| RAY a întrebat:

De ce sa mergem la scoala daca toate intrebarile au raspuns in biblie? Crestinii considera stiinta ceva satanic sau impotriva religiei, deci scoala te determina sa fii ateu ca cica sunt invataturi satanice, ateiste, in concluzie daramam scolile nu?

11 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| DeyCj a răspuns:

Vorbim aici de două chestiuni.Religia și societatea.Religia e cea care trebuie urmată după Biblie, iar școala trebuie făcută ca să poți trăi în societate.E drept că sistemul nostru de învățământ, după ce ca e primitiv mai e și bolnav, dar fără hârtiile pe care scrie diplomă nu te poți angaja, adică să trăiești independent.
E o mizerie socială treaba asta cu școala, că cine vrea să cunoască o poate face, mai nou cu două click-uri pe net, fără să-și mai piardă viața în școli.Bine dacă te pasionează un domeniu anume și vrei să-ți dedici viața lui(să-l faci meserie), atunci acolo trebuie să te pregătești, și atunci da, e nevoie de o instituție specializată în acest sens.În rest școala e făcută degeaba.

| AC4S4 a răspuns:

Fals.

| BogdantheDreamer a răspuns:

"crestini considera stiinta ceva satanic sau impotriva religiei"

Nu. Asta e opinia ta.

O grupare de atei in frunte cu Remus Cernea au vrut sa scoata religia in afara orelor de curs. Nu invers. Dar ar fi fost neconstitutional si bineinteles ca au dat gres.

| RAY explică (pentru BogdantheDreamer):

Nu au vrut, gresesti,deci ei au vrut ca fiecare sa scrie daca vrea religie sau nu,ca au existat cazuri in care nu se stie ce religie au elevi si intervnea probleme,am patiti si eu,fiind catolic, eram si la ortodoxi prezent, nici eu numai stiam ce ce sa fac, sa stau si la ortodoxi si la catolici, la catolici pictam, la ortodoxi ne distram cu profu, faza proasta e ca nu poti avea doua 2 religi in acelasi timp si nu trece la religie ramai repetent, religia nu o poate scoate nimeni, personal as merge pe istoria religilor

| RAY explică (pentru BogdantheDreamer):

Tu esti sectanct sa stiu?

Răspuns utilizator avertizat
| DeyCj a răspuns (pentru BogdantheDreamer):

Era bine de o scotea.Ca ce chestie să obligi pe cineva să învețe ceea ce nu vrea? Dacă elevul nu e ortodox, îl obligi să învețe religie ortodoxă, că așa e sistemul. Așa era și pe vremea când eram în liceu, și era o mizerie moștenita de pe vremea lui Ceaușescu.

| zeus24 a răspuns:

Daramam scolile si construim catedrale. asa merg treburile in tara asta. unele scoli sunt in paragina si stau sa cada in prag de an scolar iar la Bucuresti se sfintesc clopotele catedralei neamului, ca asta este prioritatea guvernului.