| OctavianDanielMaria a întrebat:

De ce sunt asa de multe limbi? Cam 2700 de limbi diferite? Cam multe limbi a inventat Dumnezeu.

29 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Limbi sunt cca 200 si ceva, tu vorbesti despre dialecte.

Răspuns utilizator avertizat
| danut a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Deci dialecte.

Răspuns utilizator avertizat
| danut a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Se vorbea despre limbi, nu triburi. (parca)

Răspuns utilizator avertizat
| danut a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

In diverse dialecte ce au la baza aceiasi limba.

Răspuns utilizator avertizat
| danut a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Mai fa ceva studii, romana este cea mai veche limba latina din lume iar franceza, spaniola, portugheza, italiana sunt descendente ale limbi latine. Dupa scrierile de la Vatican, latina se trage DIN limba romana.

| danut a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Si aromana este diferita de romana si moldoveneasca este diferita de ardeleneasca, cumva nu te poti intelege cu un ardelean sau moldovean, cumva nu poti intelege limba Moldoveneasca din Basarabia? Devi ciudat (ca sa nu spun altfel) in dorinta ta de confruntare pe orice subiect.

Răspuns utilizator avertizat
| danut a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Asa este si la indieni caci altfel nu s-ar intelege acolo om cu persoana, dialecte locale dar cu o limba de baza, hindusa.

| danut a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Citeste declaratia Vaticanului, nu am spus-o eu.

Răspuns utilizator avertizat
| danut a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Saracii, aia nu stiu decat pe aia lor dar un dialect il poti auzi si la noi, tiganeasca.

Răspuns utilizator avertizat
| danut a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Asa este, este un dialect din India.

Răspuns utilizator avertizat
| danut a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Asa spune cartea de istorie.

Răspuns utilizator avertizat
| danut a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Ca acum 500 de ani, cu satra (tribul).

Răspuns utilizator avertizat
suntserios
| suntserios a răspuns:

Dacă eu inventez mâine încă o limba sunt Dumnezeu?

Răspuns utilizator avertizat
| DeyCj a răspuns:

Nu Dumnezeu le-a inventat ci oamenii, din nevoia de intimitate.Fiecare popor are nevoie de intimitate, dar ca o convenție internațională, tot omul a creat și o limbă de comunicare internațională, cum e engleza în zilele noastre, de exemplu.
Ceea ce e scris în Biblie e doar SF.
Oricum întrebarea se încadrează mai degrabă la categoria de cultură generală decât religie. happy