| anonim_4396 a întrebat:

De ce trebuie ca un sarac sa ajute pe bogati sa le faca vieti bune si sa se multumeasca cu "gunoaiele" lor?

11 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Asta e capitalismul, suntem sclavi banilor cu toti, aia bogati vor tot mai multi

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu trebuie. Poate să se muțumească cu gunoaiele lui.

| Celcestietot a răspuns:

Nu trebuie.

| Algo098 a răspuns:

Asta e legea evolutiei. In evolutie, fiecare exemplar are scopul sa traiasca cat mai mult si sa se reproduca. Pentru a face lucrul asta exemplarul face absolut orice fara sa tina cont de nimic.

| RKBlue a răspuns:

Nu "trebuie".
Asta se intampla,cum a zis RAY,acesta e capitalismul.
Clasele sociale nu sunt fixate.
Sunt atatea cazuri in care oameni("sclavi") au ajuns sus.
Sunt destule cazuri in care"bogatii"au ajuns jos.
Intr-o lume perfecta, totul e bine.Dar o lume perfecta nu exista.
Politica perfecta nu exista, iar daca exista nu poate sau nu va fi vreodata pusa in aplicare.
Depinde in special de tine, talentul, munca si norocul pe care il ai ca sa avansezi.Determinarea e si ea un factor.
Nu toti putem ajunge in varf.Nu putem avea o societate perfect egala.
De ce?
Cum poti sa ii faci perfect egali pe un doctor chirurg si pe ingrijitorul scolii?
Pe profesoara de matematica si pe muncitorul din fabrica?
Salariile vor fi diferite.Respectul va fi diferit.
De ce?
Din cauza muncii.
Vom avea mere nevoie(ca societate) de oameni care fac treburile de jos si de oameni care le fac pe cela de sus.
Cei mai multi suntem pe la mijloc,cu diferite ocupatii.
Daca un sistem politic este bun sau nu,asta depinde si de oameni. Oricate arme ar avea un guvern, orice ar vrea unii oameni, nu poti sa faci fata unor multimi determinate de oameni.
De ce au existat atatea revolutii si proteste? Oamenii vor cere mereu o egalitate, dar nu egalitate de dragul ei, ci egalitate in posibilitati si drepturi.
Nimeni nu trebuie sa se multumeasca cu niste gunoaie.
Trebuie sa tintesti mai sus.Cand nu ti se ofera sau chiar ti se ia sansa de a progresa, ca om, sau ca multime sau societate de oameni, ceva e in neregula si trebuie schimbat.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pentru că uneori nu are de ales. Când ar fi trebuit să fi fost invers...

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Fiind vorba de religie, intrebarea se refera la "de ce ma pune dumnezeu sa fiu folositoare care ajuta sa le aduc baieti (sa se cunoasca ei prin mine in timp ce ei imi distrug mie viata cu minciunile si jocurile lor), sa astept sa o faca cu ea, sa muncesc eu la bani si corpu meu cat el e ocupat cu ea, ca apoi sa fie cu mine, cu o fata care ma bate si se simte bine in pat cu el, acelasi baiat, in timp ce eu simt rau, sufar, imi cauzeaza durere, si trebuie sa muncesc eu ca sa fiu cu asemenea baiat care nu ma vroia ca trebuia sa fie cu o asemenea fata care-mi facea rele".Dar e pusa cam in graba pe ocolite. Da stiu ei i se dezvolta corpul in pat nu trebuie sa treaca prin chirurg. Si apoi eu mai trebuie sa fiu cu asemenea baiat care prefera sa fie cu ea decat cu saraca de mine, eu trebuie sa invat sa fiu o ceva si n-am dreptul la "sentimente" personale in legatura cu ce imi fac amandoi si cum se intampla totul sau ceva de genul asta. Ca ari fi alegeera baiatul si eu nu am voie sa aleg, ca eu trebuie sa mucnesc ca baiatu vrea bani si corpuri, si el are chef sa insiste cu gluma ca e cu mine, d ar trebuie sa fie cu ele de fapt ca ele au corpul. Si e obligatia mea sa ma multumesc cum rvea el sa fie cu mine, nu am voie sa aleg, ca dzeu a ales ca viata mea in comparatie cu vietile lor sa fie astfel.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Un sărac ar trebui să muncească să poată ajuta și alți săraci să ajungă să muncească. 2Tes. 3:10
Dacă săracul a avut un început nefavorabil și ajunge să muncească pentru bogat nu este nici o problemă pentru că bogatul va vedea că este cel mai de încredere sărac și-l va cinsti. Spre deosebire de bogat, săracul poate numai să progreseze. Dacă stă și nu face nimic, paguba lui, dacă muncește și-și construiește un viitor, onoarea lui.

| slayer09 a răspuns:

Fiind la capitolul religie, saracii nu ajuta pe bogati, ci saracii ajuta pentru ca asa sunt ei, si ajuta pentru Dumnezeu, nu pentru lafaiala bogatilor, ci ca sa isi purifice ei sufletul si constiinta.

| Helper07 a răspuns:

"Fiecare daruieste ce are in inima"

| alex598 a răspuns:

Nu trebuie?