| chuckmanson a întrebat:

De ce sunt religiile așa obsedate de viețile sexuale ale oamenilor?

Răspuns Câştigător
| halogen001 a răspuns:

Cei care scriu povestile sunt ca un fel de oieri si sunt interesati sa aiba o turma cat mai numeroasa si de aceea isi doresc sa controleze reproducerea si cresterea oitelor. In plus, reproducerea e un aspect important din viata, iar pastorii isi doresc sa controleze tot ce tine de efectivele din dotare. Evident ca este loc si pentru putina obsesie care nu le lipseste.

28 răspunsuri:
| ania a răspuns:

Pentru ca e logic ca cel care a inventat sexul stie cel mai bine cum functioneaza optim omul creat ca fiinta si sexuala.

Răspuns utilizator avertizat
| CostinAlamariu a răspuns:

Nu sunt obsedate de vietile sexuale, ci de vieti in general, deoarece viata in sine este cel mai important lucru. Noi in crestinism credem ca exista o ordine cosmica a lucrurilor. Sexualitatea fiind creata de Dumnezeu are o ordine. Si tot ce poate fi in ordine poate fi si in dezordine, iar creștinii sunt impotriva dezordinii.

| Seba2013 a răspuns:

Pentru ca religia este CUNOASTERE ci nu ignoranta. Ne invata ce este bine si ce este rau sau ce este adevarat si ce e fals si minciuna. Ii invata si le descopera oamenilor pacatul chiar daca ei nu ar vrea. Se ocupa de toate lucrurile pentru ca stie si poate.
Deci virtutea teologica a credintei nu este oarba ci este bazata pe CUVANTUL LUI DUMNEZEU DAT DIN CER care ne doscopera ADEVARUL (Romani 10:17).
Acest CUVANT sau teologie a lui Dumnezeu ne invata ADEVAR SI INTELEPCIUNE pentru toate lucrurile, nu este ceva ce ar trebui sa fie incomplet. Ea este impotriva ignorantei teologice Efesei 4:17, 18.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dezvoltă, te rog. happy
I-ai trebuit religiei o caracteristică de persoană.

Dacă te referi la Dumnezeu, El nu este obsedat de aspectul ăsta. Atât doar că ne-a arătat ce este bine, ca să fim fericiți. Doar dacă vrem să fim. happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ca sa poata manipula. Cel mai bine manipulezi astfel omul. Religia e o minciuna creata de om. Cine are putin creier in cap nu cred ca fraierul toate prostiile alea. Cine nu...doamne ajuta! laughing

| CostinAlamariu a răspuns (pentru anonim_4396):

De fapt e opusul. Cand cineva vrea sa te manipuleze o face folosindu-te de viciile tale. Daca esti obsedat sexual esti usor de manipulat. E nevoie doar de o reclama cu niste femei sumar imbracate si gata, te-a convins sa le cumperi produsul. Capitalismul s-a folosit intotdeauna de vicii ca sa manipuleze oamenii.

In schimb nu poti manipula oameni daca ei n-au vicii. E literalmente imposibil. Ai nevoie de vicii ca sa manipulezi.

| anonim_4396 a răspuns (pentru CostinAlamariu):

Auzi laughing vezi ca si faptul ca mananci zilnic e viciu rolling on the floor si apa e viciu. La fel si sexul...

| Hutzy95 a răspuns (pentru CostinAlamariu):

El s-a referit la faptul ca multi preoti cauta sa impuna celor casatoriti, mai ales tinerilor sa nu faca sex fara aprobarea duhovnicului, si daca vor face sex sa fie doar intr-o anumita zi a saptamanii si daca se poate fara a simti placerea sexuala, ca altfel se considera ca au pacatuit si iar nu vor mai avea voie sa se impartaseasca un an si tot asa.
Tie ti se pare normal ca un preot sa intrebe la spovedit mai ales tinerii chestii de genul: "ai avut o%^@sm cand ati facut sex?", "in ce pozitii faceti sex?", "v-a placut cand ati facut?" ca mie nu mi se pare normal ca un preot sa ma intrebe asa ceva... Si cunosc cazuri in care preoti intreaba tinerii mai ales, daca au avut o%^@sm, daca le-a placut. Daca cumva spui ca ti-a placut nu mai ai voie sa te atingi de sot sau sotie un an de zile.
Nu ar trebui sa ii intereseze pe preoti in ce pozitie o fac eu cu sotia mea, si nici de cate ori am eu sau ea o%^@sm si nici daca geme sau daca scoate vreun sunet.
Am auzit si aberatii conform carora e mare pacat ca femeia sa geama in timpul sexului sau ca barbatul e pacat daca se simte bine in timpul sexului sau ca ei trebuie sa fie complet imbracati si exemplele pot continua...

| CostinAlamariu a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu cred ca intelegi ce e aia viciu. Ceea ce e trist, dar de inteles avand in vedere analfabetismul functional mult prea raspandit in Romania.

| CostinAlamariu a răspuns (pentru Hutzy95):

Vorbesti niste aberatii cat tine de mari. Se vede ca habar nu ai ce vorbesti. N-ai ascultat in viata ta de un preot sa vezi ce zice de fapt. Faci doar oameni de paie si caricaturi care nici macar nu exista. Absolut niciun preot nu spune ca placerea sexuala e un pacat sau ca ar trebui evitata. Ba chiare o erezie sa zici asta, dar ce stii tu? Habar n-ai o iota din creștinism si se vede clar asta din ceea ce spui. Niciun preot din lumea asta nu pune intrebari de genul. Am fost la o gramada de preoti la spovedit si absolut niciodata nu m-a intrebat nimeni chestile astea.
Iar daca pe tine te-a intrebat si ce daca? Te-ai ofensat? N-ai mai putut dormi noaptea? Du-te la alt preot. 99.99% din preoti nu considera or.gasmul un pacat.
Ai nimerit tu fix la singura exceptie si gata te-ai ofensat deja. Se vede ca nu vă educati si nu cititi nicio carte.

| anonim_4396 a răspuns (pentru CostinAlamariu):

Eram ironic, dragul meu. Si observa ca eu nu te am jignit. Procedeaza la fel, daca esti capabil. Sau a jigni oamenii nu e pacat? In schimb a face sex este!

| Hutzy95 a răspuns (pentru CostinAlamariu):

Eu sa ma simt ofensat? Niciodată fratioare?
Eu observ ca tu te-ai simțit ofensat și atacat când am spus asta, se vede ca ești ruda cu un preot sau ceva, dar iti spun sa cauți la ortodocsi și o sa găsești...
Nu te mai enerva degeaba ca o sa faci o comoție cerebrală? știu eu ce spun. Chiar dacă nu recunoști asta e realitatea ce am spus eu ca am întâlnit și oameni care au fost controlați de duhovnic. Eu am spus un adevăr și tu ai sărit imediat în sus și ma acuzi ca eu ma simt ofensat, dar nu ma simt deloc ofensat, pe când tu da, te-ai și enervat și fanatismul tău religios nu ma face decât sa cred ca ești doar o marioneta în mana duhovnicului tău. Du-te și cere-i aprobarea sa îmi citești comentariul?

| Cretinul112 a răspuns (pentru anonim_4396):

Cine a zis ca sexul e pacat? Fara sex, Dumnezeu n ar mai avea sclavi...pardon, oameni care sa l venereze.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Cretinul112):

Dzeu,religia etc

| CostinAlamariu a răspuns (pentru Hutzy95):

Biserica Ortodoxa nu considera pacat orgasmul. Daca tu ai intalnit un preot care sa-l considere inseamna ca acel preot greseste. Acum ai inteles?

| CostinAlamariu a răspuns (pentru anonim_4396):

Ce ai facut tu nu e ironie, iar daca e ironie esti in stare macar sa-mi zici ce ai ironizat mai exact? Eu am spus ca daca vrei sa manipulezi pe cineva te folosesti de vicii, dar biserica iti spune sa NU ai vicii. Deci inseamna ca Biserica nu are intentia de a manipula.

| anonim_4396 a răspuns (pentru CostinAlamariu):

Hai, mai ia un biscuite de la domnul iisus hristos rolling on the floor

| Hutzy95 a răspuns (pentru CostinAlamariu):

Tocmai omul umil și fără vicii e mai ușor de prostit și manipulat. Oamenii umili și fără vicii baga bani în buzunarele preoților.
Chiar oamenii umili "fără vicii" sunt ușor de manipulat, pentru ca ei sunt în stare sa facă tot ce le spune popa. Ei nu își mai trăiesc viata lor, popa le trăiește viața. Nu poți sa îmi spui tu mie ca omul umil și credincios care nu bea o cana de apa fără voia preotului are voință proprie. Știu ce spun și am văzut mulți oameni din astia "fără vicii" cum le spui tu. Sunt cel mai ușor de manevrat acei oameni.
Iti pot da multe exemple și îți pot da nume de persoane și te pot invita sa cunoști acei oameni care fac tot ce le spune popa.
Asa ca du-te sa vinzi gogoși în alta parte

| CostinAlamariu a răspuns (pentru anonim_4396):

Se vede ca nu aveti argumente din faptul ca preferati sa va bateti jocwinking

| CostinAlamariu a răspuns (pentru Hutzy95):

Uita ca eu nu bag niciun ban in buzunarele preotilor. Ce spui tu nu se leaga deloc si nu ai nicio dovada pentru incercarea ta idioata de contra-argument. Adevarul e ca cei cu vicii sunt extrem de usor de controlat si manipulat. Pune tu un dependent de țigari sa se lase in momentul asta. Sa vedem daca reuseste. Sau un alcoolist sa se lase instant de alcool. N-o sa poata. Oamenii cu vicii nici macar nu au vointa proprie. Iar a nu avea vicii nu inseamna sa nu faci nimic fara permisiunea preotului. Asta e o prostie. Unde ai mai auzit asa tampenie? Inventezi prostii de genul tocmai fiindca nu ai argumente

| anonim_4396 a răspuns (pentru CostinAlamariu):

Asa e, asa e

| Hutzy95 a răspuns (pentru CostinAlamariu):

Eu sa inventez? Vad ca te-ai cam enervat laughing oare care o fi motivul? Sa fii tu unul din oamenii care au viata controlata de preot? Poate.
Poate nu ma crezi, nu pentru ca te gândești ca nu exista oameni din astia, ci pentru ca esti și tu controlat de un preot. Dacă vrei sa iti dovedesc spune-mi de unde ești și te aduc la mine în oraș pe cheltuiala și benzina mea și îți fac cunoștință cu oameni de genul asta și te las o zi întreaga sa vorbești cu ei și sa iti dai seama ca eu nu mănânc c...t.
Stiu ca te supăra adevărul și de asta te-ai enervat, dar te cam simti cu musca pe căciulă.
Faptul ca ai început sa ma ironizeze și sa îmi vorbești ca unui om inferior ție dovedește ca tu nu ai argumente în ceea ce spui, nu eu.
Eu sunt dispus sa iti dovedesc ca ceea ce spun e adevărat și îți pot sta la dispoziție oricând. Numai sa îmi spui dacă ești de acord sa vii la mine în oraș sa iti fac cunoștință cu acei oameni. Acum îmi dau seama cine ești laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ti se potriveste numele laughing

| Cretinul112 a răspuns (pentru anonim_4396):

A 69 oara cand mi se spune asta.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Cretinul112):

Bine.
Bravo

| vasile2222 a răspuns:

Pentru ca omul nu trebuie sa fie fericit. Un act sexual este dragoste, fericire, stare de bine. Religia nu ne invata dragoste, ne invata sa uram, sa judecam. Ne invata sa facem sex numai pentru facere de copii. Atat. In rest e pacat mare happy

| Hutzy95 a răspuns:

Aici depinde de religie, in ortodoxie depinde ce preot ai duhovnic.
Sincer iti pot spune ca sunt preoti extremisti care spun ca sexul e doar pentru nastere de copii si daca ai facut sex cu sotia ta si nu a rezultat un copil ti se considera mare pacat, ceea ce e o mentalitate gresita. De obicei preotii calugari au astfel de mentalitati, dar nu toti preotii calugari, cum nu toti preotii casatoriti sunt normali in credinta, habotnici gasim peste tot.
Sexul in cadrul casatoriei nu este un pacat, ba chiar e voia lui Dumnezeu. E mai pacat sa te masturbezi decat sa faci sex, si punem problema asa, daca sotul are niste pofte si este refuzat de sotie in mod constant el va recurge la m@sturb@re sau la infidelitate, si aici sotia va avea o parte din vina.
Intre sot si sotie trebuie sa fie o viata sexuala activa ca sa fie bine intre ei, pentru ca atunci cand activitatea sexuala lipseste va exista mai mult ca sigur infidelitatea la un moment dat. Trebuie o viata sexuala cumparata, nici refuz, dar nici abuz.
Biserica respinge ideea de casatorie alba (casatorie in care sotul cu sotia nu au relatii intime deloc), si incurajeaza relatiile trupesti intre sot si sotie, asa ar fi normal ca toti preotii sa incurajeze relatiile intime intre sot si sotie. Preotii care ii obliga pe cei casatoriti sa aiba relatii intime DOAR pentru nastere de copii nu pot sa spun ca sunt sanatosi la cap, au o problema, pentru ca asta e o casatorie alba mascata.