| Celula44 a întrebat:

De ce sunt coreenii majoritar catolici?

Răspuns Câştigător
| Mayhem666 a răspuns:

Nu sunt.
Majoritatea, aproximativ jumatate (mai exact 46.4%) sunt neafiliati, de aici putem deduce fie ireligiosi, fie atei.
Crestinii (romano-catolici) sunt doar 29.4%, si asta mai mult din cauza colonizarii zonei de catre europeni in dinastia Jeoson.
Alte religii: musulmani 0.2%, budisti 22.9%, religia populara 0.8% si alte religii 0.2%.
Si aici zic doar de coreenii din Coreea de Sud, in Coreea de Nord procentajul este si mai mic, cum ar fi crestini 2%, budisti 1.5%, neafiliata 71.3% (asta e mai mare decat fratii lor din sud), si alte religii 12.9%.
Asia in general (mai ales Asia de est si de sud-est) nu este crestina, iar cei care sunt, sunt din cauza colonizarii de catre Europeni. In acele zone predomina mai mult budismul si ateismul, si cu cat venim mai mult spre vest si orientul mijlociu, religia se cam schimba catre islam (musulmani) si in Europa catre cestinism. Mai sunt si alte religii, dar astea (budism, crestinism si islam) sunt cele mai predominante pe continentul Eurasia (asta daca il consideram ca si un singur continent ca sa facem explicatia mai usoara).
Sper ca te-am ajutat!

| Celula44 explică (pentru Mayhem666):

Taci ma din gura ca am inteles au mai zis altii dar apreciez efort ia funda te pup

4 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

De ce sunt romanii majoritari ortodoxi?
de ce sunt iranienii aproape toti musulmani?

deci mult sustin sus si tare ca ei au descoperit religia adevarata, multi si pe aici, adevarul e ca religia iti este impusa in primul si primul rand de zona geografica in care esti nascut, apoi de catre familie.

Cu toate astea cel mai important de spus e ca doar 7% din coreeni sunt catolici deci nici pe departe majoritatea cum zici tu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu sunt majoritar catolici

| pacatosulBogdan a răspuns:

Conform Google, coreenii din sud sunt doar 5, 2% catolici. Majoritatea sunt atei, inclusiv in Coreea de Nord.