| anonim_4396 a întrebat:

De ce tot folositi Pariul lui Pascal? Sunt miliare de zei si se poate aplica oricui. Pana si voi puteti ajunge in iad, poate un iad mult mai oribil decat cel crestin daca gresiti zeul in care credeti si va inchinati altuia. Folosind pariul acesta rezulta ca voi credeti de frica. Aveti impresia ca dumnezeu nu stie asta? Credeti ca prin frica primiti puncte bonus?

4 răspunsuri:
| Thunderstruck a răspuns:

De fapt, mie Pariul lui Pascal nu mi se pare corect.Sa crezi in Dumnezeu in majoritatea cazurilor implica sa mergi si la biserica, sa te rogi si chestii de-astea.Aceste chestii consuma timp si bani.Deoarece timpul = bani vom pierde bani la puterea a 2-a.Deci, daca nu exista Dumnezeu si tu crezi in El ai pierdut din start niste placeri trupesti. Daca el exista si noi nu credem ne ardem mult mai rau decat o vacanta undeva sau un vin bun.In orice caz, eu prefer sa fiu un om logic si sa nu cred in nicio divinitate.

| ateuNEGATIV a răspuns:

Ai dreptate si eu mereu am spus asta nu ai cu cine (presupun ca esti fata ) draga crestinii sunt inchisi la minte eu am implinit 8 luni luna asta de cand sunt pe TPU crede-ma nimeni nu sia schimbat gandirea inchisa ca mine au mai incercat multi dar fara rezultat poate asa e bine eu stiu fiecare sa creada in ce vrea dar nu sa ma faca sa ma satanist un crestin, urasc documentarele care contrazic stiinta si prin asta vor sa dovedeasca existenta lui dumnezeu, sau dizainul inteligent in fine nu ai cu cine acum multi te vor contrazice uni te vor accepta e ca rotatia pamantului mereu la fel

| Chillcs a răspuns:

Unii pur si simplu nu cred in Dumnezeu. Mie imi este greu sa cred si prefer sa cred ca am evoluat dintr-o maimuta, e mult mai credibil. Eu recunosc un om care crede intr-adevar ca ducandu-se la biserica inchinandu-se si facand toate cele ce se cere unui bun crestin. Cei care spun ca au credinta dar nu fac nimic, ei da, ei pot crede de frica. Nu e obosesc sa se dedice, dar macar nu se pun rau cu Dumnezeu.

| cosminnita a răspuns:

In Crestinism noi credem ca Dumnezeu este doar unu, eu cred ca oricum s-ar numi, tot Dumnezeu este...deci pariul lui Pascal este un lucru inteligent care iti pune in vedere optiunile pe care le ai...