| andri22 a întrebat:

De ce suntem atat de rai noi oamenii si Dumnezeu atat de milostiv?

Răspuns Câştigător
| VannyFeiereisz a răspuns:

La inceput Dumnezeu a fost milostiv, dar apoi si-a aratat harul. Harul e atunci cand desi faci o fapta rea observi ca primesti ceva bun, ca atunci cand nu trebuie sa depasesti 60 km/h, iar tu mergi cu 120, si politistul nu numai ca nu iti face nimic, dar iti mai da si o masina cadou.
Dumnezeu a lasat pamantul pentru ca noi, oamenii, sa-l domnim, sa fim stapani, dar nu singuri ci alaturi de El. Atata timp cat noi il ignoram pe Dumnezeu si Il excludem din viata noastra putem spune ca ne-am nascut in Imparatia lui Satan dar noi alegem daca continuam cu Satan sau cu Dumnezeu. Oamenii sunt rai pentru ca vor intotdeauna mai mult. Evreii desi pacatuiau isi cereau iertare pentru faptele lor prin rugaciuni, de aceea erau considerati neprihaniti (Dumnezeu privea in ei si nu vedea nimic rau), dar vazand iertarea asta vesnica nu s-au mai rugat, l-au exclus pe Dumnezeu si au devenit ratacitori.

27 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Porneşti de la premise greşite.

| mODIN a răspuns:

Milostiv pe dracu! El e cel care te trimite pentru o eternitate in iad daca nu crezi in el.

| sublime89 a răspuns:

Pentru ca d-zeu reprezinta un ideal al omului. El e asa cum noi nu putem sa fim, sau cum stim ca ar trebui sa fim. De aia nu exista d-zeu, pentru ca e doar intruchiparea perfectului din perspectiva fantezista a omului.

| Lizzu a răspuns:

Andri22, el insusi nu a spus vreodata ca ar fi milostiv,daca exista.
--Oamenii au scris despre asta de-a lungul istoriei, mii de oameni,iar asta s-a implantat adanc in credinta si gandirea colectiva.
Ni s-a implantat in creier si am ajuns sa credem ca asa e.

Da-ti seama. Biserica si preotii spun asta,ca e milostiv si bland ca si noi sa fim la fel,ascultatori. Dar pentru ce?
-Nu te-ai gandit niciodata ca nu a venit nici un dzeu sa afirme despre el ca e bun si milostiv? tot ce stii este din carti si de la alti oameni de demult, si atat.

Acum o sa spui ca biblia spune ca e milostiv, dar nu este o dovada valabila.
Oamenii nu sunt rai in fond.
Da, rautatea face parte din noi, dar si bunatatea la fel face parte din noi.
Oamenii sunt buni, numai ca societatea si viata prea dura cateodata ii face sa se schimbe.

| ErrorFound a răspuns:

Iti dau cateva idei cheie si sa vedem daca mai spui ca el e milostiv:
-Sodoma
-Arca lui Noe(inundatia)
-Nu l-a oprit pe Adam sa manance din pomul cunoasterii
-Copiii africani mor zilnic
-Raul inca exista.

Pe multe dintre ele, daca nu le cunosti poti sa dai un search pe Google.

| Athée a răspuns (pentru ErrorFound):

Ai drepatate, respect ca incerci ca trezesti TURMA lui Hristos.

| Rakanishuu a răspuns:

Ca ne iubeste.

| Maxim96 a răspuns:

Termina te rog cu aberatiile astea, uta-te mai bine la tine.Ok?

| Aborted a răspuns (pentru Maxim96):

Sau ce? ai sa l pui pe dumnezeu sa ma trasneasca?

| Maxim96 a răspuns (pentru Aborted):

Nu o sa pun pe nimeni sa te trasneasca, nu ar avea rost.Pur si simplu tu i-ti demonstrezi nivelul tau de cultura generala.

| Aborted a răspuns (pentru Maxim96):

Asa e; cu cat stii mai multa cultura generala cu atat injuri mai putin si devii mai bun cu ceilalti. Bine spus.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cum era aia cu generalizatul? Vorbeste in numele tau doar.

| Athée a răspuns (pentru anonim_4396):

Daca el duce o viata pe piedestal cu mami si tati care ii da de toate, si lumea e roz in globul sau de cristal are impresia ca universul intreg e la fel. Nu se gandeste la ororile care ZILNIC se intampla.

| Mikhtarian a răspuns:

Noi alegem sa fim rai.
Dumnezeu ne-a dat drept pe Iisus,cum trebuie sa incerci sa fi.
Ca El nu v-om putea fi niciodata,caci El este Dumnezeu, dar in fiecare zi sa te intreci pe tine, lui Dumnezeu ii place asta.
Dumnezeu este milostiv pentru ca ne iubeste, El nu ne vrea raul, El vrea sa fim langa El cand va veni momentul.

| Athée a răspuns:

Nu mai generaliza, nu toti suntem intr-ul glob de cristal, calarind unicorni.

| andri22 explică:

De ce sunteti rai daca nu exista Dumnezeu nimeni din noi nu mai era aici, nu v-ati pus intreabare asta niciodata va rog frumos credeti ca daca nu nu ajungeti nicaieri voi trebuie sa fiti credinciosi crestini care sa se infrane la astfel de vorbe voi aveti abilitati fata de Dumnezeu si multumire ar trebui la fel cei care nu cred mai bine nu mai raspundeti o singura fraza spunebig grinumnezeu este alaturi de noi pacatosii chiar si in momentele grele ale vietii mai ales ca noi gresim pe fiecare zi cu totul cu fapta rasplata gandul cuvantul speranta si asa mai departe fratilor trezitiva suntem intr-o lume in care trebuie sa ne dam seama iar apoi sa nu ne caim ca e prea tarziu!

| PreaDulcePreaFin a răspuns (pentru andri22):

Daca nu eram noi aici, nu era nici dumnezeu. ma indoiesc, ca ar fi in stare animalele sa se roage la zei imaginary, asa cum o face omul

| Lizzu a răspuns (pentru andri22):

DE CE nu accepti orice fel de pareri daca ai pus o intrebare?
Asa e corect, sa stii.

| 22SWAG22 a răspuns:

Hm...
Exista doar o singura problema. el nu exista.

| lilith666 a răspuns:

Am rasfoit categoria Religie si am ramas surprinsa de prostia si credibilitatea oamenilor.Sunteti fenomenali credeti in toate prostiile fara a va asigura daca exista sau nu! Dumnezeul vostru nu e milostiv ba chiar razbunator si crud! Voi nu vedeti asta pentru ca ati fost indoctrinati sa credeti. Daca nu era razbunator atunci de ce evreii care lau rastignit pe fisu au fost sunt si vor fi asupriti? De ce n-au tara? De ce dintre toate popoarele evreii puteau disparea din cauza Holocaustului? E prea mult pentru niste coincidente! De ce mor copii de cancer iar altii si-o trag pe la 14 ani si mai tarziu ii vezi cu cine stie ce masini si nau nici pe dracu? Puinetiva intrebari ca-i gratuit (inca) si luminativa ca mie mila de idiotenia voastra!

| liviumarius2013 a răspuns:

Lume trezitiva acuma Pe bune, Dumnezeu este milostiv si prea milostiv.Noi oamenii aratam cu degetul ( Ca asa ne plage noua) dar Nu ne uitam la noi cum suntem. Vorbim de sodoma, stiti cum era poporul Pe vremea aceeia? zacea rautatea in oameni.Noi suntem intro carne virmanoasa si rea, uitati-va la stirile au devenit filme horror. El este bunatate, dragoste Nu naparci cum suntem noi.si rasaritul soarelui si putem privi frumusetea zilei vedem dragostea Creatorului.

| Lizzu a răspuns (pentru liviumarius2013):

"Noi suntem intro carne virmanoasa si rea, uitati-va la stirile au devenit filme horror. El este bunatate, dragoste Nu naparci cum suntem noi"
---Nu desconsidera carnea de pe tine si omul, si tu faci parte din rasa umana.

| liviumarius2013 a răspuns (pentru Lizzu):

Nu desconsider omul, dar Sa fim realisti, ce suntem?

| ErrorFound a răspuns (pentru liviumarius2013):

Uita-te la intraga natura: Toata viata de pe Terra este "rea si viermanoasa". Blah, ce exprimare de groapa de gunoi...
Dumnezeu nu este decat un ideal uman pentru o viata "perfecta" dar acest scop de a sluji o divinitate este prea stupid pentru o fiinta umana cu mai mult de 30 de neuroni.

| Lizzu a răspuns (pentru liviumarius2013):

Suntem oameni. Iar oamenii la care tu te referi si spui ca sunt rai si naparci e posibil sa fie schimbati din cauza vietii crude pe care au trait-o sau prea mult lux si bani le-au luat total mintile, asa ca nu mai stiu pe ce lume traiesc.