| RAY a întrebat:

De ce trebuie sa fi crestin ca sa fi un om bun?

15 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Bun este DOAR Dumnezeu. Prin crestinism noi acceptam pe Hristos ca MODEL al nostru, deci incercam sa ne asemanam cu modelul pe care l-am acceptat si dorim Sa-L urmamam, Dumnezeu Isus Hristos. Asta este singura forma de bunatate reala, iubirea dezinteresata, iubirea agape. Bunatatea dezinteresata, restul, celelalte forme de "bunatate" sunt expresia unui interes personal.

| RAY explică (pentru danut):

Da se vede ca urmati modelul lui iisus cu toti, dar fara a fi crestin nu poti un om bun?

| danut a răspuns (pentru RAY):

Poti fi un om bun, nu este exclus dar in mod special la marea majoritate bunatatea este insotita de un "interes" chiar al mandriei personale daca nu de alt fel.

| RAY explică (pentru danut):

Un crestin ajuta ca sa ajunga in rai sau sa fie ajutat de dumnezeu, un ateu ajuta din propie vointa fara sa asteapta vreo rasplata

| AC4S4 a răspuns (pentru RAY):

Hai Ray, credeam ca poti mai mult. De ce vii cu lucruri eronate?
Pavel spunea ca noi nu putem face binele, ci Hristos il face prin noi.
Ce ai scris tu nu ai scris de la tine, fraza se gaseste pe toate site-urile ateiste, efect de turma.

| danut a răspuns (pentru RAY):

Nimic nu este fara "rasplata".

| danut a răspuns:

Haida de, Isus ESTE Dumnezeu, nu evreu.

| danut a răspuns:

Normal ca era nascut ca om in poporul evreu dar ESTE Dumnezeu. Daca nu intelegi notiunea de Dumnezeu pune intrebarea.

| danut a răspuns:

Tu nu citesti Biblia? Faci comentarii religioase nestiind care este subiectul?

| danut a răspuns:

Secta ne secta Isus Hristos ESTE Dumnezeu, asa scrie in Biblie.

| danut a răspuns:

Pai daca ai citit atunci CE ai citiT ca nu se observa?

| danut a răspuns:

Nu ai inteles NIMIC din crestinism. Iti trebuie un curs intensiv si de foarte lunga durata.

| danut a răspuns:

Incerc, asta e o problema strict personala.

| Mădă0611 a răspuns:

Ca altfel, cica, n-ai vreun motiv.

| VictorFenrir a răspuns:

Nu trebuie sa fi crestin ca sa fi un om bun, bunatatea nu vine din crestinism sau cine stie ce credinta ipocrita pe care zici ca o crezi, ea vine din tine, tu esti bun pentru ca asa trebuie sa fie omul nu esti bun pentru ca esti crestin.In general crestinii nu sunt crestini doar cu numele, adica fac exact opusul a ceea ce ar trebui sa faca un crestin.