| anonim_4396 a întrebat:

De ce se foloseste forma Isus Christos(/Hristos/Cristos)? Inteleg de ce "Isus" si de ce "Christos", dar nu inteleg de ce sunt folosite adesea impreuna.

8 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Cristos inseamna în greacă Uns, adică Isus Unsul.

| Holiday a răspuns:

E ca la Fane Spoitoru`. Fane sunt mai multi, dar doar unul e Fane Spoitoru`.

| oprescudorin11 a răspuns:

Iisus este numele lui, cel complet este Nazariteanul.Caci se nascuse in provincia Nazaret.In Biblie mai exista un Iisus Sireteanul, alta persoana.
Christos (nu stau sa fac explicatii genealogice), este deci un echivalent al Mantuitorului.Mantuirea este asteptata de majoritatea religiilor. Teoria este Maniheismul.
Iisus Nazarineanul s-a dovedit si este considerat de Crestini Mantuitorul, deci i s-a atribuit, ca atare Numele de Christos.

| AnastasiaK a răspuns (pentru oprescudorin11):

Atat Isus, cat si Christos, din punct de vedere etimologic, provind din doua cuvinte grecesti care au aceeasi semnificatie(cea de mantuitor). De aia nu inteleg necesitatea folosirii ambelor.

| xerxes1 a răspuns (pentru AnastasiaK):

Iisus provine din numele ebraic Yehoshu'a care inseamna YHWH ne salveaza.

| AnastasiaK a răspuns (pentru xerxes1):

Chiar si asa, tot inspre sensul de mantuire se duce. Mantuitor si salvator sunt sinonime contextuale in cazul de fata, deci...

| xerxes1 a răspuns (pentru AnastasiaK):

Daca acceptam teoria 3 in 1 inventata de crestini prin secolul IV are sens.

| oprescudorin11 a răspuns (pentru AnastasiaK):

'Salvator' si 'Mantuitor' sunt diferite, in intelesul bisericii ortodoxe.Se pare ca la catolici or fi sinonime.
Una este salvarea, care este omeneasca, alta este Mantuirea, care se refera la cele din teoria maniheista.
Probabil ca o fi si o exprimare duala : om-dumnezeu, asa cum este Iisus Christos.
Spuneam ca in Biblie mai exista un Iisus, fiul lui Sirah, intelept (Eclesiastul). Care era doar om.