| Astaroth a întrebat:

De ce tot dati vina pe Dumnezeu pentru toate relele, bolile, nedreptatile etc care se intampla in lume? Sau ati uitat ca exista si Satan? Cel care permite astfel de lucruri fiind mult mai puternic!

Răspuns Câştigător
| FucktheSystem a răspuns:

Poi din câte știam eu Satan nu era mai puternic ca Dumnezeu, dar dumnezeu fiind sadic îl lasă pe Satan să chinuiască oamenii. Deci rezultă că e și mâna lui Dumnezeu din simplul fpat că-l lasă pe Satan să-și bată joc de oameni, un adevărat zeu n-ar face astahee hee

12 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Puterea lui satan este limitata.El nu poate sa faca mai mult decat ii permite Dumnezeu.Vedem cazul lui Iov.El a cerut voie sa se atinga de Iov, iar Dumnezeu i-a raspuns sa se atinga de trupul lui, dar nu de suflet.Bolile si suferintele sunt cauzate de satan.Citeste la Genesa 3; 1-13, gen.3; 16-19, Iov 2; 7, Fapte 10; 38.

| XxXBlackVampireXxX a răspuns:

,,... Satan? Cel care permite astfel de lucruri fiind mult mai puternic!''
Satan mai puternic ca Gizaz?
Ai asasinat toate cunostiintele mele despre religie prin aceasra afirmatie.

P.S: documenteaza-te inainte de a intreba.
P.S.S: nu exista Satan sau Dumnezeu.

| V3ra a răspuns:

Pai da,de la el pornesc toate relele, dar DOAR pentru ca Dumnezeu ii da voie ca sa incerce oamenii sa vada cat de tari sunt ei in credinta, ca altfel diavolul nu ar avea nicio putere!

| chelstone a răspuns (pentru V3ra):

Deci dumnezeu este in cardasie cu satan...

kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Nu dau vina pe personaje imaginare precum dumnezeu, satan, draci, laci, spiriduşi, zâna măseluţă, moş crăciun sau thor.
Pe de altă parte, dacă Dracu' e mai tare ca 'Mniezo, atunci greşesc dacă spun că cre(ş)tinii (sic!) sunt masochişti?

| venusdoom a răspuns:

Un lucru sa fie clar de la inceput: Satan e la cel mai jos nivel, iar Dumnezeu asa cum stii e Stapanul si Tatal tuturor.
orice facem are o consecinta fie ea buna sau rea. iar oamenii cat ar fi ei de mari, de adulti si de responsabili si corecti au inventat chestii ca norocul si ghinionul pentru a scapa de responsabilitati.

| nesuferit a răspuns:

Eu zic ca omul e mai puternic decat amandoi. Cine e de acord cu mine?

| ankahra4m a răspuns:

Nimeni nu da vina pe nimeni, dumnezeu si satan nu exista, deci e vina noastra, a oamenilor de ceea ce se intampla in ziua de azi. Suntem niste animale, nu ne pasa decat de bunavointa, de putere de bani, iar restul lasam in urma. Ce se intampla in lume este din cauza noastra happy

| anonim_4396 a răspuns (pentru ankahra4m):

Exista si Dumnezeu, si satan. in rest ai dreptate

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Gresesti, satan nu este mai putermic decat Dumnezeu, nimic nu este mai puternic decat El. Si pe toate acestea: boli nedreptati ploi sau incendii le permite Dumnezeu sa se intample. S-ar intampla mai multe daca El ar da voie, insa toate au o limita si acolo. Motivul pentru care El permite aceste lucruri sa se intample, este tocmai lipsa noastra de credinta, de post si rugaciune. Cei mai multi ne amintim de Dumnezeu cand suntem intr-un impas, asa ca bolile sunt un prilej de regasire si de cautare a Divinitatii. Problema este ca uitam sa mai si multumim. Sper ca te-am lamurit. Ah, si acuzatul asta, nu ar trebui sa aiba loc, la urma urmei, noi suntem cei care cauzam toate aceste nenorociri prin pacatele noastre. :*:*

| Foxie2 a răspuns (pentru anonim_4396):

Mi se pare cel mai bun raspuns bravo!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Diavolul nu are nici o putere. El este doar un tolerat caruia Dumnezeu ii ingaduie sa ne incerce, sa ne ispiteasca, tocmai pentru ca noi, cu ajutorul lui Dumnezeu, sa ne intarim in credinta si sa-l invingem pe cel rau. Satan nu are decat puterea pe care i-o dam noi prin faptele noastre.