| anonim_4396 a întrebat:

De ce traduceți greșit "ceruri" (la singular) aici! Chiar nu vă e rușine?
" Atunci Domnul i-a zis lui Moise: „Voi face să plouă pâine din CER;" Ex.16:4

Asta e traducerea corectă:
" Atunci Domnul i-a zis lui Moise: „Voi face să plouă pâine din CERURI;"
Da, ceruri, că doar nu din cer(atmosferă)a chicat mana din ceruri! Vreți ca știința să vă bată peste obraz și să îl întoarceți pe celalalt?

De aia ateii își bat joc de voi, că voi credeți în teoria pământului plat sau că "cerul nostru se desfășoară" în loc ca "cerurile să se desfășoare" Isaia 44:24.

Nu sunt nici 7 ceruri.Conform bibliei sunt doar 3 ceruri. Cerul nostru albastru(atmosfera), Cerurile adică universul nostru, și alte Ceruri alt univers dar infinit de luminos.

Ce fel de cer s-a deschis aici? 1 2 sau 3?
"De îndată ce a fost botezat, Isus a ieșit din apă. Și, în clipa aceea, CERURILE s-au deschis și a văzut pe Duhul lui Dumnezeu coborându-Se în chip de porumbel și venind peste El. "

Întrebare pentru dogmatici.
Unde locuiește Dumnezeu, în cer sau în ceruri?
Ps.Nu înțeleg de ce unii mai puțin documentați, notează întrebările mele și răspunsurile mele ca fiind unele eronate și nefolositoare? Când o să aflați răspunsul, și cel adevărat, nu o să fiți voi cei eronați și nefolositori? Sau și întrebarea asta pentru voi este eronată și nefolositoare? disgusting.

4 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Vezi să nu cumva să dai în ortodocși cum că nu ar ști ce scrie de fapt acolo. Ei știu foarte bine ce scrie și la ce se referă(unii mai documentați, nu toți, evident) doar că nu le convine să cunoască și alții(informația=putere).

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

A doua observatie buna.

| Helper07 a răspuns:

Asculta-i pe toti si pastreaza pentru tine ce e bun. Daca unii nu gasesc ceva bun in ce spui iti noteaza raspunsurile cu "eronat" si "nefolositor". N-ar trebui s-o iei personal, ei iti resping parerea nu pe tine si chair daca te resping pe tine, problema e la ei, nu la tine. Asta nu inseamna ca o sa ai mereu drepatate, si tu trebuie sa fi dispus sa-i asculti pe altii.

| anonim_4396 explică (pentru Helper07):

Bună observația.