| OctavianDanielMaria a întrebat:

De ce Satanel e nemuritor? Si de ce Satanel e supusul zeului iudeu? Ca parca era dusmanul lui.

Răspuns Câştigător
| Mayhem666 a răspuns:

E imortal pentru ca asa i-a fost construit personajul de primii oameni ca l-au inventat.
Partea cu dusman sau supus e pentru ca anumiti oameni au interpretat gresit povestea cand au auzit-o de la ceilalti.
Sunt sigur ca oamenii care au inventat toata povestea asta sunt dezamagiti de noi ca am interpretat-o gresit, dar si uluiti ca minciuna asta inca e stiuta de oameni chiar si dupa mii de ani dupa ce a fost spusa prima data.

8 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ca sa para biblia mai credibila ca raul niciodata nu va disparea pe Pamant. In loc sa spuna ca exista fel si fel de mentalitati, de personalitati mai exact depinzand de educatia primita, de colectivul din care faci parte, de viata ta, de societate, de circumstante, de zona in care te nasti aleg sa spuna ca Dumnezeu ne.a facut perfecti doar ca o greseala de.al unor oameni primordiali, care nici n.au existat pentru ca teoria evolutiei este cea adevarata, au facut o greseala i.ar Dumnezeu a dat drumul raului sa se deslantuie si sa influenteze oamenii desi stia ca Lucifer complota impotriva lui, dar a gasit un pretext in greseala lui Adam ca sa.l bage in iad si sa aiba si el un taram al sau cu o mare parte din creatia domnului, adica omul, pe care sa ii chinuie prin cele mai mari atrocitati si dureri infinite imposibile. Adica na, se spune ca Dumnezeu a existat dintotdeauna, stie trecutul, prezentul, si viitorul, insa nu a facut nimic in privinta creatiei sale pentru a il preveni sau a il educa mai bine. Stia ca ce va face va da drumul raului dar l-a durut in fúnd sa faca niste oameni care sa traiasca numai in bine pentru ca daca el nu facea raul, acesta teoretic n.ar mai fi existat. Noi oamenii, sau cel puțin eu si bag mana in foc ca noi toti, daca am stii viitorul si am stii ca in viitor ar urma sa facem o greseala fatala sau grava, sau chiar sa dam nastere unor copii rai din cauza educatiei, pai am face ceva dom'ne sa traim toti in pace si prosperitate dar Dumnezeu n.a gandit.o asa, a vrut ca in creatia lui sa se gaseasca si atei, si oameni de stiinta, si religioși fanatici prosti, si LGBTQ+, si criminali, si pedofili, si genii, si tot felul, sa existe si discriminari, razboaie cu sute de milioane de morti, si atrocitati in numele religiei sau in numele oricui motiv, tot felul de rele ca mai apoi in diferite ere sa ordone moartea lor ducandu.se in taramul lui satana cel rau pe care tot el l-a creat, ca insasi creatia lui sa traiasca in chinuri de neimaginat iar restul care s.au nascut, se nasc, si se vor naste sa mearga si ei la fel in iad unde vor fi chinuiti groaznic pentru ca Dumnezeu asa a vrut. Eu recunosc si sunt contient ca suntem oameni simpli, prosti la nivel planetar pe langa mariile genii insa daca am lua toate religiile de la cap la coada, cartile religioase si daca cele mai geniale minti ar colabora impreuna sa-i gaseasca defecte, dezavantaje, bune, rele, am gasi o sumedenie de puncte slabe, gresite, indoielnice, imposibile, gresit interpretate de cei care au scris.o, bineinteles ca si puncte avantajoase si bune, dar nu despre asta e vorba. Este clar ca nu intelegem cum s-a format singularitatea instabila care a explodat si a dat drumul spatiul-timpului cu elementele sale chimice si cu legile sale fundamentale, insa s.au nascut niste prosti sa defineasca ei totul desii habar nu aveau stiinta. Dar le.a venit o idee simpla, spunand ca orice este din mana divinitatii care exista dintotdeauna si care are o putere si o cunoastere infinita si care asa a hotarat sa existe tot ce exista si ca nu trebuie sa punem noi la indoiala aceste motive pentru ca el are gandire infinita, nu mai trebuiau ei sa defineasca nimic concret si dovedit. Combinatia perfecta! Universul este extrem de vast, atat de vast incat au loc miliarde si miliarde de posibilitati de formare si combinare al elementelor chimice dand nastere a tot felul de elemente si fenomene precum si al unor forme de viata rezultate din combinarea mai multor elemente chimice in conditii de trai favorabile acelor elemente, sa se combine si sa formeze un grup de celule care mai apoi sa poata evolua raportat la lumea din care fac parte, ca din unele dintre aceste combunatii de viara sa rezulte si specii care sa gandeasca si unii sa ajunga sa guverneze planeta, sistemul solar sau chiar galaxiile, pentru ca din miliardele si miliardele se posibilitati intr.un univers care poate fi infinit, si atunci si posibilitatile infinite, exista si aceasta combinatie, posibilitate. Posibilitatile astea pot da naștere unor forme bine intentionate, care merg pe o logica x, si unor forme rau infentionate mergand pe o logica y, si chiar unor planete unde sa existe o specie de animal care sa contientizeze asta, sa fie in varful lantului trofic si in specia sa să existe ambele forme intentionate, cum e in cazul planetei noastre.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru că puterea sa este limitată. Diavolul nu a fost, nu este și nu va fi niciodată egal cu Dumnezeu. Când a încercat acest lucru a fost izgonit din Rai.

| Holiday a răspuns (pentru anonim_4396):

Unde e "Raiul"?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Holiday):

Intr.un alt spatiu-timp ≈)))

Răspuns utilizator avertizat
| AnImElOvErBuTiDkQ7 a răspuns:

El inainte (satanel) era un inger, insa raul si tot ce a facut, l-a facut pe dumnezeu sa fie un inger rau, ceea ce demonstreaza ca este nemuritor. Adica ingerii sunt nemuritori, nu?

Răspuns utilizator avertizat
| iPatriQ a răspuns:

E nemuritor pentru ca si el este un fel de zeu