| zurick a întrebat:

De ce uneori uitam sa includem aici cuvantul "majoritate"? Stiti la ce ma refer, la acel moment cand pe toti ii includem intr-un grup prost etc.De ce v-ar pasa daca altul crede altceva?(are dreptul sa creada ce vrea)"Crestinii sunt niste idioti care..."
De ce a trebuit sa existe proasta idee ca ceia ce crezi tu e mai destept si ceia ce cred altii ii inferior? Daca intalniti un om prost sau poate 2, 3 inseamna ca toti sunt prosti? Daca argumentele altuia ti se par gresite si acela este de o anumita religie, inseamna ca toti sunt asa?
PS.Am pus intrebarea aici si nu cred ca am gresit categoria.

16 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

La faza asta sunt de acord cu tine.
Deseori, din cauza generalizărilor negândite, sunt neîndreptăţiţi şi răniţi nişte oameni (nevinovaţi).
Ar fi bine să fim mai atenţi cu etichetările şi generalizările.

| CristiB93 a răspuns (pentru NOname):

Asa e, ce bine ar fi daca am resuii sa nu mai judecam doar dupa eticheta ateu sau crestin.

| NOname a răspuns (pentru CristiB93):

Da, e o adevărată provocare pentru unii. : )

| CristiB93 a răspuns:

Aici tine de ce zice Iisus in evanghelie,sa nu judeci,dar toata lumea judeca de cand este ea,fie crestini,fie atei,toti judeca. Ateii cred ca daca crestinii judeca, gata nu exista Dumnezeu, religia, biserica toti sunt gunoaie, dar uita ca si crestinii sunt oameni si gresesc.

| zurick explică (pentru CristiB93):

Nu vorbesc despre crestini.N-am spus si n-o sa spun niciodata afirmatia total gresica ca crestinii ar fi superiori.Da, daca judeci o persoana cum sa te astepti ca la marea judecata Dumnezeu sa nu te judece aspru. Oricum nu exista persoana care sa nu judece, intrebarea mea era alta de ce-i judeci pe toti dintr-o religie doar pentru ca ai intanit nu stiu cati cu care n-ai fost de acord sau ca ti se pare o prostie ce cred

| CristiB93 a răspuns (pentru zurick):

Da pai este o prostie sa-i judeci pe toti doar dupa o religie, nici un om nu este la fel din toata lumea asta deci este o prostie, dar oamenii judeca din mandrie, deoarece se cred superiori si destepti cu ceea ce stiu si cred ei, deci il vad pe celalalt prost si slab, deci judeca. Deci raspunsul la intrebarea ta ar fi mandria.

| Mădă0611 a răspuns:

"Nebunul zice in inima lui: Nu este Dumnezeu!" Psalmul 53, versetul 1 --> cel care zice ca nu exista dumnezeu e nebun, ateii toti spun ca nu exista. Asta invata lumea din biblie, de fapt doar crestinii adevarati, ca ceilalti mai pun mintea la treaba, asa ca de ce sa ma obosesc de fiecare data sa spun "majoritatea"? + ca risc sa fiu facuta analfabeta, pentru ca acordul verbului se face cu majoritatea, care e feminin singular. laughing

| Exilee a răspuns:

"''Crestinii sunt niste idioti care...'' Cine afirma asa ceva bineinteles ca trebuie sa fie extrem de ipocrit si incult si desigur sa stea nu prea bine cu logica (opinia mea).
Conform principiilor din Logica, pentru a dovedi ca o propozitie universala (afirmativa/negativa) este adevarata trebuie ca toate lucrurile/obictele/persoanle sa se potriveasca conform descrierii ipotezei. In cazul nostru, daca exista niste crestini care sa contrazica ideea celui ce a emis-o, atunci evident ca propozitia numai este adevarata, ci falsa.
SI spun asta pentru ca exista o probabilitate imensa ca cel ce afirma asa ceva sa se insele deoarece nici macar nu a catadicsit sa-i cercetezi pe fiecare in parte si in fond dovezile sunt nule.

| zurick explică (pentru Exilee):

Nu vorbesc despre o propozitie care e adevarat sau falsa, ci despre o parere(oricare ar fi ea)despre mai multe persoane carora le asculti opinia si care dupa parerea ta e falsa si asta te face sa crezi ca toti acei oameni sunt prosti ...ca toti sunt la fel.Nu vorbesc neaparat despre crestini a fost doar un exemplu, vorbesc despre cum ii judeci pe toti laolalta

| NOname a răspuns (pentru Exilee):

"Cine afirma asa ceva bineinteles ca trebuie sa fie extrem de ipocrit si incult si desigur sa stea nu prea bine cu logica..."

Şi când tu făceai afirmaţii asemănătoare la adresa ateilor sau a altor categorii de oameni, era ok?
Hai mă', termină cu ipocriziile! Dacă vrei să schimbi lumea, începe cu tine, că în rest, e plin de ăştia care doar arată cu degetul!

| Exilee a răspuns (pentru NOname):

Dar asta se cheama... Cum sa-ti spun pentru ca sa ma intelegi. Asa e, am zis in trecut si probabil voi zice si-n viitor, dar nu inseamna ca va consider exact cum am spus si oricum majoritatea afirmatiilor sunt date uitarii.
Si totusi, generalizarile sunt in mare parte inselatoare deoarece exista posibilitatea ca lucrurile despre care se discuta sa se schimbe in timp happy

| zurick explică (pentru Exilee):

Date uitarii?! amuzant
Sigur poti da uitarii faptul ca nu unu judeca un grup care are o alta parere(caci cica au dreptul la una), adica cum te poate deranja?
Adica prin traducere ''Nu inseamna ca va consider cum am spus''
Adica nici tu nu crezi ce spui? De ce noi am crede?

| NOname a răspuns (pentru Exilee):

Ceea ce încerci să afişezi şi ceea ce reiese din evaluările tale (părerile ascunse) se foarte contrazice. Aprobi generalizări şi insulte, aprobi ignoranţă şi prostie, aprobi discriminare şi intoleranţă, aprobi îngustimea minţii, fanatism, violenţă...

Apreciez sinceritatea la om, nu abureli şi zâmbete de complezenţă. Prea încerci să pari ceea ce nu eşti, exile.

| ErrorFound a răspuns:

Nu stiu cum sa-ti explic, dar crestinii prosti sunt cei ce iau mot-a-mot tot ce scrie in Biblie. Exista si crestini inteligenti.
De exemplu, cei ce cunosc faptul ca Geneza are legatura cu Samanta Vietii dar...nici tu nu stiai asta, nu? laughing Habar n-ai despre ce vorbesc.

| RaduMD a răspuns:

Mandria domina detasat lista celor 7 pacate capitale. Cand Dumnezeu incepe sa-l lasa pe om, acesta incepe sa-si piarda intelepciunea, care e rod al Duhului Sfant. Astfel lipsit de protectia divina, omul intra tot mai mult sub influenta pacatului diabolic prin excelenta, care e mandria. Fara asemenea gandire teologica, poporul roman a ajuns la aceeasi concluzie corecta in privinta corelatiei dintre prostie si mandrie, zicand: "prostul, nu e prost destul, pana nu e si fudul".

| BGI a răspuns:

Din cauza starii psihice. In momentul in care esti calm, totul e ok. In momentul in care esti suparat sau nervos, nu mai ai timp sa le gandesti pentru a iesi totul ok. Asa se uita cuvinte ca "majoritate, unii, unele".

Din cauza complexului de superioritate pe care il are aproape oricine.