| Vernusio a întrebat:

De ce toate teoriile privind sfarsitul lumii esueaza lamentabil?

7 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Nu esueaza nimic, sfarsitul ESTE ACUM dar sunt evenimente care trebuie sa aiba loc in ordinea stabilita de la caderea omului in ghearele Satanei deoarece nu numai omul ca specie este in joc. Apocalipsa se PRODUCE la litera si suntem la sfarsitul ei.

| danay72 a răspuns:

Pentru ca sunt părerile oamenilor și ei nu se bazează pe Biblie. Dacă ar fi citit Biblia ar fi înțeles că doar Dumnezeu știe când va veni sfârșitul.

| RAY a răspuns:

Pai daca sunt fantezii umane inclusiv apocalipsa

| Freya1 a răspuns:

Pentru ca nu are de unde nimeni sa stie sigur cand se va sfarsi lumea

| Mclaren12 a răspuns:

Pentru că sfârșitul lumii este o prostie evreiască.

| PorumbRodica1965 a răspuns:

Pentru ca acele teorii despre care spui tu, nu vin de la Dumnezeul Adevărului, ci de la cel care nu spune adevarul, de la cel pe care Isus il numeste,, tatăl minciunii", iar oamenii înstrăinați de Dumnezeul adevarat nu cunoscADEVARUL, prefera minciuna, si vin cu tot felul de teorii care cum spui esuează, Dumnezeu tine sub stăpânirea sa, timpuri si perioade, împlineste profetiile făcute in urma cu 2000 de ani, acum in zilele noastre, de exsadMatei 24:3-14; sau 2Timotei 3:1-5 (3 Dar să ştii că în zilele din urmă vor fi timpuri critice, cărora cu greu li se va face faţă. 2 Căci oamenii vor fi iubitori de sine, iubitori de bani, aroganţi, trufaşi, blasfematori, neascultători de părinţi, nerecunoscători, neloiali, 3 fără afecţiune naturală, refractari la orice acord, calomniatori, fără stăpânire de sine, cruzi, neiubitori de bine, 4 trădători, încăpăţânaţi, umflaţi de mândrie, mai degrabă iubitori de plăceri decât iubitori de Dumnezeu, 5 având o formă de devoţiune sfântă, dar negându-i puterea; şi de aceştia depărtează-te...)Iata doar cateva argumente pe careBiblia ni le aduce mca semne premergatoare venirii sfarsitului oamenilor raimlipsiti de pietate care nu-si iubesc semenii si nu-l cunosc pe Dumnezeu care i-a creiatm daramite sa-l mai si iubeasca.Multele religii dupa cum am mai spus nu-i invata adevarulm care este doar unul singur.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru ca sunt profeti falsi care se cred mai presus de Biblie fara sa ia in seama ca in Biblie scrie ca doar Dumnezeu stie cand va veni Armaghedonul. Armaghedonul este precedat de evenimente care se desfasoara in mod treptat. Cristos a spus: 'Imparatia Lui Dumnezeu nu este cum ar spune omul uite-o aici sau uite-o acolo' pentru ca venirea Imparatiei pe Pamant vine intr-un mod care nu este usor sesizabil si este precedata de evenimente treptate care par a fi cauzate doar de om sau doar de forte ale naturii. In Biblie nu scrie de anul 2000 sau de alti ani ca fiind ani cand va incepe Armaghedonul. Multi zic gresit ca "a trecut anul 2000 si Armaghedonul nu a venit."