| CinevaAnonimă a întrebat:

De ce sectantii nu spun aproape niciodata de ce religie sunt? Ei spun ceva de genul:,, In Biblie Dumnezeu nu ne cheama la o religie, ci ne cheama sa urmam exemplul lui Iisus!".

34 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Sectantii sau mai bine spus protestantii (neo) nu spun de ce religie sunt deoarece in general sunt acuzati de ceea ce face biserica majoritara in tara noastra, PROZELETISM.

| danay72 a răspuns:

În Biblie Dumnezeu ne spune sa cautam religia adevărată. Matei7:13,14

| RAY a răspuns:

Le place sa se simta mai speciali ca alti, ei sunt in alta lume iar alti crestini sunt pacatosi, ei sunt fara de pacat, ei sau botezat in sangele lui iisus si adio pacate, sa stii ca chiar ei recunosc ca sunt doar pe interes, mi-a spus unu totul e doar banii si atat restul sunt vrajeli, azi am citit un afis in care se afirma ca biserica catolica e mana in mana cu satanel, aiureli religioase, ai descoperit nica ce se intampla cu aia care au multiple personalitati la judecata?

| CinevaAnonimă explică (pentru RAY):

Nu ma interesa ce patesc acei oameni la judecata. Eu doar eram curioasa cum sta treaba cu acele,, suflete".

| milan9 a răspuns:

Nu este decat un pretext pentru devierea discutiei. thinking In caz contrar discutia s-ar indreapta rapid spre urmatoarea concluzie: caracterul de SECTA al gruparii care sustine "scuza" de mai sus. Si asta pentru ca Biserica este Una Singura.

Spre deosebire de gruparile la care faci referire, Biblia confirma: Fiul lui Dumnezeu a legat însăşi mântuirea oamenilor de Biserica pe care a întemeiat-o dar si de preotia crestina.

| milan9 a răspuns:

Printr-o serie întreagă de argumente diferite, Fiul lui Dumnezeu confirmă faptul că "BISERICA SA" este "UNA SINGURĂ"! Ale oamenilor sunt câteva mii, toate diferite. Acestea pot vinde (contra cost!) speranţe de mântuire la kilogram dar care nu pot oferi mântuirea – doar Hristos şi Singura Sa Biserică o poate oferi!

Hristos leagă Biserica de transmiterea,, HARULUI" prin intermediul,, PREOŢIEI" şi de ierarhia bisericească (distincţia dintre episcopi, diaconi şi preoţi). Există în acest sens peste 50 de citate despre preoţie, episcopi, diaconi. Hristos a legat însăşi mântuirea oamenilor de Biserica pe care a întemeiat-o!
În afara bisericii nu există mântuire!

| milan9 a răspuns:

Un scop fundamental al venirii in lume a lui Dumnezeu a fost confirmarea corectei RELIGII, intemeierea Bisericii (doar una).
Biserica reprezintă comunitatea celor care păstrează neschimbate învăţăturile Mântuitorului, nicidecum o comunitate confuză, eterogenă de creştini! (Fapte 20, 28: „să păstraţi Biserica lui Dumnezeu, pe care a câştigat-o cu însuşi sângele Său."
sau Efeseni 4, 5:,, Este un Domn, o credinţă, un botez,")

| SG1995 a răspuns:

Simplu, pentru că nu pun preț pe ritualuri deși în mod bizar au și ritualuri și dogme. Mă rog neo-protestanți sunt cei mai liberali din punct de vedere liturgic deoarece acestia au supt orice formă de sacrament.
Iar a doua cauză ar fi că nu pricep ce înseamnă cuvântul "religie" etimologic vorbind într-un sens mai larg înseamnă "legătură cu Dumnezeu".

| WaterDrop a răspuns:

Secretosi din fire puslamalele astea de sectanti.

| xerxes1 a răspuns:

De teama sa nu fie catalogati de preaiubitorii ortodocsi, cei care se cred poporul ales, fara sa stie ca ortodoxia este la randul ei o secta desprinsa din iudaism.
Dar toti talc malc in privinta acestui aspect.

| SG1995 a răspuns (pentru xerxes1):

Ordoxia nu este o sectă desprinsă din iudaism direct, ci este o sectă a creștinismului primitiv, de fapt creștinismul primitiv cel din sec. I e complet diferit cu cel din sec. IV când ne-a Constantin a impus reunificare tuturor divergențelor și sectelor creștine antice, și eradicarea oricărei opoziți. Doi la mână ortodcși și catolici la origine au fost aceeași religie, mai apoi s-au dezbinat prin sec. XI.

| xerxes1 a răspuns (pentru SG1995):

Crestinismul are la baza acelasi zeu al religiei iudaice, aceleasi texte sacre,aceleasi personaje,Moise, Avraaam, Noe etc.
I-au inventat un fiu zeului iudaic, o poveste lacrimogena, trei intamplari si cateva scrisori si hopa avem o noua religie.
Este secta toata ziua.
Cel putin asa scrie in dictionar.
Secta s-a mai divizat de-a lungul timpului, cea din 1054 fiind cea mai importanta.

| AC4S4 a răspuns:

Nu ne mai numi sectanti te rog, mersi.
Pentru ca nu e importanta religia in care esti, asta credem noi. Deseori oamenii se judeca dupa religie. Prima intrebare mereu este :"Din ce secta esti?". Eu mereu refuz sa raspund, stiind ca nu este o secta.

| AC4S4 a răspuns (pentru RAY):

O secta crestina este o grupare care se rupe de crestinism. Crestinii sunt cei care cred ca Isus este Mesia, si nu exista altul.
Sunt grupari care spun ca exista si un alt profet care a fost trimis sa termine ce a inceput Isus pe Pamant. Adica mai exista ceva de adaugat la evanghelie. Acelea pot fi numiti pseudo-crestini sa zic asa. Un exemplu ar fi mormonii, care au o carte (Cartea lui Mormon - Mormon fiind un profet) despre care spun ca este tot o Biblie, la fel de importanta.

| RAY a răspuns (pentru AC4S4):

Si crestinimsul este o secta iudaica

| AC4S4 a răspuns (pentru RAY):

Conform DEX
Secta: Comunitate religioasă desprinsă dintr-o religie mare (creștinism, islam, budism etc.), în vederea practicării unui cult independent, bazat pe o doctrină proprie;

| RAY a răspuns (pentru AC4S4):

Pai si iudaismul nu a fost o Comunitate religioasă în vederea practicării unui cult independent, bazat pe o doctrină proprie;

| AC4S4 a răspuns (pentru RAY):

Secta este "comunitate religioasa in vederea...". Da, primii crestini au fost cativa evrei, atunci puteai spune ca este o secta. Astazi este o religie.

| RAY a răspuns (pentru AC4S4):

De ce este o jignire sa spui/sau sa spuneti ca sunteti sectancti? asta e si intrebarea de fapt

| AC4S4 a răspuns (pentru RAY):

Nu suntem sectanti.

| RAY a răspuns (pentru AC4S4):

Atunci ce sunteti?

| AC4S4 a răspuns (pentru RAY):

Crestini.

| RAY a răspuns (pentru AC4S4):

Crestini sunteti toti, undeva la o biserica mergeti si voi deci aveti o secta

| AC4S4 a răspuns (pentru RAY):

Ortodocsii, catolicii, protestantii, neoprotestantii sunt toate secte?

| xerxes1 a răspuns (pentru AC4S4):

"Ortodocsii, catolicii, protestantii, neoprotestantii sunt toate secte?"
Exact.
Iisus a fost evreu.Nu a zis nimic rau despre religia iudaica.
Daca ar fi dorit sa intemeieze alta religie ar fi facut-o.
Dar a facut-o Pavel in numele lui.
Se pare ca suferea de delir mistic.
Si uite asa au aparut primele secte de crestini.
Acum sunt peste 20.000, unele mai mari ca ortodocsii sau catolicii alte mai mici.

| SG1995 a răspuns (pentru AC4S4):

Da, sunt ramuri ale aceleași religii numite creștinism.

| RAY a răspuns (pentru AC4S4):

La cum ai definit tu o secta da, pentru ca iisus nu a facut religii sau secte

| AC4S4 a răspuns (pentru RAY):

Nu eu am definit-o, ci asa este definita in dex.

| Dandanache a răspuns (pentru AC4S4):

Daca sursa ta principala e DEX, atunci te ajuta poate sa cauti si definitia confesiunii de care apartii. Adventistii, penticostalii, Martorii lui Iehova si baptistii sunt definiti de Academia Romana, in Dictionarul Explicativ al Limbii Romane sau in Dictionarul Enciclopedic, ca fiind secte. Aviz tuturor celor care dau definitii din DEX pentru a demonstra ca nu sunt secte, in timp DEX ii defineste precis ca fiind membri ai unei secte.

| AC4S4 a răspuns (pentru Dandanache):

In dex sunt descrisi ori ca fiind membri unui cult, ori unei miscari religioase. In trecut da, acolo scria membru a unei secte. Dar acestea sunt culte recunoscute de statul roman, la fel ca celelalte.

| Dandanache a răspuns (pentru AC4S4):

ADVENTÍSM s. n. Numele unei doctrine religioase practicate de o sectă creștină care predică „a doua venire" apropiată a lui Hristos. – Din engl. adventism, germ. Adventismus.

BAPTÍSM s. n. Doctrină și sectă creștină protestantă care consideră că botezul trebuie să fie acordat numai adulților creștini ce se căiesc de păcatul originar. – Din fr. baptisme.

PENTICOSTÁL, -Ă, penticostali, -e, s. m. și f., adj. 1. S. m. și f. Adept al unei secte creștine care a apărut inițial în SUA și s-a răspândit și în Europa. 2. Adj. Care aparține penticostalilor (1), referitor la penticostali. – Din engl. pentecostal.

Martorii lui I., sectă neoprotestantă fondată, în 1872, în Pennsylvania, ai cărei membri așteaptă venirea lui Hristos și sfârșitul domniei actuale a lui Satan; au prezis de mai multe ori sfârșitul lumii, fără ca acesta să fi avut loc. Are adepți și în România.

Sunt toate definitii din editiile moderne ale DEX si DE. Se precizeaza clar cuvantul 'secta'. Poti sa le spui culte, confesiuni, miscari sau secte, referentul nu se schimba. Lexical vorbind, cuvantul 'secta' e cat se poate de corect folosit in definirea respectivelor notiuni si nici macar nu are sens peiorativ.

| Nilsson a răspuns:

In general, ei nu isi ascund apartenenta religioasa. Stiu ca m-ai intrebat si ti-am raspuns mai tarziu, imi asum greseala.
Am ezitat un pic pentru ca exista tot felul de prejudecati si as fi vrut inainte sa iti detaliez mai mult in ce credem, ca sa nu te iei dupa toate informatiile false care circula pe internet si care vor vor sa-i denigreze pe adventisti.
Referitor la afirmatia ``Dumnezeu nu ne cheama la o religie, ci ne cheama sa urmam exemplul lui Iisus!" nu sunt de acord in totalitate, caci exemplul lui Iisus inseamna si un set de credinte si un mod de inchinare, iar unele biserici le adopta mai mult sau mai putin.

| JesseH a răspuns:

Dacă crezi că adevărul e în Biblie, nu riști nimic trimițând oamenii să studieze și să hotărască personal pentru ei.

În schimb, trezești prejudecăți grăbindu-te să-ți prezinți aparteneța. De genul: ah, n-are rost să-mi pierd timpul cu tine. Vă știu pe toți.

Părerea mea e, că e o bună practică să răspunzi clar și concis la întrebări de genul ăsta. Avantajele sincerității depășesc cu mult riscurile.