| anonim_4396 a întrebat:

De ce statul roman aloca zeci de milioane de euro pentru bucati de lemn batute in cuie si beton?

Aici ma refer la biserici si bucata de piatra care urmeaza sa fie ridicata cu scopul de a "Mantui" (indobitocii) poporul roman.

Spitalele sunt pline de microbi si cea mai mare infectie comparabil cu spitalele din somalia.

Va rog eu mult cand aveti o problema medicala va duceti la biserica nu la spitale.

Statul roman zice ca va fac zeii bine.
De aia investesc sume enorme in bucati de lemn si beton.

De abia astept sa mai arda cateva sute de tineri in club sau ceva de genul si sa ii duca la catedrala si biserici ca sa ii faca zeisorii bine.

Răspuns Câştigător
| Iunix a răspuns:

Un om care gândește. Așa am zis și eu mereu, dacă rugăciunile, pupatul icoanelor și moaștelor ( cadavre ) ar avea efect, atunci nu ar mai exista spitale. Ne-ar fi mai ușor să ne rugăm toată ziua pentru sănătate și să ne vindece Dumnezeu de cât să căutăm noi soluții pentru boli și să învățăm ani de zile despre medicină ca să-l operăm pe unu.

Ca răspuns pentru întrebare ta :
- De ce statul român acordă zeci de milioane de euro bisericilor :
- Pentru ca fiecare creștin să aibă unde să se roage.
- Și cu bolnavii din spital cum rămâne?
- Sper să ne înțeleagă și pe noi, nu avem suficienți bani pentru medicamente, dezinfectant etc.
- Ok, Catedrala Mântuirii neamului ați reușit s-o terminați?
- Din fericire bunul Dumnezeu ne-a ajutat și în curând va fi gata.
- Dar cum stăm cu renovarea spitalelor?
- Rugăm pacienții să ne înțeleagă și pe noi, nu sunt fonduri.

( Dialog imaginat de mine pe moment )

Acum serios, să-ți răspund la întrebare
: Din câte ai văzut, statul român e plin de hoți și de dobitoci ce cheltuiesc banii noștri în prostie. Un popor de oameni inteligenți nu le-ar permite așa ceva, deci soluția? Poporul trebuie să română cât mai prost. Cum face statul român asta? Simplu, la televizor promovează prostia, școlile și alte instituții de învățământ le lasă în paragină, nu le asigură elevilor destule manuale ( eu acum trebuie să-mi cumpăr cărți pentru clasa a 12 a ). În schimb sponsorizează bisericile și țin ore de religie în școli ca copii să rămână încuiați mintal, supuși, și cu speranța la o viață mai bună ( raiul ). Deci, oamenii nu vor mai lupta pentru viața lor de pe Pământ convinși că vor avea o viață eternă mai bună în rai, sau iad după caz.

Dacă toți oamenii ar fi atei și ar fi conștienți că asta e singura lor viață, tu crezi că n-ar lupta pentru ea? crezi că ar mai îndura orice? Crezi că ar mai accepta minciuni și promisiuni că „ lasă, o să facem peste x ani "?

15 răspunsuri:
| KodrutZ a răspuns:

Hai breh, intrebarea e retorica. Statul roman = PSD, bor = voturi.

| Drimmero a răspuns (pentru KodrutZ):

Boraciunea Romaniei, PeSeDE-ul!

| KodrutZ a răspuns (pentru Drimmero):

Bine zis! happy

| anonim_4396 explică (pentru KodrutZ):

Atunci e cazul de o revolutie.

| KodrutZ a răspuns (pentru anonim_4396):

Cu cine sa faci breh revolutie? Cu astia care abia daca au bani sa treaca strada? Cu blazatii de prin invatamint sau administratie? Cu privatii care muncesc de le sar capacele ca sa plateasca taxe si impozite? Cu aia pentru care Pokemon Go e noul scop in viata?

| anonim_4396 explică (pentru KodrutZ):

Cu astia pe care ii avem. Trebuie sa constietizeze si ei in cele din urma ca situatia e grava in tara lor si indiferent de clasa sociala din care faci parte trebuie sa te gandesti la viitorul tarii tale.

In 89 a fost posibil si se poate si acum doar ca romanul prefera sa leneveasca in speranta ca castiga la loto si isi cumpara Bmw x6 o vila cat casa poporului o tona de "faina" stii la ce ma refer si o sumedenie de tarfe.

Din pacate asta e romanul si nu prea ai ce sa faci.

| anonim_4396 explică (pentru KodrutZ):

Uite ceva comedie.

3 minute din viata te costa.
Si gandeste-te numai ca au drept la vot.

https://www.google.ro/......https?/url

| Drimmero a răspuns (pentru KodrutZ):

Cancerul societatii!

| ania a răspuns:

Pentru că majoritatea românilor au credință în Dumnezeu și agrează această direcționare a fondurilor( dacă și Dumnezeu agerază această activitate, e altă discuție). Raportat la existența eternă a sufletului uman, spitalele au o posibilitate de ajutorare lumitată, dincolo de moarte ele nu te mai ajută, credința, da.

| KodrutZ a răspuns (pentru ania):

Au pe mama draq, ca jumate' din asa-zisii tai credinciosi habar nu au ce se celebreaza de craciun si paste.

| KodrutZ a răspuns (pentru anonim_4396):

Fix la alea ma gindeam. Tu nu ai somn? tongue

| anonim_4396 explică (pentru KodrutZ):

Acum m-am trezit.
E duminica si am lucrat la niste programe
De abia le-am urcat pe net.

| ExprimareLibera a răspuns:

Biserica merge mana in mana cu politica.
Scopul e de a menține populația în prostie, însă inevitabil oamenii se trezesc încet dar sigur.

| ØverTheRainbøw a răspuns:

"Raportat la existența eternă a sufletului uman, spitalele au o posibilitate de ajutorare lumitată, dincolo de moarte ele nu te mai ajută, credința, da"

..Mai exact, baga-ti flexu si sinucide-te ca in rai nu platesti spaga sa fii carat cu targa