| anonim_4396 a întrebat:

De ce trebuie sa murim ca sa avem parte de fericire? De ce este necesara moartea pentru a dobandi viata vesnica? Unde e logica? De ce cei buni nu sunt lasati sa traiasca vesnic si fericiti pe pamant?

6 răspunsuri:
| TamplaruAnisoara a răspuns:

Toți oamenii care au păcătuit vor muri.Cine nu păcătuiește va trai veșnic dovada Enoh, Ilie prorocul, care au fost luați la cer fara sa vadă moartea.Cat despre fericirea celor ce mor trebuie sa aștepte pana la venirea Domnului Isus a doua oara si sa fie scriși in Cartea Vieți.Nici un creștin nu cred ca și-ar dori sa trăiască veșnic untr-o lume ca cea de azi.Pe Noul Pamant nu va mai exista păcat si toți vor trai in armonie ca Îngerii in Ceruri.

| Octavian199 a răspuns:

Ajungi in iad daca pui intrebari. Viata vesnica nu exista.Omului ii este frica de moarte si a inventat o poveste ca sa se minta singur.

| AG777 a răspuns (pentru Octavian199):

Octavian199 Si ce te faci daca chiar exista si tu nu ai crezut in ea, din punct de vedere logic ar fi urat sa credem ce crezi tu, totul nu ar mai avea continuitate, un om care isi pierde pe cineva drag va suferii mai mult pentru ca nu poti sa suporti si sa te impaci cu gandul ca persoana pe care ai iubit-o atat de mult, nu va mai exista niciodata. Man tu confuzi robotii cu oamenii.

| chuckmanson a răspuns:

Pentru că oamenii de la putere au folosit religiile pentru a controla și exploata oamenii folosindu-se de friciile lor, inclusiv de cea mai mare frică a omenirii, cea de moarte. De aceea au fost inventate raiul, câmpiile elizee, valhala, aaru sau nirvana.

| Octavian199 a răspuns (pentru chuckmanson):

Exemplu : Nenea Dani cu Borul lui.