| Jay1 a întrebat:

De ce "Sfânta Cruce" reprezintă cheia care deschide usa mântuirii?
Crucea este cel mai mare pedagog al omului. De la cruce, putem deslusii tainele ascunse ale vietii si ale mortii. Ea ne arata sensul vietii care este?

4 răspunsuri:
| Mclaren12 a răspuns:

Ghinion de tine ca nu ai nici cea mai mica idee ca crucea este un simbol pagan. Evreii doar l-au furat si l-au corupt. Nu te salveaza nicio cruce de la iadul vesnic laughing

| Jay1 explică (pentru Mclaren12):

Da ai dreptate este un semn!
Pentru a mări prestigiul sistemului ecleziastic apostat, păgânii erau primiți în biserici fără să fie regenerați prin credință și li se permitea să-și păstreze, în mare parte, semnele și simbolurile păgâne. Astfel, Tau sau T!

| unvecin a răspuns:

Singurul mod în care un om poate fi mântuit e prin apropierea de Dumnezeu, păcatul fiind însă zidul care ne desparte de El. (vezi Isaia 59:2)

Jertfa lui Isus e necesară și singura cale pentru că:
- prin nimic mai puțin de atât nu ni s-ar fi putut descoperi în mod clar dragostea pe care Dumnezeu o are pentru omul căzut („Fiindcă ATÂT de mult a iubit Dumnezeu lumea, că a dat pe singurul Lui Fiu, pentru ca oricine crede în El să nu piară, ci să aibă viața veșnică." Ioan 3:16)
- nu există om care să nu fi păcătuit cel puțin o dată, iar plata păcatului este moartea, deci am fi sortiți morții veșnice cu toții, dar Isus a plătit plata păcatului murind - Cel neprihănit - pentru păcătos. Deci moartea lui Isus pe cruce face posibilă iertarea noastră fără a știrbi cu ceva din dreptatea lui Dumnezeu (planul de mântuire fiind înfăptuit voluntar de către El).
- prin viața și moartea Lui, Isus a cunoscut în propriul trup (a luat natura umană pentru totdeauna prin întruparea Lui) ispitele și suferințele noastre, la modul absolut fiind ținta principală a atacurilor Vrăjmașului... iar de aici urmează două lucruri: 1. Știe ce simțim și poate să ne fie aproape. 2. Noi știm că El simte cu noi, deci putem să ne apropiem de El cu încredere. („Căci n-avem un Mare Preot care să n-aibă milă de slăbiciunile noastre, ci Unul care în toate lucrurile a fost ispitit ca și noi, dar fără păcat." - Evrei 4:15)
- numai în virtutea acestei Jertfe, oamenii care au trăit înainte de Isus (ca și noi) pot fi mântuiți. Sistemul de jertfe cu sânge de animale instituit de Dumnezeu era doar un mijloc prin care credinciosul își arăta credința în Jerfta ce urma să șteargă păcatul omului pocăit. (Cum zicea apostolul Petru: „căci știti că nu cu lucruri pieritoare, cu argint sau cu aur, ați fost răscumpărați din felul deșert de viețuire pe care-l moșteniserăți de la părinții voștri, ci cu sângele scump al lui Hristos, Mielul fără cusur și fără prihană.)
- la cruce se descoperă caracterul neschimbător al legilor divine. Dacă Legea care cerea moartea păcătosului ar fi putut fi schimbată, jertfa lui Isus n-ar mai fi fost necesară.
- la cruce întregul Univers (ființele necăzute în păcat) pot să vadă Cine este cu adevărat Dumnezeu - că nu este un despot care pune legi arbitrare așa cum a sugerat Lucifer, ci că dragostea jertfitoare este temelia guvernării Sale
- la cruce s-a descoperit și caracterul adevărat al lui Satan: un ucigaș. Și, de asemenea, păcătoșenia păcatului - are ca finalitate dorința de a-L ucide și detrona pe Dumnezeu.
- la cruce se vede puterea lui Dumnezeu de a schimba caracterul și destinul unui om - vezi tâlharul pocăit. Nu există niciun om care nu poate fi mântuit, Dumnezeu are puterea aceasta, contează alegerea pe care o face omul și voința supusă voinței divine.

| Jay1 explică (pentru unvecin):

Crucea este semnul biruintei vietii asupra morti.