| OctavianDanielMaria a întrebat:

De ce se fac atatea biserici daca zeul iudeu e omniprezent? Automat e prezent oriunde si oricand, nu?

Răspuns Câştigător
| Mayhem666 a răspuns:

Pentru ca statul din Romania se pricepe de minune sa consume banii aiurea. In loc sa se faca noi spitale si scoli, sau macar renovari la cele existente, Romania face biserici. Nu ca nu ar fi deja mai mult decat suficiente. Sa nu mai mentionam ca sunt din ce in ce mai putini oameni care se duc la biserici, dar astia tot construiesc mai multe, de parca ar fi un concurs sau ceva.

96 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E mai mult un loc in care te duci sa te simti intr-un anumit fel poate si rupt de realitate

| Zuzu1991 a răspuns:

Sa mearga la biserica e ca un drog pentru credinciosi

Răspuns utilizator avertizat
| GabiDumitrescu a răspuns (pentru anonim_4396):

Pentru asta de duci la muzeu, teatru, sau la c&^e.

Răspuns utilizator avertizat
| GabiDumitrescu a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Come on! La biserica te duci SA TE PATRUNDA HARUL! tongue

| Mirel4412 a răspuns:

Credita in ochi tai e asa:
Te duci la biserica, il umpli pe preot de bani, te duci acasa la amanta si te doare in c*r de iubire.
Cam asa sunt 90% din ortodocsi din Romania, daca ai stat vreodata la o slujba, ai vedea ca cele mai des cuvinte folosite sunt iubirea si pacea
Bisericile sunt bune, dar nici ele construite una dupa alta, bisetica e spitalul spiritual pentru noi oameni care facem "fapte" nu suntem doar cu numele.

Răspuns utilizator avertizat
| Glenky a răspuns:

Pentru ca religia a devenit acum doar o armă de manipulare și făcut bani de la amărâți fără educație. Păcătuiesc 6 zile, a 6a merg la biserica si gata

| Zuzu1991 a răspuns (pentru Glenky):

"acum 8 minute | Glenky a răspuns:
Pentru ca religia a devenit acum doar o armă de manipulare și făcut bani de la amărâți fără educație."
"acum"... esti sigur ca nu a fost asa DINTOTDEAUNA? tongue

"Păcătuiesc 6 zile, a 6a merg la biserica si gata"
esti sigur ca nu a fost asa dintotdeauna? big grin

| relian a răspuns:

Dar tu de ce faci referire doara la biserica zeului iudeu? Se pare ai ceva anume cu aceasta biserica. Daca nu-ti place o biserica nu trebuie sa bati mereu din gura,scuze din degete despre acea biserica.
Esti budist,sau musulman cumva? Intreb pentru ca cam asta se deduce din intrebarea ta.
Faci ce faci si tot despre biblie vorbesti,dar nimic despre buda despre Alah, ce aia nu-s tot zei? Aia nau biserici? Deci daca anume mereu lovesti in biserica crestinilor, asa arata ca esti de o alta religie, ateu nu poti fi, de ai fi fost ai fi spus religie, sau biserica fara sa specifici a cui corect?laughing

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Normal ca nu, ca nu ar mai avea motiv sa existe ciuma de bor... si celelalte organizatii mafiote pe acelasi tipar.

| Mirel4412 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Bro, de ce te legi de un caz restrans? Si ateii ca tine produc pagube, vrei sa iau fiecare stire la rand cu ucigasi sa vad cati sunt atei?

Răspuns utilizator avertizat
| relian a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Vorbeam la general, iar in tara ta iti zic eu nu mai e la putere zeul iudeu de care tu bati pe aici, la putere este domnul isus isus cu 2 de i laughing poate nu ai observat ca zeul ala a cam fost dat asa subtil mai la spate, la putere este Iisus, pentru ca zeul al mare spunea altceva, ce nu prea corespunde cu zeul asta micu laughing
De fapt daca e so luam asa logic in biblie is 2 religii nu una,dar pentru ca iudaismul era mai vechi si majoritar la aia atunci,nu puteai tu sa vii cu ceva nou si sa ai clienti,nu te baga nimeni in sama.

Asa ca astia crestinii au trebuie sa se foloseasca de ceva in care credeau f multi, asa ca au preluat zeu sef, au mai lustruit pe ici colo, au parfumat nitel si asa si-au facut ei biserica, altfel nu aveau nici o sansa sa ramana in business, ar fi dat faliment din fasa.

Răspuns utilizator avertizat
| Zuzu1991 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

In ce tara esti?

Răspuns utilizator avertizat
| Zuzu1991 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Ai zis ceva de musulmani, si tara ta... Allah, intr-adevar e considerat ca fiind in principiu acelasi lucru

Răspuns utilizator avertizat
| Zuzu1991 a răspuns (pentru Mayhem666):

"acum 2 ore | WisdomInTheDark a răspuns:
Pentru ca statul din Romania se pricepe de minune sa consume banii aiurea. In loc sa se faca noi spitale si scoli, sau macar renovari la cele existente, Romania face biserici."

Vox populi vox dei (latina: vocea poporului e vocea lui D-zeu) nu consuma nici un ban "aiurea", de fapt e aiurea dar problema e ca mult mai multi oameni cred in religie decat cred in spitale, asa ca politicienii fac ce le aduce mai multa popularitate, si isi baga piciorul in minimum de bun simt, ca ei oricum se duc in Turcia pentru cea mai mica problema medicala, si isi trimit copii la scoli private, pe bani grei

| Vântulalb a răspuns:

In cele trei Buda gasite, vad cate o singura biserica: https://www.google.ro/......11m/data=! 3m1! 1e3! 4m5! 3m4! 1s0x40b24e9b9935ced1:0xfe690643c9ed0d47! 8m2! 3d44. 9636408! 4d25. 9199724? hl=ro

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Da, un articol curemurator. Dar de preotul care lua bani de la enoriasi si ii cheltuia cu amanta, ce ziceti?
Am intalnit si invers: femei car nu faceau nimic, nici macar nu se culcau cu barbatul daca nu-l intrebau pe preot.
Tot oamenii sunt de vina: il lasa pe preot sa se bage in treburile familiei.

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru Mirel4412):

Daca merge la amanta inseamna ca nu isi mai iubeste sotia, ci isi iubeste amanta. Deci? Cum este cu iubirea?
Pentru mine, o excursie pe munte este mai mare spital spiritual decat sa stau in biserica sa aud cum oamenii susotesc intre ei, in timp ce preotul - unii chiar fara har de a canta sau de a tine o predica - spun baliverne, pe care le repeta mereu.
Si ca sa-ti dau un exemplu de ce poate predica un preot - am auzit pentru prima data acest lucru de la un preot tanar - ca singurul lucru pe care Dumnezeu nu-l poate sa-l faca este acela ca "nu poata sa-l determine pe om ce sa faca".
Unde este atunci atotputernicia lui Dumnezeu propagata de biblie?
Sau vedem ca nu mai tine cu asta si ne schimbam zicerile.

Răspuns utilizator avertizat
| CodrutElian1990 a răspuns (pentru Mirel4412):

Credinciosi? Sa va dau eu un exemplu dintr-un orasel.
Ramase inca de dinainte de razboi erau doua biserici la o departare de 3-400 de metri. Biserici mari, singurele din tot orasul si satele apartinatoare. Una fusese greco-catolica, iar cealalta ortodoxa. Dupa razboi amandoua erau ortodoxe.
Prin anii '60 si ceva s-a construit intre ele cel mai modern restaurant din localitate, cu restaurant, autoservire de bauturi si mancauri si cofetarie.
Duminica si-n sarbatorile religioase, dupa ce oamenii se rugau, erau miruiti si primeau hrana cereasca (pasca), se intalneau i restauant sa-si spele pacatele, dr mai ales gatlejul cu niscavai alcool, in majoritate de joasa calitate, care mirosea puternic. Unii dintre ei se imbatau si injurau de toate.
ASTA DA CRESTINISM.
Decat asa, mai bine stau acasa si beau un pahar de vin cu sotia, de cele mai multe ori cu o alta familie cu care ne vizitam.

| Mirel4412 a răspuns (pentru CodrutElian1990):

Pentru ca Dumnezeu ne-a dat liberul arbitru, sa faci ce vrei cu viata ta, fie ca e rau sau bun. Ti-a zis bine preotul, "toate lucrurile ne sunt permise, dar nu toate ne folosesc la ceva"

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru Mirel4412):

Tu ai copii?