| OctavianDanielMaria a întrebat:

De ce se face juramant pe Biblie la judecatorie, la investirea in functie a Guvernului, a Presedintelui, etc? Ca se stie ca juramantul e interzis de noul testament si in vechiul testament era pe falus.

3 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Se face pentru ca la tahari le este frica de Dzeu laughing majoritatea celor saraci cu duhu se tem de dzeu, chiar si atunci cand fura zic doamne ajuta laughing
Deci jura ca o sa fure, o sa asupreasca oamenii in numele lui si el sa ii ajute laughing

| halogen001 a răspuns:

E o dovadă că trăim într-o lume de poveste happy Ce e mai frumos, mai corect, mai serios, mai drept, mai rațional și mai inteligent decât sa faci jurământ pe o poveste fantezistă, puerila, primitivă și absurdă? laughing

| 19flo79 a răspuns:

As continua intrebarea ta asa: si de ce se face investirea in functie cu "binecuvantarea" preotului?

Toate asta sunt pentru manipulare. Omul de rand cand vede aceste manifestatii, prinde incredere in conducatori si accepta mai usor furtul...
Varianta 2, pentru ca is idioti lipsiti de scrupule!