| ErrorFound a întrebat:

De ce unii confunda spiritualitatea cu religia?

Răspuns Câştigător
| Lizzu a răspuns:

Pentru ca 80-90% din populatia globului crede ca a fi spiritual sau a atinge starea de spiritual implica neaparat religia.
Nu,deloc.

A fi spiritual implica sa faci ceea ce te implineste,ce-ti induce o pace si o liniste profunda, impacare cu tine insuti si cu lumea exterioara.

Orice ar fi acel ceva care te face sa te simti astfel. Poate fi un detaliu, poate fi ceva maret, poate fi orice.

Fiinta poate intra in spiritualitate prin orice mijloc cu care e familiarizata, in afara de religie.

Ateii cred in conceptul de spiritual? thinking

| ErrorFound explică (pentru Lizzu):

Eu cel putin...

| Lizzu a răspuns (pentru ErrorFound):

Ok happy frumos

Mersi...

12 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Pentru ca nu cunosc semnificatia acestor cuvinte.

| Dreamer a răspuns:

Pentru ca pentru ei spiritualitatea sau ceea ce nu este fizic (ireal, imaginatie etc) trebuie sa fie neaparat personificat, eventual sa aiba si insusirile lor umane (dar bineinteles fara defecte) si sa ii si tina in carca, sa-i,, ghideze'' in viata, doar pe ei bineinteles.

Si astfel pac! - taiem un cearsaf si il vopsim negru si avem unu preot. Pac ridicam si un mini castel destul de misto ce-i drept si ii zicem biserica (dupa ce ii facem niste desene smechere si mai inventam niste personaje) si pac, pac- pac! - am inventat o noua afacere, ii zicem religie in mod fraudulos bazandu-ne pe credinta in speranta ca, creatorul ne este si zeu. Si uite asa am confundat spiritualitatea cu religia!

PS: Oricum amandoua mi se par basme!

| Angel0 a răspuns (pentru Dreamer):

Tu confunzi religia cu crestinismul.

| RAY a răspuns:

De ce confunda uni barul cu biserica

| Kalla a răspuns:

Pentru ca religia trateaza subiecte tot pe plan spiritual. Viata dupa moarte, zei si intamplari inexplicabile.

| TheStory a răspuns:

Pentru ca asa li s-a spus, cel putin asa sustin ei.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De mere.

| BlackSulphur a răspuns:

Pentru ca sunt ignoranti.

| Dumniez?u a răspuns:

Pentru ca-s prosti.

| vitbsk a răspuns:

De ce unii plasează semnul de egalitate perfectă între religie şi mitologie?

Nu cumva religia presupune şi legături-religo, om-divinitate, active încă?

Pe când mitologia se referă în general la credinţele antichităţii.

Dacă Religia se definea numai prin mitologie de ce există disciplina
Istoria religiilor şi nu Istoria mitologiilor?

Există religie care să nu presupună un minim de spiritualitate?

Chiar şi manifestările care luptă cu orice dogmă şi Canon se bazează la rândul lor pe imperativul subînţeles al demolării oricăror norme şi pe indicaţiile unora care au atins "înţelepciunea supremă".