| Celcestietot a întrebat:

De ce tinem Postul Craciunului? Daca nu ne-a dat Dumnezeu o asemenea porunca, de ce o facem? Voi cei care postiti, ce explicatie aveti?

12 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

Nu exista nicio porunca din partea lui Dumnezeu cu privire la post, dupa cum in Biblie nu spune ca atunci cand ti-e sete trebuie sa te duci sa bei apa.
Dar spiritualitatea omului este strans legata de stomac. Atunci cand sufletul iti este nelinistit, este un lucru natural sa nu mai chef de mancare, ci esti preocupat doar de a sta intr-o comuniune cu Dumnezeu in acea perioada de timp.
Si apoi cand esti plin de bucurie si multumire fata de Dumnezeu, acelasi lucru se va intampla, dar de data aceasta sufletul tau va fi altfel.
Pavel recomanda si el postul:
"Sa nu va lipsiti unul pe altul de datoria de soti, decat doar prin buna invoiala, pentru un timp, ca sa va indeletniciti cu postul si cu rugaciunea; apoi sa va impreunati iarasi, ca sa nu va ispiteasca Satana, din pricina nestapanirii voastre. (1Corinteni.7:5)

| TamplaruAnisoara a răspuns:

Eu nu țin sărbătorile.Doar ziua de Sabat. Este adevărat ca Dumnezeu nu a dat porunca nici sa țineți Crăciunul. In schimb Domnul Isus recomanda crestinilor postul si rugăciunea. Fiecare este liber sa aleagă când sa se roage si sa postească.

| Holiday a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

"Este adevărat ca Dumnezeu nu a dat porunca nici sa țineți Crăciunul."

Pai n-avea cum. Cand a aparut Craciunul, Dumnezeu iesise din schema, pe val fusese adus ala mic de zicea ca ar fi fi-su.

| Celcestietot explică (pentru TamplaruAnisoara):

,,Domnul Isus recomanda crestinilor postul si rugăciunea.'' -> unde scrie asa ceva in Biblie? Ma poti ajuta cu niste versete si capitole, ca eu chiar nu am vazut?

| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru Celcestietot):

Matei: 17/18-21:
"Isus a certat dracul, care a ieșit afara din el.Si băiatul s-a tămăduit chiar in ceasul acela.
Atunci ucenicii au venit la Isus, si I-au zis, deoparte:'Noi de ce n-am putut să-l scoatem?'
'Din pricina putinei voastre credinte', le-a zis Isus. 'Adevărat va spun ca daca ați avea credință cat un grăunte de mustar, ați zice muntelui acestuia:'Muta-te de aici colo' si s-ar muta; nimic nu va fi cu neputință.
Dar acest soi de draci nu iese afara decât cu rugăciune si cu post".
Deci rezulta ca pe lângă credință este foarte importanta atât rugăciunea cat si postul.
Alfa Omega TV are o rețea națională de rugăciune pentru Romania si face apel si la post + rugăciune in fiecare zi de vineri. Poti sa te alaturi daca vrei.

| Meme10Memu a răspuns:

Adevaratii crestini nu tin un post al Craciunului.

| Digikey a răspuns:

Ideea este ca sectanctii sunt niste papa lapte care nu sunt in stare sa tina post.Nu au vointa, doar gura e de ei.
Au ales din Biblie doar ce le-a convenit ca niste ipocriti, si de dau mari sfinti.

| Dorotheea21 a răspuns:

Nu stiu, eu nu tin post, dar nici nu am fost vreodata in pericol sa pun pe mine. laughing
Cred ca este util in asteptarea dezmaturilor culinare dintre craciun si revelion.
Poate ca si religia il vrea tot din acest motiv. happy

| Celcestietot explică (pentru Dorotheea21):

Oricum, nu vad logica la post (ca si traditie), sincer. Sunt doar niste minciuni sectante ale religiilor care probabil sa te spele pe creier sa le ti mai bine minte. Iisus a postit 40 de zile, dar pana sa fie practic rastignit, nu pana sa se nasca. Numarul 40 in Biblie nu trebuie interpretat neaparat literar, iar daca citesti asta iti vei da seama de ce. Iisus nu a mancat nimic in acel timp de 40 de zile, iar logic ar fi sa facem si noi la fel, nu sa mancam pateuri sau zacusca laughing. Postim ca mai apoi sa mancam porcul taiat de CRACIUN, iar in Biblie porcul este interzis de catre Dumnezeu. Apropo, nici eu nu sunt in pericol sa pun pe mine happy.

| AvalohAlyn a răspuns (pentru Celcestietot):

Cred că e o modalitate de a te mai abține (înfrâna)de la tentațiile culinare gen carne,brânză, oua, lactate, prăjituri, etc.
Și mai ales cred că postul se tine pentru că a postit și Iisus în viața pe care a avut-o pe pământ.

| slayer09 a răspuns:

Eu sunt de parere ca se tin posturile astea pentru o randuiala crestineasca pentru ca cei ce sunt crestini sa il tina macar atunci cand se stie oficial ca e post. Alti crestin tin post mai tot timpul. De ce? din propria experienta, mancatul putin si fara carne linisteste organismul, te cureti de toate otravurile din corp il vindeca si ii da energie si iti "desfunda" creierul... daca esti si crestin poti folosi acea energie in cinstea Lui, si sa Il slavesti pe El. Daca nu esti crestin, acea energie o poti folosi in scopuri mai putin crestine. Deci postul este o arma, acum depinde cum o folosesti. Ca atunci cand mananci mult si mananci carne corpul se leneveste si nu mai ai chef de nimic, te simti lipsit de vlaga si te tine pe loc.

| roty78 a răspuns:

După ce Mântuitorul s-a coborât din muntele Taborului, unde S-a schimbat la Faţă, l-a întâmpinat un tată cu un copil lunatic, la a cărui rugăminte copilul a fost vindecat. La întrebarea Apostolilor, „Pentru ce noi n-am putut să izgonim demonul?", El le-a răspuns: „Pentru puţina voastră credinţă... căci acest neam de demoni, cu nimic nu poate ieşi, decât cu rugăciune şi cu post" (Matei 17, 20-21; Marcu 9, 28-29).