| mentholinks a întrebat:

De ce trebuie sa te rogi la Dumnezeul crestin daca el nu spune niciun cuvant? Care e rostul si sensul rugaciunilor?

28 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Cata durere, sa te rogi lui Dumnezeu si sa nu-I auzi raspunsul. Dumnezeu vorbeste in multe feluri dar se vede ca nu esti "pregatit" ca sa auzi vorbele spuse de Creator. Rugaciunea este felul in care ii transmitem vorbele noastre lui Dumnezeu iar Acesta ne raspunde prin fapte, sau cuvinte (scrise in Biblie) si CHIAR prin vorbire prin intermediul Duhului Sfant. Dar ca sa "auzi" aceste cuvinte trebuie sa-ti "sensibilizezi" auzul ca sa poti DISTINGE cuvintele "spuse" de haosul din jurul nostru.

| LupusDei1993 a răspuns (pentru danut):

Imi amintesc de un film cu putina tenta New Age, si tin sa cred ca daca ar fi vreun creator, acesta chiar ar fi panteist, adica sa faca parte direct in toata creatia, nu sa fie in afara ei. Chiar si in biblie sunt niste versete ce spun de acest lucru, dar pacat ca sunt cobtrazise de altele, ca doar asta e biblia, o sumedenie de culegeri noncoerente in mare parte.

| suntserios a răspuns (pentru danut):

Adica vrei sa spui ca il aude pe dumnezeu doar cine vrea sa creada ca il aude... mi se pare corect. Una din putinele treburi logice scrie de tine.

| danut a răspuns (pentru suntserios):

Vreau sa spun ca DACA tu nu intelegi ce am scris ai mari probleme cu "intelegerea" la modul general.

| danut a răspuns (pentru LupusDei1993):

NICIODATA un Crerator nu poate face parte din creatia SA. Ar fi exact cum cineva s-ar inventa pe sine. Panteismul este o varianta a SATANISMULUI.

| RAY a răspuns:

Te rogi in ebraica? ca poate nu te intelege

| anonimg a răspuns:

"Cand va rugati, sa nu bolborositi aceleasi vorbe, ca paganii, carora li se pare ca, daca spun o multime de vorbe, vor fi ascultati." (Matei.6:7)
Oamenii cred că Dumnezeu se află în icoană, tablou sau sculptură. Iar închinarea membrilor acestor biserici și a conducătorilor lor se rezumă la semnul crucii. Din pricina aceasta Biblia condamnă învățăturile bisericilor ortodoxe și catolice. Pentru că aceste biserici mărturisesc că omul nu poate avea o relație personală cu Dumnezeu.
Tu mergi la biserica adventistă, pentru că numai acolo vei putea afla cum să cunoști pe Dumnezeu, cum să stai de vorbă cu El, cum vei putea cunoaște glasul Lui. Aceasta înseamnă relație cu Dumnezeu care va aduce pace în suflet.
Dar ce relație poate să existe între un om și o pictură sau o sculptură?

| DeyCj a răspuns:

Efectul placebo. Ăsta e scopul rugăciunilor.Defapt prin rugăciune omul își face singur bine, dar creștinul e așa de limitat în gândire încât nu-și dă seama de ce se întâmplă real.

| Irinel15123532 a răspuns:

Rugaciunea este modul prin care noi vorbim cu Domnul.
Biblia este modul prin care Domnul vorbeste cu noi.

| suntserios a răspuns (pentru Irinel15123532):

Adica o carte scrisa de niste oameni ca mine si ca tine, acum cateva sute de ani pentru a manipula masele de oameni e singurul mijloc de comunicare a celui mai puternic si mai autotstiutor si mai atotprezent si mai atotfacator?

Cam nasol pentru un atotfacator, atotstiitor, atotputernic, atotprezent

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sensul rugaciunilor crestine? Nici unul sau o pierdere de vreme cu multe dogme.
Sunt multe Tehnici de a atinge iluminarea prin meditatie asta poate fi sub forma de orice, chiar si unele(rugaciuni) le foloseau o grãmadã pentru a-si limpezi mintile si a ajuge la iluminare, a se conecta cu divinitatea (Dumnezeu totul). Dar bine sfintii o faceau zile intregi, nu besini popesti.

| BogdantheDreamer a răspuns:

Sfantul Ioan Botezatorul spune :

"Acela este Cel Care vine după mine, Care mai înainte de mine a fost şi Căruia eu nu sunt vrednic să-I dezleg cureaua încălţămintelor Lui''

De ce am fi noi vrednici, pacatosii si uratori de bine, mincinosii, lacomi, laudarosi, sa auzim cuvantul Ziditorului cerului si al pamantului?

| mentholinks explică (pentru BogdantheDreamer):

Nu trebuia sa ne mai creeze daca tot nu suntem vrednici chiar de nimic si din cale afara de pacatosi. Adica noi trebuie sa suferim totul in timp ce el e bine mersi atotputernic si face ce vrea si tot noi sa ne milogim? Ti se pare in regula asa?

| BogdantheDreamer a răspuns (pentru mentholinks):

Nu stiu sa iti raspund la asta. Dar iti pot spune ca faci aceeasi greseala, ca multi alti de altfel, la fel cum a facut Adam si Eva dupa ce au ''gustat'' din pomul cunoasterii.

Dumnezeu astepta de la ei sa zica Doamne iarta-ne! Dar ei in schimb au inceput sa il invinovateasca pe Dumnezeu. Eva a zis nu eu Doamne, sarpele dumitale pe care l-ai creat ma indemnat, Adam la fel a zis. femeia Doamne pe care mi-ai dat-o, ea ma indemnat. Ca si cum Dumnezeu ar fi de vina, iar noi suntem perfecti.

''Adica noi trebuie sa suferim totul in timp ce el e bine mersi atotputernic si face ce vrea si tot noi sa ne milogim? ''

1. Văzând mulţimile, Iisus S-a suit în munte, şi aşezându-se, ucenicii Lui au venit la El.
2. Şi deschizându-şi gura, îi învăţa zicând:
3. Fericiţi cei săraci cu duhul, că a lor este împărăţia cerurilor.
4. Fericiţi cei ce plâng, că aceia se vor mângâia.
5. Fericiţi cei blânzi, că aceia vor moşteni pământul.
6. Fericiţi cei ce flămânzesc şi însetează de dreptate, că aceia se vor sătura.
7. Fericiţi cei milostivi, că aceia se vor milui.
8. Fericiţi cei curaţi cu inima, că aceia vor vedea pe Dumnezeu.
9. Fericiţi făcătorii de pace, că aceia fiii lui Dumnezeu se vor chema.
10. Fericiţi cei prigoniţi pentru dreptate, că a lor este împărăţia cerurilor.
11. Fericiţi veţi fi voi când vă vor ocărî şi vă vor prigoni şi vor zice tot cuvântul rău împotriva voastră, minţind din pricina Mea.

Ce desavarseste cu adevarat omul in viata asta, daca nu trairea dupa Cele 10 porunci sau dupa Fericiri?

Uite cat de frumos.
12. Bucuraţi-vă şi vă veseliţi, că plata voastră multă este în ceruri.

| Holiday a răspuns (pentru BogdantheDreamer):

"Dumnezeu astepta de la ei sa zica Doamne iarta-ne! Dar ei in schimb au inceput sa il invinovateasca pe Dumnezeu."

Un personaj de genul asta nu poate avea asteptari, pentru ca el stie deja ce va fi.
Altfel povestea devine si mai penibila, in sensul ca daca asta habar n-are ce va fi, toate afirmatiile facute despre ce va fi la un moment sunt fara acoperire.

| BogdantheDreamer a răspuns (pentru Holiday):

Da, da cunosc filosofia ta.

| Holiday a răspuns (pentru BogdantheDreamer):

"Da, da cunosc filosofia ta."

Nu e nici o filosofie. E vorba de logica elementara.

| Teffan a răspuns:

Dumnezeul creștin este dumnezeul evreu.
N-are nicio legătură cu non evreii.
Pana sa apară molima asta de creștinism, oamenii nu aveau concepțiile astea ale evreilor și traiau foarte bine.
Lumea nu își da seama ca religia lor nu este religia lor, ci este un invadator care a pătruns în Europa prin intermediul câtorva împărați romani care au fost mituiti de evrei sa oprească persecuțiile împotriva Creștinismului, apoi s-a răspândit ca ciuma folosind sabia și persecuțiile împotriva populațiilor native europene.

Religia voastră este religia strămoșilor voștri pre-crestini, religie în care rugăciunea în varianta creștină nu exista.

Opriți-vă sa va închinați unui Dumnezeu care nu este al vostru.
Dumnezeul Iehova este al evreilor precum Shiva este al indienilor și Odin este al nordicilor.

| LupusDei1993 a răspuns:

Nu vorbeste deoarece nu exista.

| Romanul86 a răspuns:

Ca să îți cureți mintea de patimi.

| BlackOldSun a răspuns:

Asta scrie.n Biblia ta:

Iesirea 32:27, 28
27.Iar Moise le-a zis: "Aşa zice Domnul Dumnezeul lui Israel: Să-şi încingă fiecare din voi sabia sa la şold şi străbătând tabăra de la o intrare până la cealaltă, înainte şi înapoi, să ucidă fiecare pe fratele său, pe prietenul său şi pe aproapele său".
28.Şi au făcut fiii lui Levi după cuvântul lui Moise. În ziua aceea au căzut din popor cam la trei mii de oameni.

Asta nu echivaleaza cu genocid? Popa v.a citit versetele astea? Vedeti normala porunca unui Dumnezeu pe care.l proslaviti? Ti.ai ucide fratele si sora, prietenul si apropiatul, la "porunca" unor voci imaginare?
Dragilor, astea.s simptome de schizofrenie; insa popa v.a invatat sa.l numiti diavol pe cel ce nu crede aberatiile astea, eretic, satanist sau cum vreti voi.
Nici nu realizati ca sunteti victime ale propriei ignorante; sarlatanii v.au implantat in constiinta, (voi copii fiind), frica de a pune sub semnul intrebarii aceasta oribila invatatura.
V.au facut sa va simtiti pacatosi, din nastere, ignorand inocenta cu care fiecare dintre noi ne.am nascut, fara pacate, fara religie, fara superstitii, vrajitorii si paranormal...
V.au facut sclavi, v.au taiat aripile si aspiratiile; din pacate, vina nu e numai a lor. Ati fost delasatori, nu ati catadicsit a gandi, a citi, v.ati complacut in mocirla datatoare de sperante...
... abia dupa moarte!

| VictorJulien a răspuns:

Nu au niciun sens, poti sa te rogi zi si noapte ca nu iti cade nimic din cer

| IoanTPU a răspuns:

Dumnezeu ne vorbește în Sfânta Evanghelie! Noi îi vorbim în rugăciune! Ce mai vrei să ne spună? Nu ne-a dat atatea pilde... și cea mai mare: a murit pentru noi și a ÎNVIAT ca un Dumnezeu adevărat! Noi nu suntem vrednici la câte păcate facem nici să mai răsară soarele... Dumnezeu vorbește într-adevăr cu oamenii curați, care duc o viață sfântă!
Așadar, trebuie să citim Sfânta Evanghelie (ORTODOXĂ)! Iartă-mă!

| mentholinks explică (pentru IoanTPU):

Ce pacate faci? Eu nu fac pacate. Vorbeste in numele tau.

| IoanTPU a răspuns (pentru mentholinks):

Faptul că în mod voit gândești ceva rău despre cineva ai călcat porunca lui Dumnezeu ( ai păcătuit). Deci despre păcate... nu există fire de nisip câte păcate facem... Însă dacă tu ai ajuns pe treapta sfințeniei poți spune că nu faci păcate! Așa nu te pot contrazice, însă te rog mai analizează situația! Iartă-mă!

| mentholinks explică (pentru IoanTPU):

Nu stiu de unde scoateti voi poruncile astea.

| Zipomania a răspuns:

Te rogi la Dumnezeu și dacă meriți te ajuta, și pentru a ajunge în rai,

| Delmo_Catalin_1984 a răspuns (pentru Zipomania):

Explicatie prosteasca, lacunara si infantila.

Ma rog pentru bani ca sa ma ajute si sa am mai multi, sa moara dusmanii si alte prostii.
Daca oameni ar face ce si-ar dori si ar lasa la o parte rugaciunile la zei invizibili, nu crezi ca ar realiza mai multe?