| anonim_4396 a întrebat:

De ce se face spovedania la preot?
Este cumva din cauza versetului 16 din Iacov 5?

9 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Prostimea (și sunt mulți!) crede că recunoscând (preotului) "păcatele", devii pur/nou/fresh/imaculat

| mentholinks a răspuns:

Din prostie.

| TamplaruAnisoara a răspuns:

Doar daca il înțeleg greșit. Preotul se crede înlocuitorul lui Isus pe pământ si are putere sa ierte păcatele conform cu ce spune Domnul Isus ucenicilor: " Cui le veți ierta păcatele vor fi iertate si in ceruri..."

| Simpatic a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

Gresesti, preotul pentru Dumnezeu este ca avocatul pentru Justitie, face dreptate avocatul sau aplica legea? Asa nici preotul nu este inlocuitorul lui Dzeu pe Pamant, preotii nu au fost si nu vor fi niciodata inlocuitorii Divinitatii, nimeni dintre oameni nu poate fi! Dar daca ati lipsit de la lectiile de religie, si tot voi cand ajungeti parinti numai sunteti de acord cu religia in scoli...nu stiu de ce va antrenati apoi in discutii ce tin de religie?
E ca si cum eu m-as baga acum in discutii despre navele de razboi cum se construiesc cum se manevreaza, pe bune?!
Stimata doamna/domnisoara daca esti adventista sau numai esti nu ne jicni religia, caci nici noi ortodocsii nu avem nimic cu voi ceilalti care va numiti crestini dar nu prea sunteti.

| Panamax a răspuns:

Trebuie sa traiasca si preotul.
Apoi informatiile sunt foarte valoroase.

| Irinel15123532 a răspuns:

Se face pentru a primi sfaturi, a va ruga impreuna, a se ruga el singur pentru tine, dar sa nu iti imaginezi vreodata ca vreun om are puterea sa ia locul Lui Dumnezeu sau sa iti ierte macar un singur pacat. Doar prin jertfa Domnului Iisus Hristos exista iertare si doar El iarta.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Și penticostalii își spun păcatele către pastor, am văzut personal.

| marinescub701 a răspuns:

In religia noastra, preotii sunt considerti o poarta/mesagerii catre Dumnezeu, astfel ca lumea se spovedeste lor pentru a putea marturisii unei persoane fizice. Personal mi se pare o prostie, mai ales ca toti cred ca stiu deja ca religia este facuta in asa fel incat preotii sa castige cat mai multi bani, dar lasand la o parte, cred ca ajuta sa ii spui cuiva ce te apasa pe suflet pentru a mai scapa de povara.

| sabin89 a răspuns (pentru marinescub701):

"pentru a putea marturisii"---?