| Balonaseplutitoare a întrebat:

De ce trebuie sa ne fie frica de Dumnezeu, adica daca el ne-a creat si ne iubeste, de ce trebuie sa ne fie frica de el?

20 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Iiisus spune cine nu face voia tatului meu si nu crede in fiul lui nu va fi scris in cartea vieti,deci daca nu esti sclavul lui,cu frica de el,vei arde pe vechi in iadul vesnic,desigur ca conteaza sa ai frica, prin frica te supui lui in totalitate aboluta, esti sclavul lui, daca nu te pedepseste dumnezeu, iti da cancer si alte boli sau mai da cate o furtuna, cutremur, faza cu frica fata de zeii este veche

| RAY a răspuns:

Mircea08

17. Să nu credeţi că am venit să anulez Legea sau Profeţii! Nu am venit să anulez, ci să împlinesc.
18. Căci adevărat vă spun, câtă vreme nu vor trece cerul şi pământul, nici măcar o iota sau o parte a vreunei litere nu va fi înlăturată din Lege, înainte să se întâmple toate lucrurile.
19. Aşa că oricine încalcă una din cele mai mici din aceste porunci şi îi învaţă şi pe alţii să facă la fel va fi numit cel mai mic în Împărăţia Cerurilor. Dar oricine le împlineşte şi îi învaţă şi pe alţii să facă la fel, va fi numit mare în Împărăţia Cerurilor.
20. Căci vă spun că, dacă dreptatea voastră nu o întrece pe cea a cărturarilor şi a fariseilor, cu nici un chip nu veţi intra în Împărăţia Cerurilor.

(Matei 5:17-20, NTR)

suntserios
| suntserios a răspuns:

Cum altfel se putea impune religia?

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Cei ce au scris Biblia au pus niște reguli sociale și le-au pus pe seama lui Dumnezeu. Poți să respecți legile de bunăvoie sau de frică. Așa au aranjat ei, să îți fie frică de cineva care este sus, vede tot și te pedepsește el când faci amor pe furiș cu femeia care nu îți aparține.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Ca asa au dedus niste oameni. Pusi de D-zeu, bineinteles.
Cum sa n-ai incredere?
Vot-ati PSD

| danut a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

"Vot-ati PSD"
Aici ne ocupam si discutam despre RELIGIE, opinile tale NAZISTE le poti expune la usa lui Johanis.

| milan9 a răspuns:

Frica de a nu-l pierde, de a nu-L dezamagi. Poate nu stiai ca prin fiecare pacat noi nu ne asumam doar consecintele acestui in fiata noastra de familie ci si dezbinarea si parasirea Creatorului pentru a ne alipi cu dorintele de creatie. Uitand ca aceasta este un dar provizoriu.
ESte o nebunie sa ajungi sa folosesti creatie pentru a te separa de Creator.

| Plato a răspuns:

Expresia "frica de Dumnezeu" nu se refera la a fi terifiat de Dumnezeu.
"Cu frica de Dumnezeu" inseamna respect, iubire fata de Dumnezeu. Este o expresie metaforică.
Poate o frica de a nu-l dezamăgi, deoarece crezi in cuvantul Lui.
Ne iubeste foarte mult, crede in El!

| anonim_4396 a răspuns (pentru Plato):

Frica ca nu esti pe calea buna, Dar asta nu tu decizi ci preasfintitii. preotii. U esti prea neinsemnat sa decizi daca ce faci e bine sau nu.
https://www.youtube.com/watch?v=om6HcUUa8DI

| StrongHeart a răspuns:

Frica in asa fel sa nu il dezamagesti facand lucruri impotriva firi tale, dar in general nu trebuie sa iti fie frica efectiv, ci doar sa ai masura in ceea ce faci, e o metafora.

| Mircea08 a răspuns (pentru StrongHeart):

Oare acelasi lucru(ca frica e o metafora) au vrut sa spuna si sfintii din urmatoarele citate?
"Cel ce cunoaste adevarul nu se impotriveste necazurilor care vin asupra lui. Caci stie ca-l conduc pe om spre frica de Dumnezeu." –
(Sfantul Marcu Ascetul)
"Nimenea nu poate sa iubeasca pe Dumnezeu din toata inima, daca nu se teme de El mai intai intru simtirea inimii. Caci numai curatindu-se si inmuindu-se sufletul prin inraurirea temerii, vine la dragoste lucratoare. Dar nu va veni cineva la temerea de Dumnezeu in chipul aratat, daca nu va parasi toate grijile lumesti" –
( Sf. Ierarh Diadoh)
Chiar si in Vechiul Testament se spune clar despre frica si nu metaforic :
Neemia 5:15 Înainte de mine, cei dintâi dregători împovărau poporul şi luau de la el pâine şi vin, afară de cei patruzeci de sicli de argint; chiar şi slujitorii lor apăsau poporul. Eu n-am făcut aşa, din frică de Dumnezeu.
Neemia 7:2 Am poruncit fratelui meu Hanani şi lui Hanania, căpetenia cetăţuii Ierusalimului, om care întrecea pe mulţi prin credincioşia şi prin frica lui de Dumnezeu,

| StrongHeart a răspuns (pentru Mircea08):

E problema lor,nu am trait eu viata lor sa stiu,eu interpretez cum vad lucrurile si asta e parerea mea din experienta mea de viata.
Dumnezeu ar trebui sa fie o sursa de energie pozitiva,sa te rogi si sa iti dea curaj, sa te lumineze, nu ceva de care sa iti fie frica, deci poti sa vii cu citate si din Quar' An, nu imi schimba parerea.

| Mircea08 a răspuns (pentru StrongHeart):

Ai inteles ceva gresit. Eu am venit cu citate care confirma ca nu trebuie sa ne fie frica de Dumnezeu, si ca frica de Dumnezeu era ceva util doar in perioada Vechiului Testament.
Ce inseamna "energie pozitiva"?

| StrongHeart a răspuns (pentru Mircea08):

Inspiratie,iubire,divinitate,la asta ma refeream

| TamplaruAnisoara a răspuns:

Adam după ce a păcătuit s-a ascuns de Dumnezeu nu pentru ca ii era frica, mai degrabă ii era rușine sa dea cu ochii de Dumnezeu.Cred ca e greșit tradus "frica de Dumnezeu", mai corect era "respect fata de Dumnezeu".

| Mircea08 a răspuns:

Frica de Dumnezeu tinea de frica de judecata de apoi, unde fiecare stia ca are niste pacate si nu stia ce decizie va lua Dumnezeu cu privire la locul in care trebuia sa locuiasca dupa moarte - asta era in perioada Vechiului Testament cand Legea era Lege pentru toti.
In perioada Noului Testament, crestinii sunt scosi de sub Lege si nu mai fac pacate pentru. ca pacatul este calcarea de Lege, iar unde nu este Lege nu este nici calcare de Lege. Prin urmare nu mai exista nici frica de Dumnezeu :
"Pentru că n-aţi primit iarăşi un duh al robiei, spre temere, ci aţi primit Duhul înfierii, prin care strigăm: Avva! Părinte!"
(Epistola către Romani a Sfântului Apostol Pavel – 8/15)
"Căci Dumnezeu nu ne-a dat duhul temerii, ci al puterii şi al dragostei şi al înţelepciunii."

(Epistola a doua către Timotei a Sfântului Apostol Pavel – 1/7)"

| Mircea08 a răspuns (pentru Mircea08):

"Iar de va purtati in Duhul nu sunteti sub lege."
( Epistola catre galateni a sfantului apostol Pavel 5/18)
Galateni 5:22 Roada Duhului, dimpotrivă, este: dragostea, bucuria, pacea, îndelunga răbdare, bunătatea, facerea de bine, credincioşia,

Mai exista dragoste, bucurie, pace. indelunga rabdare, bunatate, cand tu esti inghetat de frica?

| NGheorghe a răspuns:

Asta este foarte simplu. D-zeu când l-a creat pe om a zis: "Creșteți, înmulțiți-vă si stăpâniți peste plante, animale si peste tot pământul" in schimb, unora nu le place asta cu flora si fauna, ci vor și caută neâncetat să stăpânească și peste alți oameni și să-i chinuiască. Din preistorie si pana in ziua de azi oamenii se luptă continu de la mici certuri până la razboaiele ce nu se mai termină niciodată.
Adică nu-i normal, dacă D-zeu l-a creat pe om sa fie un stăpân, nicidecum un sclav, rob, iobag sau alte forme moderne mai politicoase de subalterni abuzați si plini de datorii pe un pământ unde totul crește pe gratis, animalele se înmulțesc exponențial, râurile curg pe gratis... etc

| Irinel15123532 a răspuns:

Frica de Dumnezeu intr-adevar in biblie are alt inteles, inseamna respect si dragoste, pentru ca si El ne respecta pe noi, Dumnezeu spune in cuvant ''Daca sunt Tata, nu merit Eu respetul cuvenit Tatalui?'' Dumnezeu ne respecta si vrea ca si noi sa fim intelepti si sa IL respectam pe El, Dumnezeu ne iubeste neconditionat.

| MademoiselleCosmina a răspuns:

Nu trebuie, asa scrie in vestita Biblie, in care eu nu cred.
Tu alegi in ce si cum sa crezi.