| Neeed a întrebat:

De ce se spune ca, o biserica e casa lui Dumnezeu daca el nici macar nu exista?

Răspuns Câştigător
| Dumnezău a răspuns:

In primul rand, daca exista un Dumnezeu Creator-cel din conceptiile deista sau panteista nu are nevoie de Biserica.Nu figureaza nicaieri ca vreun personaj asa-zis sfant ar fi numit vreo biserica, fiind casa acelui Dumnezeu.Biserica este doar un instrument de manipulare ieftin,facut sa controleze prostii ce o cred o autoritate suprema,plina de coruptie, pedofilie, si evaziune.

| mrjohanys a răspuns (pentru Dumnezău):

Ce te (va) face sa credeti ca nu exista Dumnezeu?

| Dumnezău a răspuns (pentru mrjohanys):

Ce ma face sa cred ca Dumnezeu nu exista,cum este perceput in conceptia crestina? Pai,in primul rand,e teoria lui Spinoza,care spune asa: "Deus sive Natura", adica,"Dumnezeu sau Natura", Spinoza considerand termenii astia egali.Cam de-acolo s-a perfectionat conceptia panteista,pe care tind din ce in ce mai mult,s-o urmez,parandu-mi logica,natura fiind singura ce a actionat pentru a da Terrei complexitatea asta geniala,si universului la fel,putand considera chiar ca Universul este un organism cognitiv si de sine statator,de unde Universul = Dumnezeu,din pricina imensitatii,indefinibilitatii,si infinitatii celor doi termeni.Pur si simplu,un Dumnezeu atat de inteligent si atot-orice,cum este prezentat in Biblie,nu poate avea atatea slabiciuni,cate i se descopera in VT,si un Dumnezeu drept,asa cum il considerati voi,crestinii,nu ar comite, sau nu ar lasa sa se desfasoare atrocitatile de zi cu zi, sub nicio forma.Din cauza asta ne invartim si in jurul paradoxului epicurean.Sunt n motive,ce ar putea demonta teoria existentei lui Dumnezeu, daca vrei ti le insir, daca imi dai inca un reply.Ai putea spune ca oamenii nu se trag din maimute,ceea ce este adevarat,dar ar fi foarte greu pentru tine,ca,crestin,sa demontezi teoria stramosului comun dintre om si maimuta. Unde mai pui faptul ca multi oameni gandesc uneori ca niste maimute,si tind sa ia de bun tot ce le este spus doar pentru ca "asa merg treburile aici",ei neavand cunostintele celor care le cer indirect, sa se supuna unor reguli nescrise, exact ca maimutele.Mai sunt si dinozaurii, si logica, ce anuleaza Raiul si Iadul.Mai vrei?

12 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Dumnezeu exista.Indiferent daca tu crezi sau nu.Acest lucru nu schimba cu nimic realitatea.

| Esperança a răspuns:

De ce se spune ca locul in care locuiesti tu e casa ta daca tu cand mori nici macar nu o iei cu tine?

| Raniia a răspuns:

Ce inseamna, de fapt Biserica? Ea este rezultatul misiunii Domnului Isus pe pamant si al jertfei Sale.Biserica Universala este alcatuita din toti oamenii din toate timpurile pe care El i-a rascumparat prin jertfa Lui.Iar fiecare Biserica locala in parte este un trup.Isus Hristos este prezent in ea ca si Cap al Bisericii locale.

| shadovv a răspuns:

Incearca: http://www.scribd.com/doc/2543246/Mircea-Eliade-Sacrul-si-profanul

Sunt prezentate tendintele omului religios, in plan psihologic si mai ales spiritual, de a ajunge mai aproape de divin.

| Annie2498 a răspuns:

Dumnezeu exista. Gandeste-te ca daca El nu ar exista nici tu, nici eu nici nimenii nu ar exista. Pur si simplu nu ar exista univers, nimic. Cum poti sa faci o asemenea afirmatie inutila. Mai treci si tu pe la o biserica si afla despre Dumnezeu, sau mai citeste Biblia.

| Aednaxela2233 a răspuns:

Musca-ti limba! Dumnezeu exista! Chiar daca nu-l vezi, e cu tine mereu.

| Woodenpints91 a răspuns (pentru Aednaxela2233):

Pot să-l compar pe dumnezeu cu duhoarea unei băşini? Chiar dacă nu o vezi, ea e acolo.

| Archdaemon a răspuns (pentru Aednaxela2233):

Ce nesimtit nu ne lasa si noua intimitate sad si mai e si invizibil am mai intalnit fenomenul asta undeva... aaaa in desene animate

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De ce ii trebuie lui Nastase sapte case, daca el are doar o nevasta?

| FCBayernMunchen a răspuns:

El ecsista dar nu are corp. se spune ca biserica este casa lui dumnazeu pentru ca este sfintita