| RAY a întrebat:

De ce teistii nu recunosc ca nu exista nici o dovada ca exista Dumnezeu,Iisus si nu se numesc teisti agnostici?

As mai vrea sa afirm ca ateismul nu este o convingere,dogma, credinta si ca orice ateu asteapta o dovada stiintifica cum ca exista Dumnezeu, iar biblia nu reprezinta o dovada, deci fara propaganda religioasa la intrebarea mea

37 răspunsuri:
| Mclaren12 a răspuns:

Stiinta moderna este o dogma la fel de veridica precum crestinismul. Amandoua iti baga in cap bazaconii bazate pe nimic.

Dovezile despre existenta Zeilor au fost distruse odata cu raspandirea crestinismului. Prin "dovezi" ma refer la carti antice, pergamente, diferite cunostinte, manuscrise, cladiri, statui etc. iar in prezent media incearca sa ascunda pe cat posibil tot ce este legat de religiile pagane care au precedat crestinismul. Pe atunci "stiinta" chiar insemna "a sti", nu insemna a crede orbeste toate bazaconiile care fie sunt bazate pe dovezi false/inventate, fie nu sunt bazate pe nimic. Paganii aveau vaste cunostinte in unele domenii stiintifice fara sa dispuna de tehnologia actuala. Sau daca chiar dispuneau de tehnologie (cazul Piramidelor) ar trebui sa te puna pe ganduri de ce acea tehnologie a disparut.

| RAY explică (pentru Mclaren12):

Gresit,stiinta nu este o dogma, nu stii ce inseamna ceva dogmatic, iar te inseli stiinta functioneaza si tu te folosesti de ia, salveaza sute de milioane de vieti

| Steregoi a răspuns (pentru Mclaren12):

In 2500 before Christ when angels have materialized on Earth. Genesis 6.

The materialization is concentration of himself's energies which were at the levels beneath of Planck constant, namely undetectable.

| Mircea08 a răspuns (pentru Mclaren12):

Istoria nu este o stiinta exacta. Consider ca la intrebarea urmatoare e mult mai greu de raspuns : - de unde a aparut in A.D.N. Acel pachet imens de informatii? De unde a aparut viata? Stiinta nu poate crea asa ceva.

| SG1995 a răspuns (pentru Mircea08):

Știința nu creează ea răspunde.

| SG1995 a răspuns (pentru Mclaren12):

Înainte să insiști că știința e o dogmă lasă prostiile lui Dietrich si pune mâna pe o carte care chiar are ceva logică. Eu ți-aș recomanda Rene Déscartes propagstorul metodogiei științei moderne.

| Mclaren12 a răspuns (pentru RAY):

Dogma = Învățătură sau teză fundamentală a unei religii, care nu poate fi supusă criticii și nu admite obiecții.

Stiinta actuala deja a proclamat Big Bangul si teoria evolutiei ca dogme fundamentale si n-o sa le puna la indoiala nici ea (stiinta) si nici adeptii ei. Nimic diferit de felul in care crestinismul a proclamat ca dogma ca Yehova a creat planeta si adeptii crestinismului cred bazaconia asta si n-o pun niciodata la indoiala.

"salveaza sute de milioane de vieti"
Asta pana la un anumit punct n-o pun la indoiala, dar sa fim realisti, planeta asta este mancata de tot felul de boli oribile. Multe din ele sunt exploatate pentru bani. Adica tehnologia s-a dezvoltat dar daca esti bolnav grav trebuie sa dai bani grei ca sa benificiezi de ea, bani pe care de regula majoritatea oamenilor nu-i au. Si trist este ca lobby-stii aia care controleaza stiinta in momentul asta vor ca adevaratele remedii naturale si ieftine (si mult mai eficiente) sa fie suprimate pe cat posibil pentru ca nu aduc mãlai destul.

| RAY explică (pentru Mclaren12):

Stiinta poate fi pusa supusa critici si admite obiecti, nu afirma minciuni, tu pui la indoiala ca te folosesti acum de stiinta? sunt destule dovezi incat sa stim ca big bang a fost real, daca maine se descopera ceva nou teoria aia numai e valabila, stiinta are ca baza dovada si repetarea, nimic nu e batut in cuie in stiinta
Știința nu este dogmatică. Se deosebește de religie prin faptul că nu are pretenția de a fi în posesia adevărului absolut. Rezultatele cercetării științifice sunt falsificabile, adică poate fi testată și verificată validitatea lor. Dar afirmațiile religioase nu pot fi falsificate din start, pentru că nu pot fi cercetate. De asemenea, falsificabilitate înseamnă că teoria trebuie să includă și condițiile în care s-ar putea să nu fie adevărată. Afirmațiile religioase însă nu admit că ar putea exista condiții în care validitatea lor ar putea fi pusă sub semnul întrebării, de unde și lipsa de importanță științifică a afirmațiilor sale.

| RAY explică (pentru Mclaren12):

Ce vina are stiinta ca omul distruge natura, tot stiinta ofera si alte solutii mult mai bune de reciclare si a gasi solutii mai bune de energie

| Mclaren12 a răspuns (pentru SG1995):

Da bossulica adevarul este ca Big-Bangul este foarte "stiintific" si se bazeaza pe toate dovezile posibile. Big-bangul, o bazaconie acceptata larg de stiinta actuala, clar nu este o dogma bazata pe nimic.

| RAY explică (pentru Mclaren12):

Iar faci afirmati aiurea

| Mclaren12 a răspuns (pentru RAY):

Deja exista solutii pentru asta. Exista energie alternativa care poate sa fie implementata global pentru a reduce poluarea practic la 0. Asta este stiinta de secolul 19-20 doar ca n-ai sa vezi asa ceva atat timp cat jîdanii detin corporatii globale de petrol. N-a dat nimeni vina pe stiinta, ci pe cei care au etichetat niste basme drept "stiintifice" si le folosesc ca sa va spele pe voi pe creier. Tu zici ca aceste basme pot fi supuse criticii, dar din cate se pare nimeni n-a facut-o de cand au fost inventate.

| RAY explică (pentru Mclaren12):

Ce sa inventeze omule? sa descoperit nu s-a inventat teorii, habar nu ai de stiinta dar repet te folosesti de ia

| Mircea08 a răspuns (pentru SG1995):

Mai bine zis stiinta descopera ce a creat Dumnezeu, dar nu poate raspunde la intrebarea " De unde a aparut informatia?"

| SG1995 a răspuns (pentru Mclaren12):

Văd că dai afară de prostie și incultură, boss am zis eu ceva de Big-Bang? Recitește ce-am scris, ți-am recomandat să-l citești pe Rene Déscartes să vezi și tu cum funcționează analiza critică și restul metodogiilor de certificare folosite astăzi în știința modernă.

| SG1995 a răspuns (pentru RAY):

Lasă-l că e îndoctrinat până în dinți de basmele lui Maxine Dietrich.

| Mclaren12 a răspuns (pentru RAY):

Atunci explica-mi si mie stiintific Big-Bangul.

| Mclaren12 a răspuns (pentru SG1995):

Vad ca esti cam pe langa subiect. In intrebarea de fata am zis ca niste basme bazate pe nimic sunt etichetate drept "stiintifice" si folosite ca sa spele ateii pe creier. Ce-i drept am generalizat, este gresit sa spun ca stiinta este o dogma, dar nu este nimic gresit in a spune ca Big-Bangul este bazat pe nimic pentru ca asa si este dar tot este etichetat drept "stiintific". Considerand asta, ce legatura are raspunsul tau de mai sus cu ce am zis eu?

| RAY explică (pentru Mclaren12):

Degeaba ca tu esti convins deja de basmele tale in care un zeu apare din nimic si creeaza totul

| Mclaren12 a răspuns (pentru RAY):

Care sunt basmele alea? Nu mai sunt crestin de vreo 2 ani. Si nu este degeaba daca aduci niste dovezi pertinente.

| RAY explică (pentru Mclaren12):

Nici eu nu sunt crestin, in ce zeitate crezi?

| Mclaren12 a răspuns (pentru RAY):

Lasa zeitatile. In momentul de fata este vorba de cum stiinta justifica pertinent un fenomen care din punctul meu de vedere nu este bazat pe nimic.

| RAY explică (pentru Mclaren12):

Omule daca dovezile dovedesc acel big bang de ce sa nu tina cont stiinta de asta? nici macar nu ai vazut dovezile

| Mclaren12 a răspuns (pentru RAY):

Tocmai, care sunt dovezile alea?

| Mircea08 a răspuns:

Daca ai fi sigur ca exista Dumnezeu, nu ar mai exista credinta (cred ca exista), iar fara credinta nimeni nu se poate mantui. Diavolul stie sigur ca Dumnezeu exista...

| 6684464 a răspuns:

Ei se numesc "crestini" = cei ce cred in existenta Lui Isus Hristos si invataturile Lui.
Explica cum ai vrea sa fie dovedita stiintific o divinitate? Eu cred ca este imposibil.
Poti citi Biblia si/sau biografiile unor crestini sa vezi acolo intamplari inexplicabile(daca asta vrei) ca rezultat al rugaciunilor; ai putea spune ca sunt minciuni, insa fie ca Dumnezeu exista sau nu un lucru este sigur: un crestin nu minte milioane de oameni.

| Romanul86 a răspuns:

Dacă l-ai cuprinde pe Dumnezeu cu mintea ai fi un Dumnezeu. Iar doi dumnezei nu pot fi atotputernici.
Deci, tu vrei un dumnezeu atotputernic?

| RAY explică (pentru Romanul86):

Pai nu e auto puternic

| Romanul86 a răspuns (pentru RAY):

E atotputernic pentru că tu nu poți să-l cuprinzi cu mintea! : PPP

| RAY explică (pentru Romanul86):

Eu de propaganda nu am chef

| Cosminaaaa1 a răspuns:

Știința a dovedit lucruri pe care Biblia deja le afirmase.
Biblia e adevărata

| RAY explică (pentru Cosminaaaa1):

Ce dovezi ca sunt curios

| Cosminaaaa1 a răspuns (pentru RAY):

Ca Pământul e rotund.
Etc

| RAY explică (pentru Cosminaaaa1):

Unde scrie in biblie clar ca pamantul e rotund

| Cosminaaaa1 a răspuns (pentru RAY):

Aceeaşi Biblie ne mai spune că Pământul "atârnă" în spaţiu, neagăţat de nimic: "El întinde miazănoaptea peste genune; El spânzură pământul pe nimic". (Iov 26:7). Pe de altă parte, în zilele noastre, astronomii au ajuns la concluzia că e imposibil de aflat numărul de stele din acest Univers… acestea sunt sute şi mii de miliarde; în vechime, omul, privind doar bolta cerească, ar fi putut spune că numărul de stele e limitat la câteva mii sau zeci de mii. Faptul că numărul de stele din Univers e imposibil de cunoscut e un lucru care l-am aflat în zilele noastre… însă acelaşi lucru l-a spus şi Biblia cu mii de ani în urmă: "Precum e nenumărată oştirea cerească şi nenumărat nisipul mării, aşa voi înmulţi neamul lui David, robul Meu, şi al leviţilor celor ce-Mi slujesc Mie." (Ieremia 33:22). De unde ştiau autorii Bibliei acest lucru?

Să luăm un alt exemplu: recent, astronomii au descoperit că aglomeraţia de stele din Pleiade este legată gravitaţional, în timp ce aglomeraţia de stele din Orion se dezintegrează. Uimitor, dar acelaşi lucru îl spune şi Biblia cu mii de ani în urmă: "Poţi tu să legi cataramele Pleiadelor sau să deznozi lanţurile Orionului?" (Iov 38:31). Şi asta e coincidenţă?

Tot cu mii de ani în urmă, Biblia cunoştea ciclul natural al apei: "27. El atrage picăturile de apă, El le preface în aburi şi dă ploaia. 28. Iar norii o trec prin sita lor şi o varsă picături peste mulţimile omeneşti. 29. Cine poate să priceapă cum se desfăşoară norii şi cum bubuie tunetul în cortul lui?" (Iov 36:27-29).

| RAY explică (pentru Cosminaaaa1):

Tu ai fost la vreo ora de fizica scrii asemenea aberatii, cica pamantul este agatat pe nimic, pamantul este atras de gravitatia unei stele =soarele, asta stiau si greci antici, iar acel verset nu se refera la asa ceva

ov a luat cuvântul şi a zis:
2 „Cât de bine ştii tu să vii în ajutorul slăbiciunii! Cum dai tu ajutor braţului fără putere!
3 Ce bune sfaturi dai tu celui fără pricepere! Ce belşug de înţelepciune dai tu la iveală!
4 Către cine se îndreaptă cuvintele tale? Şi al cui duh vorbeşte prin tine?
5 Înaintea lui Dumnezeu tremură umbrele sub ape şi sub locuitorii lor.
6 Înaintea Lui, Locuinţa morţilor este goală*, adâncul n-are acoperiş.
* Ps 139:8; Ps 139:11; Prov 15:11; Evr 4:13;
7 El întinde* miazănoaptea asupra golului şi spânzură Pământul pe nimic.
* Iov 9:8; Ps 24:2; Ps 104:2;
8 Leagă* apele în norii Săi şi norii nu se sparg sub greutatea lor.
* Prov 30:4;
9 Acoperă faţa scaunului Său de domnie şi Îşi întinde norul peste el.
10 A tras* o boltă pe faţa apelor, ca hotar între lumină şi întuneric.
* Iov 38:8; Ps 33:7; Ps 104:9; Prov 8:29; Ier 5:22;
11 Stâlpii cerului se clatină şi se înspăimântă la ameninţarea Lui.
12 Prin puterea Lui tulbură* marea, prin priceperea Lui îi sfărâmă furia.
* Exod 14:21; Ps 74:13; Isa 51:15; Ier 31:35;
13 Suflarea Lui* înseninează cerul, mâna Lui străpunge şarpele** fugar.
* Ps 33:6; ** Isa 27:1;
14 Şi acestea sunt doar marginile căilor Sale, şi numai adierea lor uşoară ajunge până la noi! Dar tunetul lucrărilor Lui puternice cine-l va auzi?"

| RAY explică (pentru Cosminaaaa1):

Omule eu vreau dovada ca exista Dumnezeu nu ca unele lucruri astronomie scriu in biblie copy paste din mitologia sumeriana, nu asta ma intereseaza, deci unde e dovada ca exista dumnezeu?