| RAY a întrebat:

De ce se da de pomana azi la cimitir?

10 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| aumih16 a răspuns:

Si chestia este! ca te chinui o gramada sa faci pomana! aici e durerea cea mai mare!

| RAY explică (pentru aumih16):

Cum de ai gasit intrebarea

| aumih16 a răspuns:

Intamplator asalaughing

| LOVW a răspuns:

Probabil unii fac pomeni spre amintirea celor morți dau majoritatea cred că le pot face un bine sau un rău adormiților dacă fac, respectiv nu fac pomeni. Iertarea păcatelor nu mai este posibilă după moarte, Isus a rostit o pildă : un bogat nu l-a ajutat pe săracul Lazăr iar bogatul a ajuns în iad, Lazăr în sânul lui Avraam. Dacă Avraam nu a putut să-i ofere bogatului nici două picături de apă fiindcă între ei este o prăpastie mare, cum atunci de pe pământ la morți, este absurd!
Adevărata iertare deplină o poți câștiga nu prin posturi sau mătănii, ci prin luarea deciziei de a-L urma pe Hristos. Cum poți spune că mortul se va bucura de mâncarea și apa ta ( chiar dacă nu se poate transfera ), când singura sa dorință este ca rudele sale să vină alături de el în iad, fiindcă bogatul a cerut ca Avraam să-l ducă pe Lazăr în lumea cealaltă ca să le spună fraților săi ( ai bogatului ) să le adeverească iadul și raiul „Rogu-te, dar, părinte Avraame, să trimiţi pe Lazăr în casa tatălui meu; căci am cinci fraţi, şi să le adeverească aceste lucruri, ca să nu vină şi ei în acest loc de chin." Avraam însă i-a spus că au pe Moise și pe proroci ( Biblia ), chiar dacă ar învia cineva din morți ei n-ar crede cât timp nu cred în Moise și proroci. Isus Hristos a înviat dar lumea care nu crede în Biblie nici nu se gândesc să creadă în aceea jertfă încercând să dea tot felul de argumente degeaba.