| anonim_4396 a întrebat:

De ce spun martorii lui Iehova că Domnul Isus a murit pe un stâlp și nu pe o cruce?

Păi dacă a fost țintuit pe un stâlp, atunci mâinile Lui ar fi fost străpunse de un singur cui...așa cum apare și în revistele lor! Însă Biblia ne spune altceva! Citez din traducerea dumnealor:

Ioan 20:25 - De aceea, ceilalți discipoli i-au zis: „L-am văzut pe Domnul!" Dar el le-a spus: „Dacă nu văd în mâinile lui urma de cuie, dacă nu-mi pun degetul în urma de cuie și nu-mi pun mâna în coasta lui, nu voi crede".

Ce voia să vadă Toma în mâinile Lui? Urma unui singur cui sau urma de cuie? (Plural)

Răspuns Câştigător
| 99Andreea99 a răspuns:

Martorii lui Iehova au niste învățături (erezii nimicitoare ) non-sens in biblie scrie destul de clar
"Au silit să ducă crucea lui Isus pe un trecător care se întorcea de la câmp, numit Simon din Cirene, tatăl lui Alexandru și al lui Rufus."
Marcu 15:21
Daca el a cărat crucea lui de răstignire cum putea fii atârnat pe stâlp, învățăturile lor sunt erezii si da Toma voia sa vada rănile lui inclusiv coasta lui.
"Ceilalţi ucenici i-au zis deci: „Am văzut pe Domnul!" Dar el le-a răspuns: „Dacă nu voi vedea în mâinile Lui semnul cuielor și dacă nu voi pune degetul meu în semnul cuielor și dacă nu voi pune mâna mea în coasta Lui, nu voi crede."
Ioan 20:25
Sper ca te-am ajutat.

10 răspunsuri:
| SG1995 a răspuns:

Martori spun că Iisus a murit pe stâlp, creștini zic că pe cruce, ambele variante sunt corecte, Iisus în cazul în care a existat, a fost răstignit pe un stâlp de lemn în funcține de T, decin nu e era o cruce similară + ci mai de grabă un T.

| Digikey a răspuns:

Evangheliile au fost redactate la multi ani dupa evenimente de persoane care nu l-au cunoscut personal pe Iisus.
Chiar Pavel fondatorul crestinismului nu l-a vazut pe Iisus decat in vedeniile lui.
Ideea este alta, de ce s-ar fi chinuit romanii sa construiasca o cruce pentru a ucide pe cineva cand un stalp face acelasi lucru mai bine si mai repede.

| anonim_4396 explică (pentru Digikey):

Matei și Ioan au fost ucenici ai Domnului Isus așa ca nu se poate spune ca nu L-au cunoscut! Și chiar dacă ar fi scris după mult timp cu ce afectează asta conținutul?

| Digikey a răspuns (pentru anonim_4396):

Apuca-te si tu sa scrii acum despre rascoala din 1907 si vezi ce iese.
Sau mai bine despre revolutia din 1848.
Codex Sinaiticus" si „Vaticanus", scrise in secolul IV, reprezinta cele mai vechi manuscrise ce contin intregul text al evangheliei. Traditia atribuie cele doua evanghelii lui Ioan si Matei, dar cercetatorii si multi teologi nu sunt de acord.Un procent de 89% din Marcu este gasit si in Matei, iar 72% din Marcu este gasit si in Luca. Materialul comun al acestor trei carti constituie Traditia Tripla. Faza cu duhul care o violeaza pe Maria iar in timpul liber a insuflat scrierea Evengheliilor este o alta gaselnita a bisericii Daca Matei, Marcu si Luca reprezinta revizii independente ale unei surse comune, atunci Marcu a reprezentat cel mai bine evenimentele. Evanghelia dupa Matei contine in jur de 612 versete din cele 662 din Evanghelia dupa Marcu, si majoritatea, in aceeasi ordine.Matei a modificat unele fraze sau cuvinte neobisnuite ce il puteau pune pe Isus intr-o lumina negativa. De exemplu, a scos pasaje critice la adresa lui Isus precum „si-a iesit din minti" (Marcu 3:21), „este stapanit de Beelzebul;" (Marcu 3:22) sau „Invatatorule, nu-ti pasa ca pierim?" (Marcu 4:38) etc.Desi autorul a scris evanghelia din punctul sau de vedere, structura propozitiilor si alegerea cuvintelor indica faptul ca "Matei" a copiat texte din alte evanghelii.

| Cristian86 a răspuns (pentru Digikey):

Ești ateu?

| Digikey a răspuns (pentru Cristian86):

Nu.
Dar imi place adevarul gol golut in locul minciunilor frumos ambalate.

| SG1995 a răspuns (pentru anonim_4396):

Matei și Ioan au fost ucenici lui Iisus, doar că uite o mică problemă, autor evanghelilor nu sunt neapărat primi adepți ai lui Jesus. De fapt în momentul de față nici de existența lui Pavel nu putem fii singuri, știm doar că există un individ care scrie sub pseudonimul de Pavel, dar nu putem spune dacă unu și același cu Saul de Tars descris de Faptele Apostolilor.

| pacatosulBogdan a răspuns:

Ce te aștepți de la o sectă antihristă, care tăgăduiește Dumnezeirea Stăpânului Hristos?
Nu te poți aștepta să spună adevărul, fiindcă această sectă este de la diavol și dintr-ale lui minte și înșeală.
În Biblie scrie clar că Domnul Iisus Hristos a murit pe Cruce:
"Hristos Iisus,
6.Care, Dumnezeu fiind în chip, n-a socotit o știrbire a fi El întocmai cu Dumnezeu,
7.Ci S-a deșertat pe Sine, chip de rob luând, făcându-Se asemenea oamenilor, și la înfățișare aflându-Se ca un om,
8.S-a smerit pe Sine, ascultător făcându-Se până la moarte, și încă moarte pe cruce.
9.Pentru aceea, și Dumnezeu L-a preaînălțat și I-a dăruit Lui nume, care este mai presus de orice nume;
10.Ca întru numele lui Iisus tot genunchiul să se plece, al celor cerești și al celor pământești și al celor de dedesubt." - Filipeni 2, 5-10

| Mihaita32 a răspuns:

Vezi ca in textul pe care il citezi apare: "urma de cuie"
Intrebare... Urma e singular sau plural?

| Cristian86 a răspuns (pentru Mihaita32):

Așa se face gramatica la sala regatului?