| OOOLEOOO a întrebat:

De ce sa merg dupa regulile lui Dumnezeu,din care as putea pierde sau as putea fi eliminat, cand pot sa urmez regulile mele care nu-mi permit esecul?

Răspuns Câştigător
| Zenit313 a răspuns:

Daca esti capabil sa te guvernezi singur, esti de admirat!
Daca esti slab, fricos, fara caracter si demntitate, trebuie sa iti cauti un loc in turma...

19 răspunsuri:
| lpavel a răspuns:

Daca mergi dupa regulile lui D-zeu nu ai ce pierde pentru ca mergi pe o cale dreapta, dar daca mergi pe regulile tale fi sigur ca mai devreme sau mai tarziu poti pierde enorm de mult, poate chiar si viata... Dar daca tu gandesti asa atunci se pare ca nu prea crezi in D-zeu, asa ca cuvintele celor care incearca sa te tina pe calea cea buna sunt fara rost... faci cum vrei dar la urma sa nu regreti!

| WholeWorldTeam a răspuns:

Pai oricum daca nu umblii in caile Domnului te asteapta esecul vesnic.

| suffarstar a răspuns:

Pentru ca esti om, iar oamenii gresesc, Dumnezeu e perfect, nu greseste niciodata.Regulile lui Dumnezeu poate te vor face sa pierzi unele lucruri aici, dar daca stai sa gandesti bine, e spre binele tau. Oricum daca alegi sa-l urmezi pe Dumnezeu el va fi rasplata ta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Esecul? tu gandesti cam scurt fratica.doar a pierde si a castiga.nu e rau; deci ce-i foloseste unui om sa castige toata gloria pamantului azi daca va muri maine? regulile tale, te ajuta sa invingi moartea si sa-ti adaugi zile vietii tale? sa presupunem ca traiesti viata aceasta si o pierzi pe cea vesnica, prin neascultare si pacate etc.ORI vei trai pentru a castiga viata vesnica, dar nu neaparat sa o pierzi pe cea de pe pamant.care e pierderea si care castigul? fiindca e atat de prost inteles crestinismul ca fiind o religie plina de spaime, frica si practici incat nu ma mira ca putini inteleg si fac diferenta intre ce castiga, si marea lor pierdere.

| dragos9234 a răspuns:

Indiferent de regulile urmate tot vei gresi odata.

| OOOLEOOO explică (pentru WholeWorldTeam):

De ce? De vreme ce sunt regulile mele, jocul meu pedeapsa si ''esecul vesnic'' sunt interzise.

| OOOLEOOO explică (pentru dragos9234):

''cea mai mare greseala este sa nu gresesti niciodata''

| OOOLEOOO explică (pentru lpavel):

Am o credinta chiar daca nu este identica cu a ta, daca urmez legile Regelui asta nu inseamna ca nu sunt liber sa mi le creez pe ale mele.

| Mădă0611 a răspuns:

Pentru ca asa ai fost crescut, asta o auzi peste tot, la toata lumea, dumnezeu aia, dumnezeu aia, daca nu asa, e bai mare, iti mai si reamintesc pariul lui Pascal si gata.

| Guildo a răspuns:

Nu exista regulile lui Dumnezeu, toate regulile au fost inventate de oameni pentru binele societatii, doar ca ''regulile lui Dumnezeu'' sunt cam invechite pentru secolul 21.

| lpavel a răspuns (pentru Guildo):

Da? nu stiam! Si in ce carte cu povesti ai citit-o? Poti dovedi ce zici tu acolo? Eu da, citeste biblia!

| Guildo a răspuns (pentru lpavel):

Frate am citit biblia, dar nu m-am rezumat doar la asta si am citit si o carte despre religiile lumii, deci crede-ma ca nu sunt chiar un necunoscator. Toate religiile au fost create de oameni ca sa raspunda la intrebarile lor despre viata si despre moarte. Crede-ma ca nu am gasit raspunsul la intrebarile mele intr-o carte atata de naiva cum este biblia, dar nici in alta credinta, iar daca te uiti la ultimii 2000 de ani, o sa vezi care au fost efectele crestinismului asupra oamenilor si istoriei, ca sa nu ma zic de neintelegerile din interiorul crestinismului ( catolicii, ortodoxi si protestanti). Daca tu ai nevoie sa te ghidezi de o carte scrisa cu mii de ani in urma ca sa fi o persoana cu coloana vertebrala, atunci fa-o! eu nu am nevoie...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bravo!

| casablanca40 a răspuns:

Ca sa fii la valoare trebuie sa il ai pe Dumnezeu in inima, altfel devii doar o oaie ratacita.

| Kabuto79 a răspuns (pentru lpavel):

LoLrolling on the floor))))) dar te rog dovedestemi si explica-mi tu cum a aparut dumnezeu?

| lpavel a răspuns (pentru Kabuto79):

Dar o furnica poate dovedi sau explica cum a aparut omul? Judecand dupa avatarul tau si dupa cum vorbesti, se pare ca esti avocatul diavolului...

| Kabuto79 a răspuns (pentru lpavel):

Avocatul diavolului? Da domnule m-ai prins. am fost trimis sa va aduc pe toti pe calea cea stramba, daca tot ma-ti descoperit lasa ca nu mai are rost sa pofestim, Pace.

| cristi202 a răspuns:

De 20 de ani merg dupa regulile lui Dumnezeu, si chiar daca aparent am avut de pierdut, pentru ca a trebuit sa intorc obrazul atunci cind era lovit si sa nu raspund cind eram jignit, sau pentru ca Dumnezeu mi-a cerut sa renunt la multe lucruri, totusi cistigul este enorm, nu m-as mai intoarce de unde am pornit. Daca Dumnezeu iti ia ceva si de buna voie ii dai acel lucru, El iti da inapoi insutit.
Alti 20 de ani am trait dupa regulile mele, care consideram ca sunt bune, si am ajuns la doar 20 de ani o epava de om, in loc sa ma lansez in viata si sa fac ceva cu ea, eu ma duceam tot mai la fund, decadeam tot mai mult. Doar Dumnezeu cu regulile Lui m-a scapat de efectele negative ale regulilor mele.

| Bluebutterfly80 a răspuns:

Regulile tale tot prin puterea Lui Dumnezeu ti le-ai creat! nimic nu poti face singur in viata! happy