Întrebare recomandată | YourShadow a întrebat:

De ce se consruiește o biserică la fiecare trei zile, în Romania?

46 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Din prostie, nesimţire şi mentalitate de manelişti ("palatul cui e ăl' mai tare din parcare").

http://stirileprotv.ro/......erici.html

http://youtu.be/Qms10hFk5qo

http://www.tpu.ro/......aniei-are/

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ca sa se falesca preotii in ea si sa vada lumea ca ei investesc in "casa" Domnului de buni ce sunt si din "credinta" care chipurile o au.

| Andiiii a răspuns:

Ca-s prosti.

| Dumniezău a răspuns:

Ca-s bolnavi mintal.Nu au ce face cu banii.

| PreaDulcePreaFin a răspuns:

Cu cata vem mai multe biserici cu atat vom avea mai multe favoruri de la barbos

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In caz de nu ai aflat pana acum, Biserica este "stat in stat". Pe ei, nimeni nu-i ia la rost. Si romanii sunt credinciosi, cand au burta goala, cand au probleme, sau cand sand sarbatori legale. In rest, suntem toti o apa si-un pamant.

| milan9 a răspuns (pentru AnneMarieR):

Articolul acela e foarte funny dar adevărat: sad

"De ce construim o biserică la 3 zile…
și nu un spital la 3 zile, sau o școală la 3 zile, sau măcar, nu știu, o groapă de gunoi la trei zile? Păi hai să vă zic, că tot plîngeți anti-ortodox cînd auziți că BOR construiește.

Românii construiesc o biserică la 3 zile pentru că, spre deosebire de celelalte organisme (de stat), BOR este mai puțin coruptă și chiar face cu banii ceea ce zice că vrea să facă. Așa ajung să se construiască 112 biserici într-un an. Sunt multe? Sunt puține? Nu știu. Dar ce știu este că nimeni nu s-ar supăra dacă statul român ar lucra la fel de eficient ca și BOR.

Cea mai repetată minciună din ultimii ani este că românii ar fi cei mai religioși din Europa. Evident că nu sunt, pentru că deși suntem înregistrați ca 90% creștini, suntem creștini nepracticanți. Da, probabil avem creștini practicanți vreo 10%, maxim 20%.

La întrebarea: "Sunteți creștin-ortodox?" Răspunsul nu are însă aceeași valență. În mintea noastră "da" înseamnă că sărbătorim Crăciunul (prin îmbătare) și Paștele (asemenea) la fel ca și fiecare ocazie de a bea în timpul anului. Pentru occidentali, "da" înseamnă mers la biserică duminică de duminică. Trimis copiii la școli speciale de pe lîngă biserici în timpul liber (summer-school religios), ceea ce evident că nu e adevărat."

| milan9 a răspuns (pentru AnneMarieR):

"Ateii practicanți au preluat ideea asta din zbor, și încep să trăiască după ea. Ei sunt urmăriţi de toți creștinii din firmă, chiar dacă procentul acelora e de doar 1%. Sunt sufocaţi de influența creștină a celei mai apropiate catedrale, deși e la kilometri distanță. Iar cînd aude că BBC îi spune că se construiesc 112 biserici pe an se simte și mai sufocat, plîngînd după școli, deși evident că el în comunitatea lui nu ar da nici doi lei pentru zugrăvirea școlii.

Deci cum e? O lăsăm un pic moartă cu faza asta cu România ultra-religioasă? Că e ca și cum ai spune că toți românii sunt fani Bayern München, dacă faci un sondaj la 20 de minute după ce a cîștigat Liga Campionilor.

PPS: Se pare că finanțarea cultelor se face cu 0.2% din buget."
- 0.2% din buget au TOATE CULTELE ÎMPREUNĂ. Enorm ar spune unii în continuare!

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

O biserica se construieste in 3-4 ani, nu cred ca s-au construit in Romania peste 3500 de biserici

| sublime89 a răspuns:

Pentru ca suntem condusi de niste politicieni care au acest interes, adica indobitocirea poporului. Iti dai seama daca ar veni un politician si ar spune ca e ateu, cine l-ar mai vota la noi? Ei au interesul sa ne prosteasca ca sa putem fi mai usor de manipulat de catre ei la urmatoarele alegeri. Biserica are bani de la stat si enoriasi multi care dau si eu bani, iar statul are o turma de idioti cu care te poti juca cum vrei. Asa ca fiecare e multumit.

| sabrina103 a răspuns:

M-am saturat de intrebarea asta. BOR nu poarta vina la toate problemele din tara. Romanii " care in general platesc taxe, adulti de azi, chiar daca ne se duc la biserica vor sa vada biserici. Le place sa le admire. Asa ca ma indoiesc ca vor iesi in strada. pentru asa ceva. In plus tot multi din ei doneaza bani la biserica. Daca tot comentati asa mult pe tema asta v-as sfatui cand va duce-ti la spital sa platiti dublu si sa cereti chitanta.Sau cand scoala va cere fondul scolii sa dati la fel dublu. Atunci poate o sa conteze un pic si parerea voastra.

| greyhound a răspuns:

Credinciosii nostri sunt atat de pacatosi incat au nevoie de mai multi preoti care sa-i ierte. Unul nu poate sa tina pasul.
Mai multi preoti = mai multe biserici.

| WhiteLife a răspuns:

Poate din același motiv pentru care exista mai mulți preoți decât medici. Poate ca le era prea greu sa facă cu banii ăia un spital, sau o școală.

| ViseleSmulgGratii a răspuns:

Aici sunt si eu de acord. Ca sa arat ca am credinta imi fac cat mai multe biserici?

NOname
| NOname a răspuns:

P.S. http://www.tpu.ro/......d-cu-asta/

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Din lipsă de ocupație.

| Inferno a răspuns:

Pentru a "propovadui" umorul divin.
Sa construiesti cladiri cu care nu poti face nimic cand esti intr-o situatie atat de precara, este cel mai amuzant lucru.

| valeriang a răspuns:

Asa e traditia

| Inferno a răspuns (pentru milan9):

Romania e a doua cea mai religioasa tara dupa Africa, deci iti dai seama cat de jos suntem.
Daca intrebi un africa de acolo de ce ploua, se uita la tine si spune ca e Dumnezeu sau zeul X.
Daca-l intrebi de ce se cutremura Pamantul spune ca cineva-l zdruncina.
Dar ce pretentii poti sa ai, exista scoli in Africa? Exista. Se preda ceva? Nu.Sau daca se preda un lucru acela e ca doua banate cu doua banane fac patru banane. Stii cum stau africanii aica? In primul rand o clasa nu are pereti. Decat un singur perete,pe care sta tabla, jumatate rupta desigur.E adevarat,,ca exista niste resturi de pereti pe jos.
Deci daca,Romanii, care teoretic au un acces la cultura net superior stau atat de prost, atunci tata, imi pare rau, da suntem chiar prosti.

| Inferno a răspuns (pentru sabrina103):

Admira bisericile pentru ca sunt inculti. Adevarata arta este reprezentata de catedrale cu o vechime considerabila, nu caca****le acestea aparute peste noapte.

| Danzell a răspuns (pentru AnneMarieR):

Ateii practicanti... ce rahat sa practice un ateu? ca ateul nu crede in nimic... deci?

| Danzell a răspuns (pentru milan9):

de ce se construiesc? fiinda au bani. pe mine nu ma intereseaza cat de eficient construiesc biserici ci cum folosesc banii aia. chiar daca sunt preoti BOR poate construi si scoli.
Crede-ma ca se spala la bani prin "donatii". am vazut asta.
iar cand vezi ca un popa vine la slujba cu un mertan de 160000Euro... iti cam vine sa iti bagi p.a. Eu nu sunt de acord ca cineva care il "reprezinta" pe ala de sus sa arate genul asta de opulenta.

| milan9 a răspuns (pentru milan9):

Bineinteles ca exista si uscaturi care manifesta tendinte native (aparute precoce in familia din care au "rasarit" inainte sa se hotarasca sa imbrace o misiune pentru care n-au fost niciodata vrednici), dar logica ma obliga sa cred ca nu exista nicio masina de 160000Euro la vreunul din cei 23000 de
preoti sau calugari (şi sunt totusi 23000), si nici prea multe masini scumpe "vedetă" ("vedetă" pentru că toate acele 5-6 masini scumpe care totuşi există, au apărut deja în presă şi tv. de mii de ori...) sad

| Hombre a răspuns:

Pentru ca e o tara de 90% tampiti si oricum nu construiesc mai nimic.

| heyromania a răspuns:

Este o absurditate si o gogomanie de nedescris. Si pentru asta am doua link-uri pentru tine:
http://www.george-damian.ro/......-1689.html
si Comunicatul BOR referitor la reportajul BBC (nu gasesc acum linkul:) )

| Soul39 a răspuns:

Pentru ca suntem crestini si nu avem pe ce da banii.

Biserica e cea mai importanta, cea mai splendita blablabla...

| dracu14 a răspuns:

Spalare de bani

| sabrina103 a răspuns (pentru WhiteLife):

Ma indoiesc ca ar fi mai multi preoti decat profesori. Numai o scoala simpla are circa 10-15 profesori, una medie 20-40 profesori.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru sabrina103):

O scoala simpla cu 4 clase are 2 invatatori si peste 30 de elevi? Cum e, e ok?