucati, de fapt, adica religiosi. Mie mi-ar fi greu sa moara persoana la care tine (una, nu parintii, ca se vede logica lor), dar viata inseamna suferinta, daca nu sufera inainte, cand o sa ma linistesc, o sa ma bucur ca a scapat.

| dannyel86 a răspuns:

Nimeni nu stie ce este dupa moarte. Sunt doar speculatii. Te rogi ca o persoana sa traiasca, pentru a mai petrece cateva clipe din viata cu aceasta. Daca ai sti ca se poate intoarce si are capacitatea sa te recunoasca, i-ai spune: "Mori fara probleme, ca ne vedem cand revii pe Pamant".
Problema este DACA te intorci si CUM te intorci. big grin
Eu cred in reincarnare. happy

| r3r3r3r3r3r3 a răspuns:

Pai asta e, ca nu ajunge imediat dupa ce moare, asta a fost o chestie inventata de oameni ca povestea cum ca s-ar fi pus un cas cu oua sub cruce si a curs sangele lui Isus peste ele si de aici traditia cu ouale roii de paste. DOar la judecata Lui vom sti daca mergem sau nu in rai.