| RobertG101 a întrebat:

De ce toate religiile se bazeaza pe credinta oarba? (inclusiv crestinismul, degeaba spuneti unii ca nu-i o religie)

29 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Ma refer STRICT la crestinism, Dumnezeu ESTE un Dumnezeu ascuns pentru ca sa nu vina la EL sa trebuiasca sa-i salveze pe toti OPORTUNISTI ci DOAR pe cei LOIALI (credinciosi). Este foarte simplu, nu.

| Steregoi a răspuns (pentru danut):

Dumnezeu doreste ca toti sa fie salvati insa majoritatea aleg sa-l ignore.

| danut a răspuns (pentru Steregoi):

Da, Dumnezeu doreste ca toti sa vina la EL, DAR in conditile puse de EL, nu cum vrea fiecare. De aceia nu vrea OPORTUNISTI ci numai oameni LOIALI.

| RAY a răspuns:

Crestinismul asta a dat nastere la alte religi crestine, practic crestinism =urmas a lui iisus, dar da toate religiile au ca baza credinta oarba in fapt asa se si prezinta credinta

Credința este convingerea unei persoane că lucrurile stau într-un fel anume, cu sau fără prezența evidențelor empirice care să probeze respectiva convingere.

https://ro.wikipedia.org/wiki/Credin%C8%9B%C4%83

fanatici care spun ca nu e asa mint, pentru ca nu e adevarat ca credinta presupune stiinta de a stii cu dovezii ca exista Dumnezeu, Iisus etc

| Steregoi a răspuns (pentru RAY):

Vorbesti de empirism fara sa analizezi efectele in ansamblul lor general si fara sa deduci posibilele cauze.

| RAY a răspuns (pentru Steregoi):

Numai inteles

Răspuns utilizator avertizat
| Donsavas a răspuns:

Fiindca a crede nu e tot una cu a stii. Alegi sa crezi, fiindcă speranța moare ultima. Crezi deoarece stii ca totul este o iluzie si niciun mai mare filosof nu a putut demonstra vreo teorie de a sa. Ai dreptul sa crezi.

| SG1995 a răspuns:

Pentru ca-s doar un set de convinge arbitrara de factura culturala, sau mai simplu zis nu au sustibilitate empirica.

| Steregoi a răspuns (pentru SG1995):

"Cand vei fi un foton vei putea probabil studia universul si probabil il vei vedea pe Dumnezeu prin analiza empirica." De fapt cand cineva devine foton e deja mort si nu mai vede nimic pentru ca nu are ochi.

| Steregoi a răspuns:

De ce te tot chinui sa demonstrezi imposibilul si anume ca "nu exista Dumnezeu"?

Răspuns utilizator avertizat
| Steregoi a răspuns (pentru RobertG101):

Dumnezeu nu se ascunde fata de creatie ci il lasa pe om sa-si dea cu pumnii in cap. Crima cea mai "perfecta" este cand nu se vede autorul crimei. laughing

| Mclaren12 a răspuns:

Nu chiar toate. Religiile bazate pe spiritualitate se auto-justificau prin autenticitatea meditatiilor. Nu toate religiile sunt despre a crede orbeste in stafii evreiesti. Apropo, cand vine vorba de credinta oarba, crestinismul este fara indoiala prima religie care se bazeaza pe asta. Ai zis "inclusiv crestinismul" de parca n-ar fi deja evident.

| 6684464 a răspuns:

Doar sa crezi nu e asa greu, apoi mai e Romani 13:10 [Dragostea nu face rau aproapelui: dragostea deci este implinirea Legii.], Galateni 5:14[Caci toata Legea se cuprinde intr-o singura porunca: "Sa iubesti pe aproapele tau ca pe tine insuti."](scurt si la obiect), Iacov 2:de la 8 la 11. Nu le mai lipesc aici, cred ca te descurci cu internetul.hee hee
Cu alte cuvinte sa crezi si sa implinesti Legea nu e asa rau. Ai oferi numai bine si rabdare, si cei ce o fac iti ofera numai bine si sunt rabdatori cu tine. Ce e asa rau in asta? In plus mai ai si sansa sa ai o existenta vesnica.

Răspuns utilizator avertizat
| 6684464 a răspuns (pentru RobertG101):

De ce nu te-ai sinucide acum? Oricum nu mai stie nimeni si nimic de tine dupa 100 de mld. de ani. Apoi mai trec 100 de miliarde si inca 100 si tot asa... dar nici nu se vor mai numara anii, pamantul cu tine in el nici nu va mai fi de mult... deci ce rost mai au astia 70? Fa un bine ecosistemului si mori cat inca mai ai nutrienti destui in tinewinking

| Steregoi a răspuns (pentru RobertG101):

Nu vrei sa mori si deci iti doresti sa traiesti vesnic.

Răspuns utilizator avertizat
| Steregoi a răspuns (pentru RobertG101):

Reciteste ce am scris.

Răspuns utilizator avertizat
| SandraEve a răspuns:

Sunt de acord cu Steregoi. Poate lasa la aprecierea omului daca vrea sa creada sau nu. Daca s ar arata, voi nu ati mai exista, iar iadul ar ramane nepopulat
Chiar daca s ar arata, tot ar exista persoane care sa blameze, abereze, sa nu creada

Răspuns utilizator avertizat
| SandraEve a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Nu stiu ce e asa amuzant

Răspuns utilizator avertizat
| SandraEve a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Ah, ok. Amuza-te

| Steregoi a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Am putea spune ca acoperirea lui dumnezeu e intunericul din universul material care ne inconjoara. Nu degeaba spune ca cine nu crede ca Dumnezeu exista este un nebun pentru ca nu isi foloseste ratiunea si capacitatea de deductie logica si comparativa. Un nebun si daca vede o cioara zice ca "nu e cioara".

| Steregoi a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Undercoverul lui Dumnezeu e intunericul sau lumina? La cat e de mare probabil ca intunericul cosmic. De fapt e pe invers adica universul material e coverit de Dumnezeu.

| alexandru0sorin a răspuns:

Man evident pentru ca nu exista dovezi pe care sa se bazeze...