| Nucreeed a întrebat:

De ce spuneti ca viata pe pamant este doar un test si nu se compara cu eternitatea in rai...iar atunci cand va confruntati cu moartea...va rugati la dumnezeu sa va salveze in loc sa va bucurati c'o s'ajungeti intr'un loc mai bun?rolling on the floor.In rai e frumos si bine!big grin

9 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Conform Bibliei paradisul va fi pe pamant, dupa ce va fi distrus sistemul rau de lucruri.Cei buni vor avea posibilitatea sa supravietuiasca acestui sfarsit.Psalmi37:9-11.Nimeni nu vrea sa moara pentru ca de fapt acest lucru nu era in scopul lui Dumnezeu cu privire la pamant.Eclesiastul3:11

| RAY a răspuns:

Asta se intreaba si taicamiu, ma daca stii ca ajungi la domu ce mai mergi la doctor stai si roaga-te sa ajungi cat mai repede

| PorumbRodica1965 a răspuns:

Aceste idei pe care le-ai scos in evidenta sunt folosite de oamenii, care, nu au ajuns la cunostinta adevarului despre D-zeu si scopul Sau. D-zeu a hotarat ca pe pamant sa fie viata vesnica, iar in cer sunt fiinte spirituale, care si acum si atunci conlucreaza cu oamenii, care si ei sunt creatia lui Dumnezeu. Vezi, lipsa de cunostinta a adevarului despre Dumnezeu si scopul sau aduce multe necazuri si suferinta azi.Multi oameni spun azi ca au o forma de devotiune sfanta, dar dupa cum vorbesc si traiesc iti dai seama ca apartin de religii care sunt instrainate de Dumnezeu, isi cauta propriile interese, sunt ocupati cu lucrurile lor si de D-zeu nu le pasa. Daca doresti si poti sa citesti din Biblie 2Timotei 3:1-5.; Matei 24:37. Daca ve-i cauta cunostinta lui D-zeu ca pe-o comoara ascunsa poti si tu sa te bucuri de adevarata viata pe pamant devenind un inchinator supus lui D-zeu. Daca doresti eu imi fac timp pentru dialog cu multa placere.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Instinctul de conservare bate orice religie si orice zeu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Uite o rugaciune a unui calugar; Doamne iti multumesc pentru inca o zi de viata.nu prea vad care e diferenta fiindca daca nu s fi pa pamant as fi in cer cu tine.dar faca-se voia ta.

Răspuns utilizator avertizat
| tpuforyou a răspuns:

Este normal sa ne fie frica de necunoscut, asta este firea omului pana si lui Iisus i>a fost "Dumnezeul Meu, Dumnezeul Meu, pentru ce M-ai parasit?" a spus cand era pe cruce si totusi El nu avea niciun pacat.
>va rugati la dumnezeu sa va salveze< asta in cazul celor care nu au crezut in EL, acestora le este frica de consecinte acestui fapt!winking

| andreiush25 a răspuns:

Da.daca privim si mai departe. putem spune ca oamenii sunt foarte egoisti.
Cand mama unuia moare el incepe sa planga deoarece nu o sa mai fie langa el...Acum intervine logica de crestin ticnit : Se va duce la dumnezeu si va sta la treapta tatalui or some *** like this.

De ce nu ne bucuram cu toti cand moare cineva? Ca doar se duce la dumnezeu? De ce atatea plansete si amagiri?

| ellutza a răspuns:

Buna intrebare laughing