| Superior a întrebat:

De ce sunt 60-70% dintre castigatorii premiilor Nobel crestini? De nebuni, cum ar spune Sam Harris?

Răspuns Câştigător
| Celcestietot a răspuns:

"Nebun" la "nebun" isi da premiul, nu-i asa ateilor laughing?!

11 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

In princiu sunt catolici deisti sau panteisti, plus ca daca te declarai ateu aveai o imagine foarte proasta sau erai numit erectic, de asta si azi multi sunt multi catolici cu numele ( ca si mine de astfel ), plus ca nu are legatura cu ce crede omul cu meseria lui, biserica catolica sa modernizat foarte mult, accepta big bang, evolutia, au observator atronomic in vatican

| Superior explică (pentru RAY):

Multi dintre acestia au oferit explicatii care sa le sustina motivele si au vorbit deschis despre asta.

| RAY a răspuns (pentru Superior):

Despre panteismul,deismul lor,stiu asta, inclusiv Einstein vorbea, uni aveau ca pasiune si filozofia, deismul, panteismul sunt credinte mai intelectuale sa spun asa

| Superior explică (pentru RAY):

Panteistii cu deistii fac parte din cei 30-40% care nu sunt crestini. Tot printre aia se regasesc si cateva mici procente musulmani.

| RAY a răspuns (pentru Superior):

Crestinismul panteist, deist cum exista crestinismul ateist, astia nu credeau in supranatural dar credeau in omul iisus si inataturile lui morale

| RAY a răspuns:

AstalusAna se vede asta in Romania unde 99% din romani sunt crestini, se vede cata inteleptiune e in tara asta, care dumnezeu, tocmai am explicat ca erau deisti, panteisti, desi nu credeau in zeul tau

| Holiday a răspuns (pentru Superior):

"Https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_Christian_Nobel_laureates"

Daca te uiti pe lista aia, incepand cu anii 90, in domeniile tehnice e un crestin din 5 in 15 ani. Grosul crestinilor, sau macar care se declarau asa, provine de acum 50-100 de ani cand inca molima asta facea ravagii in sensul ca in multe locuri, daca nu te declarai crestin ti se cam bagau bete in roate, asta elegant spus.

Ciudat e altceva. Cum de vajnicii crestini accepta niste premii date de o fundatie infiintata de un ateu si in cinstea lui, in ultima instanta. Dar cine naiba se mai uita la prostiile crestine cand e vorba de un milion de dolari?! Corect dealtfel.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu are relevanță religia în acordarea acestui premiu. Vrei să întrebi poate de ce sunt credincioși, dar nici asta nu are relevanță.

| TamplaruAnisoara a răspuns:

Pentru ca înțelepciunea vine de la Dumnezeu. Creștinilor nu le e rușine cu Dumnezeu si recunosc ca înțelepciunea lor se datorează Lui, in schimb, ateilor le e rușine cu Dumnezeu si își atribuie înțelepciunea ca fiind auto-intelepciune, fiind mândrii de ce le-a debitat propria lor minte, fara vreo intervenție din afara.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fiindca restul de 30% sunt atei