| RAY a întrebat:

De ce trebuie sa existe moartea in sens religios ma refer?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am citit raspunsurile de mai jos. Se pare ca moartea, in sens religios, e un fel de trecere, ca si cum te-ai teleporta undeva unde totul e frumos, unde poti face ce vrei, unde te intalnesti cu ''creatorul''. Basme. Nu te duci la niciun ''creator''. Stiintific moartea reprezinta incetarea (oprierea) proceselor vitale. Organele nu mai functioneaza si asa apare moartea.

| RAY explică (pentru anonim_4396):

Raspunsuri extrem, foarte,mega,incredibil de proaste lipsite de logica, ratiune, gandire, religios nu pot intelege moartea, stiintific o inteleg, daca ar exista un zeu nu ar exista moartea nu vad sensul ca sa existe asa ceva nu are logica de ce trebuie sa murim doar ca sa zburam spre un cer care nu exista? de ce isi distruge creatia nu are sens, ce parere ai despre moarte, cum o percepi te gandesti la ea?

| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

Cred ca mai avem multe de aflat cu privire la acest lucru. Tot aud ca stiintific s-a demonstrat ca omul are ''suflet'', adica un fel de energie care nu moare odata cu corpul material. Tind sa cred ca asa e. Pana la urma suntem ''facuti'' din materie pozitiva (spirit, duh, suflet, energie cum vrei s-o numesti) si materie negativa (corpul material, trupul).
Nu ma gandesc la moarte.
O percep ca pe un somn vesnic.

| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

Am uitat sa adaug ceva. Daca ''datele'' (amintirile, trairile) s-ar stoca in materia pozitiva, si nu in cea negativa (creier), posibil sa existe viata dupa moarte. Am spus posibil.

10 răspunsuri:
| Kaℓi a răspuns:

Dar nu exista! de aia i se spune "trecere la cele vesnice", la osanda sau la rasplata, dupa caz.

| MaskOfSanity a răspuns:

Simplu. Oamenii se tem că-s prea neimportanţi şi că atunci când vor muri, o vor face definitiv. Sufletul parcă e partea imaterială care se detaşează de corp, ca persoana moartă să-şi trăiască eternitatea în rai, alături de un zeu. Sună aşa ciudat, cel puţin din punctul meu de vedere.

| kiv1990 a răspuns:

Salut, se spune ca la inceput omul a fost creat sa existe vesnic in rai(raiul nu inseamna un loc anumit insa inseamna comunicare directa cu dumnezeu, fata in fata) insa odata ce omul a pacatuit el a fost lipsit de ea. si de aceea dumnezeu a spus ca el trebuie sa moara, iar traiul de pe pamint reprezinta o sansa ca el sa se intoarca la dumnezeu(pentru ca atunci cind adam a pacatuit dumnezeu a spus ca toti urmasii lui se vor naste lipsiti de slava lui dumnezeu) de aceea exista moarte pentru ca viata pe pamint este doar o incercare ca omul sa ajunga iar sa comunice cu dumnezeu si odata ea se termina. La inceput (conform bibliei) oamenii traiau 800-900 ani, iar mai apoi Dumnezeu a zis ca omul e pacatos si zilele lui vor fi de numai 100 ani

| Papillon09 a răspuns:

Daca te referi la moartea trupeasca, exista pentru a te putea duce in cer sau in iad.

| tinerelul a răspuns:

De ce te intereseaza pe tine ca ATEU chestiile astea?

| Georgyanya2000 a răspuns:

D'aia.Si fiul lui Dumnezeu a murit.

| Angel_Robben_1992 a răspuns:

Pentru ca omul a pacatui si,, plata pacatului este moartea``