| WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos a întrebat:

De ce unii oameni il resping pe Iisus Hristos? Din cauza mandriei, pentru ca unii vor fi iubitori de placeri de scurta durata mai mult decat Dumnezeu si vor o "viata usoara". Dar din pacate, diavolul minciunii ii influenteaza si le spune ca o viata usoara inseamna o viata fara Dumnezeu, ceea ce este total fals. Diavolulul va incerca sa iti faca viata mai usora aici pe pamant si una grea in viata ce va urma.
Să ştii că în zilele din urmă vor fi vremuri grele. Căci oamenii vor fi iubitori de sine, iubitori de bani, lăudăroşi, trufaşi, hulitori, neascultători de părinţi, nemulţumitori, fără evlavie, fără dragoste firească, neînduplecaţi, clevetitori, neînfrânaţi, neîmblânziţi, neiubitori de bine, vânzători, obraznici, îngâmfaţi; iubitori mai mult de plăceri decât iubitori de Dumnezu. Timotei 2
Viata este scurta pe acest pamant, de sa nu ne dedicam viata cautandu-l pe Dumnezeu? Atunci viata ta nu va fi perfecta, in schimb vei intra intr-un razboi cu cel rau si placerile de scurta durata ale diavolului.
Cand ai de gand sa te intorci la Iisus Hristos? Sa lasi acesta lume pacatoasa pe care diavolulul o influenteaza, o face plina de placeri si distractii lumesti care vor arde impreuna cu tot pamantul.
"Iisus i-a zis: „Eu sunt Calea*, Adevărul** şi Viaţa†. Nimeni†† nu vine la Tatăl decât prin Mine. Ioan 14" Dumnezeu sa va binecuvanteze, sa va dea pace si dragoste si sa va aute sa il cunoasteti pe Creatorul nostru. Va urez multa iubire si dragoste ❤️
Cand ai de gand sa fii mai multumitor si sa nu te mai increzi in tine? Sa iti lasi viata ta in mana lui Iisus Hristos, sa il lasi pe El sa te ghideze si sa te salveze de iad? ❤️✝️

14 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Te inseli: credinta nu este o alegere voluntara. Poti sa te silesti sa crezi in Mos Craciun? Nu. Vezi ca nu e posibil sa crezi ce vrei?

| RAY a răspuns:

Tu esti mai bun ca alti? cu ce esti mai bun? cea mai bogata biserica este cea crestina, ce face biserica crestina impotriva saraciei? nimic, dar a stiut in toata istoria sa omora pers nevinovate pentru bani, asta cu mandria o observ mereu la crestini, mandri fara limita

| DeyCj a răspuns:

Eu nu resping nimic, dar nici nu pot crede în chestii volatile adică despre care nu există dovezi sau argumente cum că acelea provin de la o divinitate ce m-a creat.
Prefer chestiile ce au logică şi sunt dovedite clar că-mi ajută spiritul să meargă pe calea cea bună, nu chestii volatile.Doar palpabile şi care le văd că funcţionează.

| Panamax a răspuns:

Cainele moare de drum lung si prostul de grija altuia.Vezi-ti de mantuirea ta si lasa-i pe ceilalti in pace.

| Algo098 a răspuns:

Stiinta cerceteaza si avanseaza. Credinta se multumeste sa explice orice intr-un mod simplu si din pacate mai putin folositor. Stiinta inseamna cercetare: http://www.youtube.com/watch?v=pk213XSSktQ si are rezultate.
Credinta inseamna aceptare, de cele mai multe ori neconditionata. E ok sa crezi ceva, dar trebuie sa existe o limita, altfel ajungi sa te amagesti singur ca stii ceva si ca faci ceva bun pentru tine si pentru altii. Cartile legate de credinta sunt scrise inteligent pentru a atrage cat mai multi credinciosi prin promisiuni si amenintari fara acoperire. Desi la prima vedere a justifica ceva ce nu exista pare greu de facut, in realitate acest lucru se face usor prin rationamente, promisiuni si amenintari false.
In credinta se atribuie unui personaj inexistent toate lucrurile bune care ni se intampla, iar lucrurile rele ni se atribuie noua insine. In viata noastra vom avea parte si de lucruri bune si de lucruri rele. Daca asociem divinitatea cu lucrurile bune si pe noi cu lucrurile rele, obtinem un personaj atotputernic si fals de care nu ne putem lipsi. Ajungem sa devenim din ce in ce mai credinciosi din cauza ca suntem indemnati doar sa credem si sa nu fim rationali. Daca ni se intampla ceva bine e de la El, daca ni se intampla ceva rau e de la noi si cand El nu ne ajuta atunci e tot de la noi. In felul asta e justificata absenta Lui cand avem nevoie de El. Cum in viata asta pe care o avem, El e cam absent, in credinta apare promisiunea si amenintarea cu viata vesnica, o alta promisiune falsa pe care nu o vom putea verifica dupa ce am murit si prin urmare credinta e "perfeta". Cat traim credem in ceva ce nu exista si dupa ce am murit e si mai perfect ca nu mai are cine sa verifice promisiunea falsa cu viata vesnica.

| GicaGigekGica a răspuns:

Nu inteleg de ce il resping doar ca ei se cred inteligenti fata de noi care credem. Ei vor dovezi clare, pentru ca stiinta le-a bagat pe gat pastila asta cu "dovezile"
Atunci sa dovedeasca ei ca NU exista Dumnezeu!

| Celcestietot a răspuns (pentru GicaGigekGica):

Ei nici cu dovezile în față nu cred. Ba chiar când le prezinți dovezile, încep sa inventeze tot felul de teorii ale conspirației, ori îți dau block, ori te înjură, ori nici nu te mai baga în seama. Dracii fug de lumina, nu ai ce sa le faci. S-au făcut frate cu dracul și o parte din ei pun pariu că îl vor căuta pe Dumnezeu pe patul de moarte.

| GicaGigekGica a răspuns (pentru Celcestietot):

Chiar daca nu il vor cauta acum, sigur il vor cauta dupa moarte dar atunci va fi prea tarziu...

| suntserios a răspuns (pentru GicaGigekGica):

Prea buna zicala cu... Prea... pentru stiința, incearca religia.

| doctorandus a răspuns (pentru GicaGigekGica):

Nu se poate dovedi nici ca exista, nici ca nu exista Dumnezeu. D-aia existenta lui Dumnezeu nu este cunoastere. Este o diferenta intre cunoastere si credinta. Referitor la intrebarea daca poti sa crezi orice vrei am dat deja raspuns aici.

| doctorandus a răspuns (pentru GicaGigekGica):

Nu inteleg argumentul cu "patul de moarte": de ce l-ar cauta pe Dumnezeu (Yahweh) si nu pe Buddha sau pe Brahma sau pe Allah?

De ce s-ar ruga pe patul mortii la Isus si nu la Joseph Smith sau la Schneerson? Sa se roage numai lui Isus nu este deloc o alegere logica. Lui Celcestietot i se pare logic si rational, dar nu este nici logic si nici rational. Din punctul de vedere al teologiei (budiste sau hinduse) este teologic gresit ce sustine el.

| GicaGigekGica a răspuns (pentru doctorandus):

Pentru ca doar Isus si Dumnezeu exista, restul sunt zei neexistenti.

| doctorandus a răspuns (pentru GicaGigekGica):

Asta nu e cunoastere obiectiva. Este o credinta subiectiva pe care o accepti pentru simplul fapt ca s-a nimerit sa fii crestin. Nu poti argumenta subiectiv lucruri care sa fie acceptate drept adevaruri obiective. Tu esti crestin pentru ca esti crestin. Altii sunt atei pentru ca sunt atei sau hindusi pentru ca sunt hindusi. Teologia crestina nu este adevarata in mod obiectiv si in general nicio teologie nu poate fi adevarata in mod obiectiv (nici macar teologia ateista).

Iti dai singur seama ca cei care nu sunt crestini nu au absolut niciun motiv sa te creada pe cuvant cu ce-ai scris mai sus.

Daca te referi la credinta stramoseasca, voi sunteti niste apostati, pentru ca ati renuntat la credinta in zeii Daciei antice.

| Celcestietot a răspuns (pentru GicaGigekGica):

Sa vezi cum iti da block daca ii prezinti niste argumente (adevarate, bineinteles). Fuge ca dracul de lumina. Iti pierzi timpul cu el.