| OctavianDanielMaria a întrebat:

De ce Stefan cel Mare e considerat sfant? Ca doar s-a aliat cu turcii ca sa mi-l "doboare" pe Vlad Tepes la Chilia. Turcii il atacau de pe Mare si Stefan cel Mare de pe uscat.Se stie ca Stefan cel Mare si Vlad Tepes se urau de moarte.

10 răspunsuri:
| ania a răspuns:

După părerea mea din eroare, nici cu moralitatea sexuală nu stătea grozav.

Răspuns utilizator avertizat
| ania a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Solomon a construit Templul din Ierusalim și totuși ultimele relatări din Biblie sunt negative și anume că a căzut în idolatrie din cauźa soțiilor străine.

Răspuns utilizator avertizat
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Nu chiar sfant, ci un domnitor adevarat big grin

| marinaru777 a răspuns:

Stefan cel Mare citea psaltirea si il avea duhovnic pe Daniil sihastrul, tine post si el si armata lui. Dupa victorii drept multumire pentru Dumnezeu mai tinea post, nu obtinea ceva si gata renunta.

| AG777 a răspuns:

A fost sfant o p..., a incalcat principala porunca sa nu ucizi, doar crestinopatii l-au facut sfant

Răspuns utilizator avertizat
| Ambițiosul a răspuns:

Cred că Stefan si-a iubit poporul facand multe bisericii dupa fiecare victorie in parte.

Răspuns utilizator avertizat