| MxR a întrebat:

De ce trebuie sa tindem spre asemanarea cu Dumnezeu?

12 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Pentru ca dorim sa ne petrecem vesnicia impreuna cu El.

| William a răspuns:

Asta e scopul nostru in viata, de aia ne-am nascut.

| Nostradamuss a răspuns:

Omul l-a creeat pe dumnezeu, deci e normal sa tindem spre asemanarea lui

| sublime89 a răspuns:

"Dumnezeu" insumeaza tot ceea ce omul a visat de cand se stie, adica perfectiunea. Daca oamenii n-au putut fi perfecti niciodata, atunci au inventat un "super-om" sus in cer care are grija de ei, nu face niciodata greseli, ne-a creat pe noi si tot ce exista, deci perfectiunea este totusi de partea noastra, chiar daca noi n-am putut-o avea.

| Lizzu a răspuns:

Pentru ca pentru multi,o mare parte din populatia Pamantului, dumnezeu este intruchiparea unui model, cel mai inalt model de caracter si viata.
Pentru ca pentru ei e bunatatea intruchipata,cel mai inalt si sublim mod de a trai,de a vedea viata si oamenii din jur.
Un model de viata.

Si,dupa cum stim, omul mereu a tins catre atingerea celui mai inalt tel in viata, din cele mai vechi timpuri.
Omul vrea intotdeauna mai mult.

Dumnezeu e un concept sau o fiinta sau o forta, o energie, sau cum vrei sa fie, care ajuta la ghidarea omului si determinarea lui de a merge pe drumul devenirii maretului.

| PorumbRodica1965 a răspuns:

Daca doresti sa citesti in Biblie in PSALMUL 100:3 - EL ne-a creat, nu noi insine; apartinem de El -Ne bucuram cand cineva ne lauda, ca ne asemanam sau ii imitam pozitiv pe parintii nostri, le cunoastem trasaturile de caracter si calitatile, dar in cazul de fata a-l imita pe D-zeu, nu se refera la o asemanare fizica, pentru ca D-zeu nu are un corp fizic, ci un corp spiritual, dar cautam sa ne asemanam cu El cand dorim, constientizam si actionam, in iubire, dreptate, intelepciune, fidelitate., bunatate, credincosie, indelunga rabdare.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poate pentru ca am fost facuti "dupa chipul si asemanarea Sa"?

| HueyFreeman a răspuns (pentru anonim_4396):

"dupa chipul si asemanarea Sa" De aceea toti oamenii sunt diferiti, atat fizic cat si psihic.

| anonim_4396 a răspuns (pentru HueyFreeman):

Nici degetele de la o mina nu seamana. Si totusi, sint ale aceleasi miini.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Infumurare, infatuare...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Asemanarea o avem.trebuie sa implinim in noi insine chipul lui Dumnezeu.fiindca in trup semanam cu fiul lui Dumnezeu, unul nascut, Dumnezeu adevarat din Dumnezeu adevarat.sufletul trebuie sa-l sfintim, si sa-l curatim, ca sa fie demn pentru a merge la tatal care l-a dat.si duhul sfant care trebuie sa locuiasca in templul trupului nostru si sa ne conduca in viata eliberandu-ne de patimi, pacate, si pofte rele.

Răspuns utilizator avertizat