| AvalohAlyn a întrebat:

De ce sufar pe plan psihologic? De ce da Dumnezeu asa suferinte si mai ales de ce nu le vindeca?

7 răspunsuri:
| TamplaruAnisoara a răspuns:

Pentru ca punem eul nostru pe primul plan, si nu pe Dumnezeu. Când Dumnezeu este pe primul loc, vei vedea ca ești liber in Hristos si ca puterea lui Dumnezeu in slăbiciune este făcută desavarsita, după cum spune Pavel in 2 Corintieni 12/9

| AmFostOdataEuOBaba a răspuns:

Nu stiu

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Și eu îmi pun mereu această întrebare, chiar și ieri mi-am pus-o. Știu că sună ciudat, dar aceste suferințe ne ajută să devenim mai buni. Din cauza asta eu cred că ni le dă Dumnezeu, ca să ne apropiem de El. Cel puțin în cazul meu așa a fost, eu nu mă rugam deloc înainte să am aceste probleme. Mie îmi place să cred că orice lucru pe care ni-l dă Dumnezeu are un scop, chiar și suferința.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si eu ma intreb acelasi lucru, evenimentele ce teau marcat sa devii asa nu cred ca au fost ingaduite de dumnezeu ca de aia a dat si liberu arbitru

| Helper07 a răspuns:

Suntem in timpul sfarsitului si te astepti sa traiesti perfect? Ia aminte la raspunsul Anei, e foarte bun.

| BlackOldSun a răspuns:

Nu poate pentru ca NU EXISTA!

| Superior a răspuns (pentru BlackOldSun):

Multumim de descoperire.
Nobel-ul e pe drum.