| LanguageMaster a întrebat:

De ce se zice că pocăiții sunt o majoritate religioasă în România?

Răspuns Câştigător
| Sabou_Gabriel_1995 a răspuns:

Ortodoxia este majoritară în România(86%). Pocăiții cret că sunt 1%-2% din populația țării.

4 răspunsuri:
| T0T a răspuns:

Tot văd că mulți nici nu cunosc semnificația acestui termen și îl aduc în discuție.

https://dexonline.ro/definitie/pocait

| Dismally a răspuns:

O minoritate poate...

| AC4S4 a răspuns:

Salut!
Nu exista religia de Pocaiti, insa in Romania asa sunt numiti neoprotestantii. Deci voi considera ca te referi la neoprotestanti.
Ei sunt cam 3-5% din populatia tarii. Nu stiu cine zice ca sunt in majoritate.

| AdrianTzar a răspuns:

Pocăiții (în forma peiorativă, nepoliticoasă), sunt nazarinenii, dar îndeobște sunt denumiți toți neoprotestanții aici în România. Dar nu sunt majoritate religioasă, dar dacă ar fi luați la grămadă toți creștinii de confesiune baptistă, penticostală, adventistă, iehovistă și celelalte, s-ar vedea o recentă înmulțire a lor, dar în niciun caz majoritate.