| dany1988122 a întrebat:

De ce trebuie sa te spovedesti?

16 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu trebuie. Dar dacă ai cu cine să împărtășești problemele tale, fie el chiar și preotul, îți este mai ușor.

| Mayhem666 a răspuns:

Nu trebuie. Nu scrie nicaieri ca trebuie. Ei bine, poate in biblie scrie, dar aia nu se pune.

| CostinAlamariu a răspuns:

Ca sa ti se ierte păcatele.

| dany1988122 explică (pentru CostinAlamariu):

Au. Atat. Prea simplu. Cum venit voi la mana mea. pai Judecata de apoi ce mai face? Asa pot sa ma duc si eu sa ma spovedesc, ca sa intru in rai. Pot sa fac o gramada de crime. Le marturisesc si gata.

| CostinAlamariu a răspuns (pentru dany1988122):

Spovedania presupune căință sinceră. Dacă n-ai căință n-ai facut decat o parodie din Taina Spovedaniei

| dany1988122 explică (pentru CostinAlamariu):

Sincera?

| CostinAlamariu a răspuns (pentru dany1988122):

Da. Sinceră. Nu știi ce înseamnă să fii onest cu tine însuți? N-ai experimentat asta niciodată?

| dany1988122 explică (pentru CostinAlamariu):

Spovedania = dai din casa

| CostinAlamariu a răspuns (pentru dany1988122):

Dacă tot ce faci acolo este să dai din casă atunci ăla e un exemplu de spovedanie nesinceră.
După cum am zis, doar Spovedania sinceră este spovedanie cu adevărat

| dany1988122 explică (pentru CostinAlamariu):

Nu asta presupune spovedania? ''Datul din casa'' e o figura de stil. Adica spui tot ce ai facut,

| CostinAlamariu a răspuns (pentru dany1988122):

Spovedania adevarata presupune în primul rând părere sinceră de rău față de păcatele tale și hotararea de a nu le mai repeta. Asta reprezinta 99% din spovedanie. Restul de 1% e marturisirea propriu zisa a pacatelor verbal.

| dany1988122 explică (pentru CostinAlamariu):

De ce sa te spovedesti? Ca doar iti pare rau.

| CostinAlamariu a răspuns (pentru dany1988122):

Prin spovedanie harul lui Dumnezeu îl întarește pe credincios și Domnul îi șterge păcatele. Parerea de rau e importanta dar nu suficientă.

| dany1988122 explică (pentru CostinAlamariu):

Si de ce trebuie sa te duci la popa? Barbosul nu te aude direct?

| CostinAlamariu a răspuns (pentru dany1988122):

Ți-am spus că nu știu despre ce bărbos vorbesti

| haileewatson a răspuns:

Nu trebuie. O faci doar daca vrei