| Atti12 a întrebat:

De ce toata lumea se bate cap in cap, ca Dumnezeu nu exista, ca Dumnezeu exista, ca anumita religie are traditiile ei, ca alta religie la fel, cand putem simplu si usor sa facem bine, sa traim in armonie cu toata lumea? De ce exista atata invidie, lacomie, rautate in noi, cand putem fi mai buni cu totii si sa avem o viata fericita? Eu cred in Dumnezeu, in schimb, nu cred in biserici, religii. Mi se pare fara nici un sens sa te duci la slujba si sa stai o ora in picioare, iar gandurile tale sa-ti fie in alta parte, cand ai putea sa faci lucruri cu adevarat productive. Un exemplu ar fi babele si mosii care stau la slujba in fiecare duminica, iar cand ajung acasa incep sa barfeasca pe unul si pe altul, sa jigneasca, unii chiar sa blesteme. Mi se pare incredibil ce se intampla. Practic, scopul nostru pe acest pamant e sa fim fericiti, cam asta isi doreste si Dumnezeu de la noi, sa facem bine, intr-un cuvant, sa fim IMPLINITI. Voi ce parere aveti?

12 răspunsuri:
| danut a răspuns:

"De ce toata lumea se bate cap in cap, ca Dumnezeu nu exista, ca Dumnezeu exista, ca anumita religie are traditiile ei, ca alta religie la fel, "
SIMPLU, fiindca Dumnezeu a pus la creatie in om GANDUL VESNICIEI care prin bine si facerea de bine NU POATE FI OBTINUTA. Unora nu le ajunge doar viata asta scurta si nenorocita, vor ceva mai mult, lucru pe care NUMAI Dumnezeu il poate asigura. Fericire a NU POATE FI gasita intr-un mediu supra saturat de PACATE iar oamenii nu pot singuri scapa de pacate, NUMAI Dumnezeu o poate face, DE ACEIA Dumnezeu NU poate fi exclus din ecuatie. Nimeni nu se poate IMPLINI facand un BINE meschin, caci binele vostru este un bine meschin, COINTERESAT.

| IMPERO a răspuns:

Pentru ca aflarea adevarului este foarte importanta iar unii profita si ii prostesc pe altii, prin religie. Ceea ce doreste D-zeu de la noi, nu putem sa stim dar mie imi place sa cred ca D-zeu ne vrea binele si tot ce primim bun, este de la el. Slavit sa fie el. Amin.

| anonimg a răspuns:

Unii pot să trăiască și fără Dumnezeu.
Alții se mulțumesc cu minimul de cerințe pe care le cere Dumnezeu de la noi.
Dar nici unii și nici alții nu vor ajunge în Împărăția lui Dumnezeu.
Ce spui tu este o utopie, este ceva ce nu se poate realiza niciodată. Pentru că fără Dumnezeu lumea ar fi și mai rea decât acum. Pentru că acum oamenii sunt ținuți în frâu de la a face rău de Duhul Sfânt al lui Dumnezeu. Pentru că se poate să fim și mai răi de atât.
Deja Duhul Sfânt Se retrage puțin câte puțin de pe pământ. De aceea vedem că oamenii devin din ce în ce mai răi. Aceasta este natura noastră după căderea în păcat. Și o vom vedea în toată puterea ei atunci când Duhul lui Dumnezeu Se va retrage cu totul de la oameni. Oamenii se vor uni cu totul cu puterile întunericului. Mințile și inimile lor vor fi la fel de rele ca cele ale îngerilor răi. De aceea vor exista și a ele urgii pe fața pământului descrise în Apocalipsa. Și de aceea este specificat că oamenii nu se vor pocăi nici atunci, și că vor huli și blestema pe Dumnezeu. Pentru că dacă Duhul Sfânt nu mai este pe pământ omul nu se va mai putea pocăi; El este Persoana care ne unește pe noi cu Dumnezeu.
Cartea "Tragedia Veacurilor" îți va aduce o nouă perspectivă asupra lucrurilor.
O găsești in aplicația EGW Writings 2 de pe Magazin play.

Răspuns utilizator avertizat
| Holiday a răspuns:

Cu bunatatea nu se ajunge nicaieri. Corectitudinea de fapt creaza un sistem sanatos.
Dar pornind de la Dumnezeu si povestea lui, nu se poate ajunge la ceva corect, pentru ca premisa pe care se construieste ceva e ea insasi falsa, deci orice rezultat va fi la fel.

| Meme10Memu a răspuns (pentru Holiday):

Oricat te-ai stradui pe acest site.

| CostinAlamariu a răspuns:

Defineste "bine". Ce inseamna sa faci bine? Pentru ca oamenii au diferite idei de "bine". Unii spun ca e bine sa domini alti oameni, sa fi cel mai puternic si sa-i tii sclavi, altii spun ca e bine sa omori oameni, iar altii spun ca e bine sa ajuti oameni. Dupa care sistem filozofic sa ma iau? Daca ai de gand sa-mi spui ca e normal sau intuitiv ca binele e sa ajuti alti oameni mai bine nu spui nimic. Inuitia nu e un argument logic pentru ca daca ar fi un argument valid atunci cei care spun ca pamantul e plat ar avea dreptate fiindca intuitia ne spune ca pamantul e plat desi stim logic ca nu e. Deci din punct de vedere logic in care idee de "bine" ar trebui eu sa cred si de ce?

| Digikey a răspuns:

Cu teoria multi stam bine. Picam la proba practica.

| Algo098 a răspuns:

Asa e firesc sa fie, asa e omul, fiecare vrea sa fie cel mai tare din parcare si unii se lauda cu Bau-Bau, altii nu.

| Meme10Memu a răspuns (pentru Algo098):

Din pacate sau nefericire pentru tine.