| cristian1000 a întrebat:

De ce unii adolescenti iau in serios datoriile fata de dumnezeu, iar altii nu? este mai usor pentru unii sau pentru ceilalti? merita sa iti traiesti viata raportandu-te la dumneze?

14 răspunsuri:
| William a răspuns:

Las-o balta, intrebarea asta s-a mai pus.

| Inferno a răspuns:

Aiurea,putin le pasa de religie. Dar daca ii intrebi ce cred, vor spune ca sunt mari credinciosi. "Adica cum, sa nu existe Dumnezeu, no, nu pot crede." Dar daca ii intrebi ce religie sunt incep sa se balbaie. "Hăăă, pai sunt crestin... catolic, a ba nu, ortodox."

| danay72 a răspuns:

Este mai usoara viata pentru cei care asculta de Dumnezeu, pentru ca daca urmeza principiile biblice observa ca iau decizii intelepte care nu le cauzeaza suferinta.De un real folos pentru tineri este situl www.jw.org la sectiunea adolescenti.

| Thunderstruck a răspuns:

Nu va inteleg, de ce sa ne raportam la mentalitatea unor evrei de acum cateva mii de ani cand putem sa ne raportam la un cod moral normal pentru zilele noastre. Daca ai citi VT ai vedea ca sunt legi anormale, pedepse cu moarte practic pentru nimic, nu inteleg de ce ar trebui sa aplicam acele legi.

| Kaℓi a răspuns:

Nu stiu de ce, am senzatia ca marea majoritate a adolescentilor isi traiesc viata fara a se gandi la lucrurile astea.

| ioanionel a răspuns (pentru Kaℓi):

Si crezi ca e bine asa?

| RAY a răspuns:

Fiecare isi traieste viata asa cum vrea e viata lui

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Luati jugul Meu ca este usor!

| Wøodenpints a răspuns:

Unii preferă să mai şi gândească, în loc să aleagă gândirea altora ca fiind una potrivită pentru ei.

| Wøodenpints a răspuns:

Iluminişti? Nu, nu cred nici în aşa ceva. Mi se pare o aberaţie mai mare decât orie religie.
Nu cred în dumnezeu sau altă divinitate inventată de om pentru că aşa-mi dictează logica mea.

| Wøodenpints a răspuns:

Arăt eu ca şi cum mi-ar păsa de asta? Nu cred şi gata.

| Exilee a răspuns:

Asta este tema.

| C0nstantin a răspuns:

De ce sa ma raportez in prezent la o gandire de acum 2000 de ani?

| Calininio a răspuns:

In general merita sa-ti traiesti viata raportandu-te la drepturile omului ( aplicate pentru ceilalti, adica sa ai grija sa nu le incalci celorlalti dreptul ) si la ratiunea proprie. Am renuntat de mult la a imi mai trai viata raportandu-ma la vreun Dumnezeu. Sfatul meu e: Nu conteaza in ce crezi, conteaza doar sa fii om.